Cibule zimní a cibule poschoďová, dobré zdroje voňavé natě

6. 9. 2020

Oblíbení příbuzní cibule kuchyňské mají podobné obsahové látky a typickou výraznou chuť a vůni. Přesto se liší tak, že představují zajímavou variantu cibulové zeleniny.

Cibule zimní, sečka

Sečka (Allium fistulosum) se těší oblibě v Asii. Vytváří vyšší a hustší porost. Netvoří výrazné cibule, má pouze zdužnatělé válcovité báze podobně jako pór. Chuť není tolik štiplavá jako u kuchyňské cibule. Obsahuje až 1000 mg vitaminu C na jeden kilogram, což je asi dvakrát více než u nati cibule kuchyňské. Nať chutná mírně po česneku.

  • Tato mrazuvzdorná rostlina raší již při teplotách nad 1 °C.
  • Vhodnější jsou půdy dobře zásobené vláhou. Požaduje osluněné polohy.
  • Rozmnožuje se semenem, ale i dělením trsů.

Zimní cibuli lze vybělit jednoduchým nahrnováním půdy k rostlinám. Na stejném místě ji pěstujeme jako víceletku, obvykle sečku ponecháme 2–3 roky.

Sečku vyséváme na podzim nebo na jaře přímo do řádků vzdálených asi 20 cm poměrně nahusto za sebou. Rostliny můžeme později vyjednotit na vzdálenost asi 10 cm. Závlaha je možná průběžně, stejně jako přihnojení plnými hnojivy asi 2x za sezonu.

  • Sklízíme průběžně seřezáváním natě, pokud listy dorostou aspoň 20 cm. Za sezonu tak lze sklízet až 4x. Z 1 m² je možné získat až 5 kg nati.
  • Celé rostliny můžeme vyrývat od konce léta až do zámrazu.

Cibule poschoďová

V Asii je hojně pěstována a používána forma zimní cibule Allium fistulosum var. viviparum. Místo květenství se tvoří trs pacibulek, z nichž záhy raší nové výhony; tak narůstají poschoďové rostliny.

  • Pacibulky se mohou používat k dalšímu rozmnožování nebo i k jídlu, například se nakládají do octa.
  • Cibule vysoká okolo 40–60 cm má šedozelené, duté a špičaté listy – jako cibule kuchyňská. Její chuť je však jemnější.
Cibule poschoďová (A. fistulosum var. viviparum)

Cibule poschoďová

Tento mrazuvzdorný druh cibule roste již při teplotách okolo 7 °C. Svědčí jí hlinitopísčité půdy, dostatečně vlhké a zásobené živinami. Potřebuje plné slunce; v polostínu nasazuje málo pacibulek. Nároky na výživu jsou srovnatelné s kuchyňskou cibulí.

Cibule se množí dělením trsů nebo z pacibulek. Trsy vysazujeme na jaře, pacibulky od poloviny srpna po 2 až 3 kusech ve sponu 30–45×10–15 cm. Pravidelné odplevelování je nutné, stačí ji zavlažovat jen v první polovině vegetace.

Sklízí se na jaře v době, kdy listy dosahují 30–40 cm. Používá se především nať, ale také lze sklízet samotné malé cibulky. Z jednoho čtverečního metru můžeme sklidit 2 kg natě a 1 kg cibulí.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

13. 10. 2024

Barevný podzim může mást; nové rostliny však potřebují zálivku

Ač se to díky mlhám a občasnému mrholení nezdá, v říjnu může být poměrně sucho. Vláha v půdě se po horkém létě obnovuje jen pomalu. S tím musíme počítat při výsadbě nových rostlin, které důkladně zaléváme.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x