Při nachlazení i proti bolestem pomáhají řebříček a hluchavka

18. 8. 2020

Řebříček a hluchavka mají široké využití, dobře namíchané ulehčí od bolesti a usnadní stonání. Patří k léčivkám, které lze označit přívlastkem ženské.

Řebříček obecný (Achillea millefolium) lidově nazývaný myší vocásek, achillova bylina (v antickém Řecku prý Achilles léčil řebříčkem své raněné vojáky), cikánský žebř, panenská bylina, lék všech škod.

Květy sbíráme po celou dobu kvetení až do pozdního léta.

Ani si neuvědomujeme, co všechno obyčejný řebříček dokáže!

V dávných dobách, považovali Keltové lodyhy řebříčku za posvátné a druidové (kněží) z nich věštili počasí. Ve staré Číně mistři l-ťing věštili budoucnost z 50 stejně dlouhých stonků řebříčku. Nepoužívali jej jen k věštění, ošetřovali řebříčkovou mastí popáleniny, drobné rány, odřeniny a kožní problémy.

Řebříček v kuchyni

Řebříček jako koření

V kuchyni využijeme čerstvé mladé lístky nahořklé chuti do sýrových pomazánek a salátů. Usušené bílé kvítky jsou pěkné v suchých vazbách. Široké využití má řebříček v léčitelství.

Řebříčkový výluh

Při nachlazení mícháme stejným dílem s květem černého bezu:

  • 1 polévkovou lžíci zalijeme 300 ml vroucí vody a výluh pijeme třikrát denně. Podporuje pocení, čistí organismus a snižuje horečku.
Řebříček

Léčivý řebříček

Řebříček do koupele

Řebříček má tu moc a sílu upravit krevní tlak, uklidnit podrážděný tračník, podporuje tvorbu žluče, upravuje nepravidelnou menstruaci.

  • 2 díly řebíčku,
  • 1 díl měsíčku,
  • 1 díl kontryhele

dáme do vroucí vody a hned odstavíme. Louhujeme 15 minut. Slijeme a přidáme do koupele. Je to příjemná prevence při prochladnutí a bolestech vaječníků, ledvin a močového měchýře.

Čaj z řebříčku

Čaj bychom neměli pít dlouhodobě ani překračovat doporučené dávky. Bylina obsahuje v silici toxickou látku thujon, která vyvolává nervové poruchy, zpočátku jen závratě a bolesti hlavy. U řebříčku platí – jako v mnoha případech – všeho s mírou.

Řebříček a základ masti, sádlo

Řebříček, sádlo a listy maliníku použijeme na výrobu léčivé masti

Řebříčková mast

Pomáhá při bolesti křečových žil, na vředy, ekzémy, hemeroidy. Při bolestivé menstruaci a nachlazení si potíráme mastí podbřišek.

  • 150 g sádla
  • 25 g řebříčku
  • 25 g listu maliníku

Do čerstvě vyškvařeného sádla přidáme nadrobno nasekané byliny a přivedeme k varu. Pak sádlo odstavíme a necháme do druhého dne louhovat. Vzniklou mast zahřejeme, přecedíme a slijeme do malých nádobek. Uložíme do lednice.

Hluchavka

Hluchavka bílá

Hluchavka bílá (Lamium album), lidově hluchá kopřiva, planá bazilika, mrtvá žihlava, jasnota atd. Hluchavka bílá je podobná kopřivě, roste i na podobných stanovištích a stejně dobře se v zahradě rozrůstá.

Protože vím, jak je hluchavka léčivá a nedám na ni dopustit, roztahuje se mi po zahradě, kde se jí jen zlíbí. Říká se, že když nějakou bylinku potřebujete, najde si vás. Tak pečlivě sbírám lehounké bílé kvítky, suším a užívám. Květy sušíme v teple, ve slabé vrstvě na sítku. Nesmí zhnědnout a zplesnivět.

Hluchavková tinktura

Hrst hluchavkových květů nasypeme do lahve a zalijeme 1/2 litrem 40% alkoholu. Necháme 14 dnů stát v uzavřené lahvi. Jednou denně lahví zatřepeme. Přecedíme a hotovou tinkturu užíváme – 15 až 20 kapek na dobré spaní.

Porost hluchavky bílé

Hluchavka bílá

Hluchavková lázeň

Koupel s přísadou hluchavky je dobrá při nachlazení, bolestech močových cest, vaječníků a výtoku.

Natrháme asi 20 celých rostlin s listem, bez kořenů a zalijeme asi 1,5 litrem vroucí vody. Necháme 15 minut odstát. Pak výluh nalijeme do teplé koupele. Po koupeli si ještě uvaříme hluchavkový čaj a zlepšení se brzy dostaví.

Hluchavkový čaj (nálev)

2 čajové lžičky suchých květů hluchavky spaříme vroucí vodou a necháme 15 minut louhovat. Pijeme ráno a večer.

Foto autorka

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

1. 3. 2024

Když trvalkám stačí sestřih v předjaří a občasné pletí

Trvalkové výsadby s tzv. vyšším stupněm autoregulace mají podmínky pro to, abychom se o ně starali mnohem méně než o další trvalkové či letničkové záhony. Průběžná údržba záhonů však zůstává klíčová.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x