Bylinkový sirup zastudena aneb šetříme vitaminy a svůj čas
23. 6. 2022Rychlý způsob, jak si můžeme vyrobit sirup zastudena a hlavně přitom uchovat všechny minerály a vitaminy z bylin.
Již od nepaměti pomáhají léčivé byliny při nejrůznějších poraněních, kdy kůže zůstává neporaněná, ale vzniká otok nebo podlitina.
Jde o rozmanitá poranění způsobená pády nebo nárazy, jako jsou naraženiny, pohmožděniny, natržení svalu a další, při kterých vznikají otoky nebo podlitiny. Patří sem také vymknutí a výron, kdy dochází k bolestivému porušení kloubního pouzdra a vazů. V takových situacích máme příležitost využít léčivé byliny s hojivými účinky.
Již několika generacemi prověřená rostlina se skvělými hojivými účinky. Léčivý je rosol, který se nachází uvnitř listů. Použijeme ho na tupá poranění i na řezné rány a jizvy.
Čerstvý rozkrojený list přiložíme řeznou plochou na poraněné místo nebo na větší otok či ránu vyškrábneme vnitřní gel z podélně rozříznutého listu. Aloe má schopnost prostupovat tkáněmi, takže u vážnějších poranění, kde nechceme zasahovat do otevřené rány, naneseme aloe do zdravého okolí zraněného místa.
Je vynikajícím prostředkem na nejrůznější výrony a podlitiny. Obsahuje ve snadno přístupné formě křemík, který hraje důležitou roli ve zdraví chrupavek i šlach. Pro léčivý účinek si připravíme silný přesličkový odvar. Ve vlažném odvaru opakovaně koupeme několikrát denně postižený kloub – kotník, zápěstí nebo loket. Na hůře přístupná místa – koleno, kyčle či rameno – přikládáme ručník nebo plenu namočené do nachystaného odvaru.
Léčivé byliny: Jak na přesličkovou koupel:
50 g přesličkové natě pozvolna vaříme v 1 l vody zhruba 30 minut. Odvar použijeme jako koupel nebo na obklady. Výhodou je, že nachystaný odvar využijeme v průběhu dne opakovaně.
Patří mezi léčivé byliny, které se používají na různé naraženiny i na léčení otevřených poranění, zejména řezných ran. Využít můžeme vymačkanou jitrocelovou šťávu, ale nejjednodušší je, když si listy jitrocele kopinatého (Plantago lanceolata) rychle opláchneme a například naklepeme paličkou na maso nebo rozválíme lahví.
Poté listy pokládáme přes gázu na postižené místo. Listy můžeme i vrstvit podobně jako střešní tašky. Pak je ovineme gázou, obvazem či kapesníkem. Podle potřeby ještě upevníme elastickým obvazem.
Důležité je v počátečním stadiu poranění obklad často měnit. Ideální je přikládat čerstvé listy v intervalu 1–2 hodin. Jitrocel v sobě slučuje dezinfekční i hojivé účinky. Nemusíme jej tedy kombinovat s dalšími bylinami!
Osvědčil se již v antice a i současná věda potvrzuje jeho hojivé účinky při pohmožděninách, podlitinách, naraženinách, natržení, vymknutí, zánětech šlach a kloubů. Podporuje i hojení zlomenin.
Kostival (Symphytum officinalis) nejčastěji aplikujeme ve formě kašičky z čerstvě nastrouhaného kořene nebo připravíme kostivalovou mast. Použít můžeme také rozklepané listy, případně postižené místo ovážeme obvazem namočeným v kostivalovém odvaru.
Kostival obsahuje alantoin, který podporuje hojení. Používání kostivalu by se měly vyhnout těhotné ženy a děti. Aplikaci kostivalu omezíme na 4–6 týdnů.
Léčivé byliny: Jak si připravit kostivalovou mast
Natíráme dvakrát až třikrát denně v silné vrstvě.
Foto Shutterstock
Jabloně a hrušně trpí za déletrvajícího vlhkého počasí strupovitostí. Tato nemoc se vyskytuje hlavně ve vyšších polohách s většími srážkami a v uzavřených vlhkých údolích. Více trpí stromy s přehoustlými korunami.