Jak rozpoznat sestry aneb třapatky versus třapatkovka nachová

26. 4. 2021

Botanici určitě odvádějí dobrou práci, když třídí rostliny podle viditelných i neviditelných znaků, genetického otisku rostliny. Přesto občas laika zmatou. Například třapatkovka.

Dvě rostliny s českými názvy třapatka a třapatkovka původně patřily do stejného rodu. Docela nedávno (z hlediska paměti člověka) byly rozděleny. Na pohled malý rozdíl se významným ukáže při použití obou jako léčivek. V naučných textech však můžete najít popisek naznačující, že jde o rostlinu jednu: Rudbeckia purpureaEchinacea purpurea – třapatkovka nachová.

Rudbékie versus Echinacea purpurea

Rudbékie, resp. třapatka je oblíbenou trvalkou s léčivými účinky. Echinacea, resp. třapatkovka je snad ještě známější léčivkou. Laik se však může splést a užívat rostlinu rodu Rudbeckia na obtíže, na které účinkuje rostlina rodu Echinacea.

Třapatka a třapatkovka

Třapatka ve společnosti trvalky třapatkovky

Léčivka ze severní Ameriky na českých zahradách

Echinacea neboli třapatkovka pochází ze Severní Ameriky. Roste zde na velkých pláních, v prérii. Původní druh má jednoduché květy, fialově růžové (purpurové, fialové). Není úplně suchovzdorná, pro dobrý růst potřebuje půdy s dostatkem vláhy, tedy ne písčité, bez humusu. Pokud má dostatek živin a vláhy, snese přímé slunce nebo i mírně stinné místo. Člověk pěstoval zpočátku jen ty typy třapatkovky, které šly dobře množit semeny. Tedy jednoduché odrůdy s jedním kruhem okvětních plátků.

Odrůdy plnokvěté se tak množit nedají, a tak jejich šance získat přízeň širší veřejnosti nastala až v době, kdy se i v množení třapatkovek začalo využívat meristémové množení. Dělení trsů, které bylo do té doby obvyklé, nepřinášelo mnoho nových sazenic.

Odrůdy jednoduché, barevně blízké původnímu druhu jsou vděčné a zimním podmínkám plně odolné. Snášely i mrazy, které bývaly v minulých desetiletích obvyklé.

Odrůdy třapatkovek s netradičními barvami u jednoduchých květů nebo plnokvěté či jinak bizarní snesou zimy spíše sušší a s malými mrazy. Zimy mokré nebo tužší jim nesvědčí. Lépe přežívají třeba pod krytem z listí a větví jehličnanů, které je poněkud ochrání před vysokou půdní vlhkostí i mrazem. Ideální jsou spíše pro teplé polohy v nížinách.

Echinacea puvodni forma

Echinacea původní forma

Množení a výsev třapatkovek

Odrůdy, které se množí semeny, se na dobrých stanovištích dále šíří samovýsevem. Jinak je sejeme od března ve skleníku, v pařeništi nebo doma až do května, kdy je možné je vysévat venku. Následuje první přesazení a poté je už vysadíme v létě na trvalé stanoviště.

Rostliny, které kupujeme v létě na výstavách, doma přesadíme do substrátu podobného půdě na jejich budoucím stanovišti. Po prokořenění balu je přesadíme, aby do podzimu na novém stanovišti pořádně zakořenily, a tak mohly dobře zimovat. Na vhodných stanovištích třapatkovky rostou docela bujně. Dokážou vytvořit porost do 1 m výšky, vytvářejí solidní kořeny, rozrůstají se.

Pokud na třapatkovky nehledíme jen jako na krásné trvalky, ale zajímají nás jako léčivé a tonizující rostliny, pak můžeme počítat s využitím kořenů natě a květů, přesněji květenství. Květenství, listy i nať můžeme užívat čerstvé nebo sušené, kořeny obyčejně jen sušené.

Třapatkovka Pink Double Delight

Kultivar třapatkovky Pink Double Delight

Nať a květy můžeme sklízet průběžně za vegetace, kořeny vyrýváme ve druhém či třetím roce pěstování pozdě na podzim. Po vyrytí je očistíme, omyjeme a usušíme.

Nevím, jak jsou na tom moderní odrůdy s obsahem léčivých látek, ale ty nejobyčejnější patří mezi druhy podporující imunitní systém člověka, mezi dosti významné léčivé rostliny a to zejména ve své domovině mezi indiány.

Vnitřně se užívají nejčastěji ve formě lihového extraktu z kořene nebo jazykových květů. Užívají se k léčení potíží močového ústrojí, chřipky a jiných viróz (tady působí jako tonizující, účinkují při preventivním užívání na zlepšení imunity).

Třapatkovka se využívá při léčení některých ženských obtíží, jako podpůrný prostředek při léčení rakoviny. Má své místo i při léčbě žaludečních vředů, zánětlivých onemocnění žaludku, potíží s prostatou. Pro vnější užití je vhodný extrakt, nálev nebo mast. Dokáže pomoct, používá se na špatně se hojící rány, proleženiny, pooperační rány a jizvy, omrzliny, na lupénku a ekzémy.

Sušená droga (list, nať) se i vcelku běžně přidává do bylinných nebo ovocnobylinných čajů pro posílení imunity. Šťáva z čerstvých květů vyvolává zvýšenou srážlivost krve.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

18. 4. 2024

Dubnové sečení, výsev a dosetí trávníku

Během dubna je již nutné první sečení, sekejte hodně nízko, podpoříte tím odnožování trav. Můžete začít i s přihnojováním, ale – na jaře mají traviny obrovskou růstovou sílu, ke které jim pomáhají uložené zásobní látky. Přirozené živiny vystačí zhruba do června.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x