Kořen kostivalu lékařského uskladněte v písku jako mrkev

11. 11. 2022

S nástupem skutečného podzimu se poohlédneme po léčivých pokladech, které se uchovávají v půdě. Určitě mezi ně bude patřit kořen kostivalu.

Kostival lékařský (Symphytum officinale) je statná vytrvalá bylina. Dorůstá podle místa a stáří 40–100 cm. V půdě ji kotví silný oddenek, ze kterého vyrůstá rozvětvený ochlupený stonek se široce kopinatými listy. Z jejich paždí vyrůstají vijany temně růžových až purpurově fialových květů (výjimečně jsou bělavé). Kvete od května a během léta často až do konce září.

Roste po celém našem území od nížin až do vysokých podhorských míst. Má rád vlhké až mokré lokality, často jej najdeme nedaleko rybníků, v příkopech, ve vlhčích světlých lesích, na zaplavovaných polích a loukách apod.

  • Kostival potřebujeme každou chvíli, proto se kořen vyplatí skladovat v písku jako mrkev. Dá se také sušit. Můžeme jej nastrouhaný zamrazit, platí to i pro listy.

V domácnosti má hojné použití také kostivalová mast a lihová tinktura, které zaberou minimum místa, ale poskytnou velkou úlevu. Přípravky jsou dostupné také v lékárnách.

Kostival lékařský

Kostival lékařský (Symphytum officinale): květy, listy a kořen; foto Shutterstock

Listy, nať a kořen kostivalu hojí zlomeniny i rány

V názvu kostivalu se odráží jeho odvěké použití při zlomeninách, má dlouhou historii také při léčení ran, pohmožděnin i mokvajících boláků. Používají se listy, nať i řepovitě ztloustlý kořen dlouhý až 30 cm. Na povrchu je černý a uvnitř bělavý.

Kostival obsahuje alantoin, dermatologicky vysoko ceněnou látku, která podporuje růst nových buněk a současně podporuje imunitu, má také dezinfekční účinky. Hojení podporují i další obsažené látky, zejména tříslovinové kyseliny.

V posledních desetiletích vědci vedou diskuse o vnitřním použití kostivalu, poukazují na část obsažených pyrolizidinových alkaloidů, které mohou poškodit játra a mohou mít karcinogenní účinky. Vnitřně by se měl užívat s největší opatrností a krátkodobě.

Varování před konzumací nevylučuje vnější použití. Modřiny, podlitiny, vykloubení, zlomeniny, bolesti zad, ale také mokvající rány, jizvy, hemeroidy, ekzémyvředy.

  • Nejjednodušší pomocí je přiložit na poraněné místo čerstvý list nebo vymačkat šťávu. Také se přikládá strouhaný čerstvý kořen podložený kouskem gázy.
  • Po dílčím zahojení se dále používá kostivalová mast.
  • Na hemeroidy se používá mast anebo se přikládá čerstvý list, který nejdřív rozmělníme v ruce, aby nedráždil svými chloupky.
Strouhaný kořen kostivalu a sádlo jsou základem hojivé masti z bylinky s drobnými květy

Domácí hojivá mast z kořene kostivalu; foto Shutterstock

Koupele, tinktura, obklad…

Čerstvý silný čaj se používá také na koupele rukou a nohou při špatném prokrvení. Při syndromu karpálního tunelu a artritidy se osvědčil kostival společně s feferonkovou mastí.

Proti lupům se přidává do šamponu pár kapek kostivalové tinktury. Na pokožku s akné nebo ekzémy se dává obklad.

Na zhojení hráze po porodu se používá bylinná sedací koupel ze směsi měsíčku, květů řebříčku a listů kostivalu.

Mast z kořene kostivalu na rány a poranění

Suroviny: 12 g kořene kostivalu a 100 g čerstvě vyškvařeného nesoleného vepřového sádla nebo (eucerinu, lékárenské vazeliny).  Kdo nerad váží, použije nastrouhaný kořen kostivalu a sádlo v poměru 1:3.

Ve vodní lázni mírně zahřejeme sádlo (eucerin), přidáme kousky kořene (někdo upřednostňuje strouhaný, jiný rozmělnění kořen mixérem) a sejmeme z lázně.

Necháme několik dnů přikryté vyluhovat. Směs znova zahřejeme ve vodní lázni, dokud nezkapalní. Přes dvojitou gázu nebo jiné jemné sítko přecedíme a mast 2–3krát denně aplikujeme na ekzémy.

Používáme měsíc, pak je vhodná přestávka. Používáme na jizvy, hojení ran, různá poranění, masáže při bolesti zad a trojklanného nervu apod.

Kořen kostivalu lze uchovat podobně jako mrkev, založíme ho do písku

Kořen kostivalu můžeme sklidit a uchovat podobně jako mrkev; foto Shutterstock

Kořen kostivalu na výrony a pohmožděniny

Na výrony a pohmožděniny: Na postižené místo přiložíme na gáze (kapesníku) chladný tvarohový obklad, do kterého jsme dali 20–30 kapek kostivalové tinktury. Část kapek lze nahradit arnikovou tinkturou. Pomůže také směs tvarohu s nastrouhanou kaší z kořene nebo listů.

Krájený kořen kostivalu je základem tinktury

Domácí tinktura získaná jako lihový výluh z kousků kořene kostivalu; foto Shutterstock

Střídavé koupele a obklad proti akné

Poruchy prokrvení zmírní střídavé koupele v teplé a studené vodě, kam namáčíme nohy po kotníky, ruce po zápěstí. Doplníme je aspoň jednou týdně kostivalovou lázní.

100 g kostivalového kořene dáme do 2 l studené vody a pozvolna přivedeme k varu, vylouhujeme 10 min, naředíme na vanu příjemně teplé vody, ne horké.

Obklad proti akné a ekzémům – 1 lžíci kostivalové nati přelijeme 250 ml chladné vody a přivedeme k varu. Necháme 10 minut louhovat. Na obličej nebo postižené místo přikládáme vlažný gázový mul nebo obklad.

Foto autorka a Shutterstock

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Já si dělal tinkturu z kořene kostivalu a kořene křenu 5:1 a vyléčil jsem tím karpální tunely. Několikrát denně jsem si tou mazlavou hmotou potíral ruce. Musíte to nechat zaschnout a nechat to na rukou, co nejdéle to půjde. Až pak umýt.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

27. 4. 2024

Ke stínění skleníku poslouží réva, proti škůdcům lepové desky

Existují různé způsoby stínění skleníku během vegetace – nátěry, zakrytí rákosovými rohožemi, maskovacími sítěmi nebo vnitřními závěsy. Výhodné je využití révy vinné. Pro menší skleníky postačí jedna sazenice (hlava) – rostoucí ve skleníku.

zobrazit další rady a tipy
1
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x