Čím chránit česnek před škůdci? Také výběrem a termínem sadby

8. 11. 2020

Na podzim sázíme česnek, mimořádně cennou zeleninu. Čím později to počasí dovolí, tím lépe. Vhodné jsou i výsadby koncem listopadu či začátkem prosince.

Tak jednoduše snížíme rizika poškození živočišnými škůdci a houbovými patogeny.

Závažným škůdcem česneku je háďátko zhoubné (Ditylenchus dipsaci), které se přenáší sadbou. Výběru sadby je třeba věnovat velkou pozornost, nejlépe kupovat sadbu certifikovanou, která je však dražší. Za vyšší cenu však bychom měli mít jistotu, že sadba je zdravá a hlavně, že kupujeme sadbu původem z České republiky. Na trhu je mnoho česneku čínského či španělského, který u nás velmi špatně přezimuje.

Česnek poškozený háďátkem

Česnek s příznaky napadení háďátkem zhoubným, foto Shutterstock

Dříve doporučované moření sirnými preparáty je již málo účinné a přípravky prakticky nejsou na trhu.

Zdravá sadba je pevná, pravidelně rostlá bez růstových deformací, nikdy by se neměla kupovat sadba rozloupaná na stroužky, protože se příznaky výskytu háďátek nedají poznat.

V některých oblastech téměř znemožňuje pěstování ozimého česneku moucha houbomilka česneková (Suillia lurida). Larvy brzy na jaře ničí žírem celé rostliny. Jednoduchou ochranou je zakrytí záhonu bílou netkanou textilií ihned po vysázení a ponechání na záhoně až do dubna.

Podporujeme predátory

Právě na naše pomocníky bychom měli myslet před zimou. Na vzorně uklizené zahradě nenajde řada dravých druhů hmyzu vhodné úkryty k přezimování. Naši zahrádku proto opouští nebo i během zimy hynou. Zvláště na větších zahradách bychom měli nechat na odlehlejším místě neposekanou trávu, kupky shrabaného listí nebo jiné vhodné úkryty. Na jaře je můžeme zlikvidovat až po trvalém oteplení, kdy jsme si jisti, že je přezimující hmyz opustil.

Hmyzí příbytek

Domek pro hmyz, foto Pixabay

Před příchodem významnějších mrazů bychom měli překopat kompost, případně ho prosypat vápnem. Zahubíme tak mnoho přezimujících stadií hmyzu – drátovce, ponravy chroustů nebo housenky osenic. Jinak bychom je na jaře v kompostové zemině přenesli na záhony.

Při hubení škodlivých organismů před zimou a během zimy používáme většinou nechemické způsoby ochrany, které navíc nevyžadují ani velké finanční prostředky.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

29. 5. 2024

Snížením počtu plůdků jablek, hrušek a broskví zlepšíme úrodu

U ovocných stromů je žádoucí menší množství plodů. Jabloně, hrušně a broskvoně se příliš velkým nasazením plodů oslabují. Plody zůstávají drobné, přibývá chorob i škůdců a také nasazení květních pupenů pro úrodu v příštím roce je podstatně nižší.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x