Na posílení imunity: šípky, cibule, třapatkovky

20. 11. 2022

V minulosti býval mnohde na plotně od podzimu v pohotovosti velký hrnec, ve kterém se máčely šípky. Občas probublaly varem.

To když se do kamen přiložilo. Šípky prošlé varem se nevyhazovaly, ponechávaly se v hrnci po několik dní a jen se přisypávaly čerstvé. Taková byla ve své době péče o imunitu.

Šípky pro dobrou kondici

Pokud si dnes dopřejeme šípkový čaj, myslíme víc na to, aby si zachoval maximum vitaminů – proto často vaříme šípkový čaj ve skle.

Používáme šípky drcené i se semínky, která také obsahují léčivé látky. Hotový čaj důkladně přecedíme přes velmi jemné sítko nebo plátýnko, aby neobsahoval chloupky (dráždí žaludek, nehodí se pro lidi se žaludečními vředy).

Šípky posilují imunitu

Šípky, posila imunity; foto Shutterstock

Šípkový čaj

Na 25 g šípků večer nalijeme 0,6 l vody – hned se svaří a nechá odstát do rána. Také lze šípky namočit přes noc a teprve další den je svařit. Čaj pijeme vlažný během dne.
Svěží bylinný čaj bez obav můžeme pít dlouhodobě. V chmurných dnech pomáhá udržet kondici. Navíc do něj podle potřeby můžeme přihoďit další bylinku na posílení, jako je šalvěj, divizna, třezalka apod.

  • Na dlouhodobé užívání se osvědčila směs ze šípků, listů černého rybízu, jahodového listí, listů maliníku a ostružiníku, meduňky, máty a květu heřmánku.
  • Šípky pro dokonalé vylouhování potřebují pomalejší přípravu, proto se často šípkový čaj míchá s čajem z listů a květů až před pitím.

Dalším spolehlivým partnerem při posilování imunity je řepík. Má bakeriostatické a dezinfekční účinky, ale hodí se také jako běžný čaj (nálev) k pití.

Cibule proti podzimním infekcím

Klasika našich předků – cibule – má silné antiseptické účinky, ničí bakterie. Obsahuje účinnou silici, biokatalyzátory, vitamin C a prospěšné minerály vápník, sodík, draslík, fosfor, železo.

Skýtá velmi dobrou prevenci zánětu mandlí a horních cest dýchacích. Jeli jste veřejnou dopravou? Doporučuje se sníst trochu čerstvé cibule hned po styku s infekcí. Rýmu výrazně potlačí čerstvá cibulová šťáva nanesená na vatové tyčinky a opatrně vložená do nosu. Nemáte čas? Dejte si cibulovou pálenku.

Nejen šípky, ale také cibule je tradiční obrana proti nachlazení a infekci

Vitamin C, minerály, silice, to jsou přednosti cibule; foto Shutterstock

Cibulová pálenka

Do půl litru destilátu (aspoň 40% lihovina) nakrájíme jednu velkou cibuli. Necháme louhovat 10–14 dnů. Poté můžeme přecedit. Užíváme 1–2 lžičky denně. Účinek vhodně doplní přidání feferonek.

Cibulový sirup

Promícháme stejné množství cibule nakrájené na silnější proužky a stejné množství cukru krupice. Lze použít, jakmile se uvolní šťáva.

Zejména syrová cibule ani tinktura nejsou vhodným lékem při žaludečních nebo dvanácterníkových vředech. Opatrnost vyžaduje také nemocný žlučník.

Třapatkovka pro zdraví

Třapatkovka nachová (Echinacea purpurea) i další třapatovky (například E. angustifolia – úzkolistá, E. pallida). V létě půvabné trvalky lákající motýly patří k nejvýraznějším léčivkám s antivirovými, baktericidními, fungicidními, protizánětlivými a také detoxikačními účinky. Používají se kořeny a okvětní lístky, lze použít také celou nadzemní část.

Nechcete-li si vykopat kořen vlastních rostlin, zajděte do lékárny. Praxe ověřila, že skvěle zvyšují obranyschopnost díky přímému působení na lymfatický systém.

Nejúčinnější je lihová tinktura, preventivně se dává 1 čajová lžička nalačno. Nemá vedlejší účinky a nemusíme detailně hlídat dávkování. Působí proti chřipkovým virům, má antibiotické účinky a zasáhne také herpesové viry. Nedoporučuje se těhotným a kojícím ženám.

Třapatkovka neboli Echinacea

Třapatkovka

Echinaceová tinktura

Na tinkturu použijeme zředěný lékárenský líh nebo destilát (min. 40%), do kterého se přidá nakrájený nebo nastrouhaný kořen, případně i nať. Používáme v poměru 1 díl bylinky na 4 díly lihu.

40 g sušené rozdrcené bylinky nebo 40 g čerstvého nastrouhaného kořene zalijeme 160 ml vodky. Nechá se 14 dnů louhovat při pokojové teplotě. Občas se protřepe. Poté se slije přes filtr (pomůže kávový) nebo jemné plátýnko, rozdělí do menších lahviček, nejlépe tmavých, aby nedocházelo k rozkladu světlem. Na chladném místě vydrží 6–12 měsíců.

Čaj z třapatkovky nachové

2 g sušené nati a kořene dáme do studené vody a přivedeme k varu. Za 10 minut scedíme. Pije se 1–3 x denně.

Foto autorka a Shutterstock

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

4. 11. 2024

Kdy zazimovat jahodník mulčem, kdy ho chránit chvojím

Jahodníky je třeba připravit na zimu tak, aby jim neublížil mráz. Krčky rostlin chráníme zeminou, celé rostliny zasteleme pod chvojí. Stejně se postaráme o převislé jahody, které přemístíme z nádob na záhon.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x