Kam vysadit ovocné stromky, aby se jim dobře dařilo

6. 10. 2020

Pro podzimní výsadbu ovocných dřevin připravíme jámu odpovídající velikosti kořenů stromku. Zatlučeme opěrný kůl.

Na dno dáme hrst hnojiva se základními živinami – dusíkem, fosforem, draslíkem – a přikryjeme ho zeminou. Kořeny zastřihneme asi o půl centimetru, abychom podpořili jejich hojení. Stromek, kterému viditelně chybí vláha, namočíme třeba přes noc do sudu a to až po korunku.

V říjnu lze vysazovat dřeviny s balem a po opadu listů i prostokořenné. Stromy a keře mají za úkol pouze zakořenit, nevyčerpají se růstem. Podzim navíc bývá na srážky bohatší než jaro. Jen choulostivým a teplomilným dřevinám svědčí víc jarní výsadba.

Jámy pro výsadby by měly být větší, optimálně 3–5x širší než je průměr balu. Růst kořenů ve výsadbové jámě je podstatně rychlejší než v sousední zpevněné zemině. Proto má velikost jámy takový význam. Vhodné je rýčem narušit stěny jámy, aby kořeny později lépe pronikly do okolní zeminy.

Někdy se mohou kořeny chovat ve výsadbové jámě podobně tak jako v květináči; nechtějí růst mimo ni. Při výsadbě je i proto vhodné lepší zeminu (kompost, zahradnický substrát) promíchat s původní zeminou vyjmutou z jámy.

Výsadba ovocného stromku

Vláha podpoří zakořenění stromku; foto Shutterstock

Stromek umístíme tak hluboko, jak byl pěstován ve školce; místo štěpování vždy zůstává nad úrovní terénu. Vhodné je zasypat jámu zeminou jen ze dvou třetin, pak ji mírně přišlápneme, stromek uvážeme k opoře a zalijeme ho asi deseti litry vody.

Teprve poté výkop zarovnáme a zeminu navršíme ke krčku jako ochranu proti mrazu. Podle okolností stromek chráníme i proti okusu zvěří.

  • Místo pro výsadbu vybíráme s ohledem na starší dřeviny: Mladé stromky nesázíme mezi staré vzrostlé stromy se záměrem, že ty odstraníme, až mladé narostou. Mladé stromky by v konkurenci se vzrostlými dostávaly méně živin a vláhy, nedařilo by se jim.

Stromky nesázíme ani na místě poraženého stromu dříve než po pěti letech. Půdu ozdravíme výsevem zeleného hnojení nebo záhonových plodin, kypřením a přidáváním kompostované zeminy. Tam, kde žila jádrovina, i po několika letech upřednostníme peckovinu.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

21. 4. 2024

Jak zavlažovat rostliny, a neplýtvat přitom vodou

Přírodní srážky a spodní voda nestačí pro zásobování vodou náročných zahradních rostlin. Nedostatek vody vede u rostlin k jejich vadnutí a tím omezení růstu, kvetení i výnosu. Spotřeba roční dodatečné závlahy při normálním průběhu vegetace se odhaduje na 300 až 500 l vody na m².

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x