Jak se daří vašemu česneku? Našemu dobře, ale až po letech

20. 5. 2020

Rostou u nás paličáky, nepaličáky, moravské širokolisté i úzkolisté česneky, tzv. rusáky. Odrůdy ozimé i jarní, rané i pozdní.

S nepaličáky není tolik práce, nemusí se u nich vylamovat na stvolu se tvořící pacibulky, ale zase je s nimi trochu víc práce při zpracování. Mají v hlavičce více stroužků než paličáky.

 

Zkoušet, zkoušet, zkoušet

Cesta k pěstitelově spokojenosti vede nejspíše jen přes opakované zkoušení odrůd z nabízeného sortimentu. Proč opakovaného? Protože jedna vlaštovka jaro nedělá, a tak jeden rok zkoušení je prakticky bezvýznamný. Jedině více let po sobě jdoucích může říct, jestli se daná odrůda k nám hodí.

Odlišné odrůdy česneku

Vlevo méně úrodný, ale raný česnek vhodný ke sklizni se zelenou natí

Někdy si ponecháme i takový česnek, který sice nevyniká výnosem, počtem a velikostí stroužků, ale třeba raností. Aby, do té doby, než narostou ty česneky, které budeme mít ke skladování, netrpěly naše chuťové pohárky tím, že musíme jíst česnek z obchodu dovážený z Pyrenejského ostrova, nebo z Číny.

Přihnojení do sucha a za mokra

Trochu snad všude zapršelo, konce spodních listů česneků žloutnou. Stálo by za to trochu je přihnojit dusíkatými hnojivy. Nejlépe takovými, které obsahují jak dusík amoniakální, tak ledkový. Každá forma má své ideální prostředí, kdy je pro rostlinu přijatelná. Zatímco jedna lépe účinkuje za sucha, tak druhá je rostlinou přijímána při solidnější půdní vláze.

Nejlepší necháme napřesrok

Okopeme, zkontrolujeme zdravotní stav. Pokud máme certifikovanou sadbu a chtěli bychom ji, třeba pro srovnání vysadit i příští rok, označíme si ty nej rostliny. Ne proto, abychom je přednostně snědli, ale proto, abychom si je uschovali na sázení.

 

Když budeme studovat vlastnosti odrůd, zjistíme, že některé se s virózami (to jsou ty nemoci, které u některých odrůd výrazně snižují kvalitu a výnos natrvalo a nejsou léčitelné) docela dobře vycházejí a jiné ne.

Postupy se liší

U paličáků necháváme jen u několika málo rostlin stvoly s pacibulkami. Když se tyto stvoly narovnají, je čas ke sklizni.

Některé paličáky tvoří jen několik větších pacibulek, jiné jich mají v květenství desítky, stovky. Ty je třeba odhlávkovat co nejdříve. Vysilují cibuli pod zemí mnohem více než ty, které jich mají jen několik velkých.

  • U nepaličáků se doba sklizně řídí schnutím natě. V obou případech pozdní sklizeň, zejména pokud ještě zaprší, snižuje skladovatelnost, přispívá k rozpadu cibulí.

 

I když je cibule a česnek z jednoho rodu Alium, chováme se po sklizni k cibuli jinak než k česneku. Zatímco cibuli sušíme na řádcích, česnek stahujeme ze sluníčka do větraného stínu.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Dobrý den. Moc zajímavý článek. Měl bych prosím malý dotaz, zda mohu přihnojovat česnek čpavkovou vodou 24% a případně v jakém množství na 10 l. Děkuji za odpověď a přeji hezký den. V. Žaba.

Dusíkatá hnojiva amonná nejsou pro česnek dobře přijatelná, nejsou vhodná. Lepší a doporučované jsou ledky.

Čpavková voda se používala ke hnojení do země, před přípravou půdy. Zapravovala se do hloubky minimálně 5 cm, u lehkých půd ještě o 10 cm hlouběji – dutými radličkami.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 4. 2024

Aby jiřinky, mečíky, sasanky a další naplno rozkvetly do krásy

Koncem měsíce vysazujeme v teplejších oblastech a podle vývoje počasí hlíznaté květiny, z nichž zejména jiřinky (Dahlia) krášlí zahradu po celé léto až do prvních podzimních mrazíků. Pokud chceme kvetení jiřin uspíšit, můžeme je přirychlit v teplejších podmínkách v květináčích.

zobrazit další rady a tipy
3
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x