Česnek medvědí lze v listopadu vysadit jako okrasnou cibulovinu

19. 11. 2020

Možná je za oblibou česneku medvědího i ten velký kuchyňský. Obě rostliny mají blahodárný vliv na lidské zdraví. Medvědí česnek je ovšem v sezoně první na pochutnání i na pokoukání.

Lidé znali česnek medvědí jako posilující a léčivou bylinku už před naším letopočtem. I dnes se naší přízni těší léčivé přípravky a výtažky z této rostliny. Jsou doporučovány ke snížení vysokého krevního tlaku, při arterioskleróze, nadbytku cholesterolu, žaludečních, střevních či dýchacích potížích a k celkové detoxikaci organismu.

  • Čerstvé rozemnuté listy lze použít zevně – mají antibakteriální a antimykotické účinky.

Léčivé schopnosti má česnek medvědí (Allium ursinum) díky látkám, které obsahuje. Jsou jimi éterické oleje se sloučeninami síry a velké množství vitaminů, minerálních látek, stopových prvků.

Časná sklizeň čerstvých listů

K úpravě v kuchyni se obvykle užívají listy, ale využít lze také květy, zelené semeníky a cibule. Nať se sklízí v dubnu a květnu, kdy obsahuje nejvíce aromatických a léčivých látek. Sušením a dlouhým vařením tyto látky ztrácejí, proto je vhodné čerstvé listy přidávat do pokrmu těsně před dovařením, nebo je naložit do oleje jako česnekové pesto.

Pesto z listů česneku medvědího

Čerstvé listy česneku medvědího se hodí na chleba i na přípravu pesta; foto Shutterstock

  • Medvědím česnekem ochucujeme saláty, polévky, dušenou zeleninu, maso, nádivky. Výborně chutná v pomazánkách, sýrech, bylinkovém másle a majonéze, v uzeninách.

Přírodní česnek na zahradě

Domovem česneku medvědího je téměř celá Evropa, kde roste od nížin po horské oblasti, v listnatých lužních lesích, nejčastěji bukových, ve slabě kyselé vlhké humózní zemině.

Vyplatí se mít tuto bylinku po ruce a pěstovat ji na zahradě. Sazenice nebo cibule vysazujeme pod stromy nebo vyšší keře do vlhké zeminy. Pokud je alkalická, přimísíme rašelinu. Drobné cibulky česneku medvědího můžeme vysazovat také v listopadu podobně jako cibulky okrasných cibulovin kvetoucích na jaře. I drobné květy tohoto česneku zkrášlí jarní zahradu.

Tak kvete Allium ursinum

Květy česneku medvědího dokážou na jaře obílit podrost lužního lesa, ale i zahradní zákoutí; foto Shutterstock

  • Při výsadbě počítáme s tím, že vegetační období medvědího česneku je poměrně krátké. Cibule raší v březnu, během dubna až června vyrostou listy, vykvétají květy a tvoří semeníky.

Koncem června, začátkem července listy žloutnou a zasychají, cibule pak odpočívá v zemi do následujícího jara. Pokud cibule budeme přesazovat, mějme na paměti, že na rozdíl od jiných cibulovin velmi brzy po vyjmutí z půdy vysychají a nelze je dlouhodobě skladovat.

Vypěstovat sazenice ze semen trvá poměrně dlouho. Vyséváme na podzim tak, aby semena přemrzla a poté na jaře vyklíčila. Rostlinka vytváří drobnou cibulku, kterou dále pěstujeme.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

14. 4. 2024

Jak upravit řezem broskvoň po jarní výsadbě

Nově zakoupenou broskvoň vysazujeme co nejdříve. Při výsadbě provedeme srovnávací řez koruny, aby nadzemní část rostliny odpovídala kořenové části.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x