Kdy a jak sklízet česnek pro příští sadbu a do kuchyně

31. 5. 2020

Sklizní ve správném termínu příznivě ovlivníme vzhled, zdravotní stav i skladovatelnost česneku. Zahradnická zkušenost říká: Raději o tři dny dřív než o dva dny později.

Nejlepší cibule se vrátí do půdy

Chceme-li část sklizeného česneku použít k výsadbě následující rok, vybereme nejlepší rostliny s předstihem: Asi dva týdny před plánovanou sklizní vybrané rostliny označíme například kolíčky na prádlo.

Vybíráme rostliny dobře vyvinuté s nejvyšším počtem zelených listů. Tyto rostliny jsou nejméně napadeny fusariem (fusariovou hnilobou česnekovitých) a dávají jistotu dobrého výnosu v dalším roce.

 

Jak říkávám při každé vhodné příležitosti: „Pokud bude mít pěstitel šťastnou ruku při výběru sadby, může stejný materiál úspěšně pěstovat i jeho vnuk.“ Týká se to však pouze klasických odrůd, ne ozdravených (tzv. bezvirózních).

Při pěstování ozdravených odrůd je třeba vybírat nejzelenější rostliny. U nich je předpoklad, že nejsou reinfikovány (opětovně napadeny) v takové míře jako rostliny s výraznou světlou mozaikou listů. Ale ani tento způsob výběru sadby nezajistí pěstiteli dobrý výnos delší dobu než čtyři pět let, pak musí nutně nakoupit sadbu novou.

Sklizeň česneku na zeleno

Pro okamžité použití v kuchyni se česnek odebírá ze záhonu ještě před jeho biologickou zralostí, cibule už dostatečně narostlé, ale ještě s vysokým obsahem vody. Na zeleno sklízíme nejranější odrůdy od začátku června, ty nejpozdnější (Stanik, Benátčan) o měsíc později.

Pro tržní účely česneku sklizeného na zeleno lze uspět pouze s nejranějšími odrůdami (s chutným nepaličákem Antonem a s žádaným českým paličákem, který se jmenuje Bjetin).

 

Termín sklizně česneku pro uskladnění

Na skladovatelnost má významný vliv správný termín sklizně. Využívá se několika ukazatelů, které však některý rok nestanovují stejný termín.

Napřímení květních stvolů

Květní stvol vyrůstá nejprve přímo, pak se kroutí, aby se v době zralosti napřímil co nejvýše. Ne všechny odrůdy stvol úplně napřímí, některé končí v poloze za pět minut dvanáct. Pro využití této metody je nutné ponechat bez odhlávkování (odstranění květenství) několik normálně vyvinutých rostlin, většinou uprostřed záhonu. Nevolíme rostliny, které později ukázaly květní stvol.

Polehnutí asi poloviny rostlin nepaličáků

Tento ukazatel platí, pokud polehnutí nebylo způsobeno extrémem počasí nebo domácím zvířectvem, je docela spolehlivým ukazatelem.

Metoda počítání suknic (slupek) na cibuli

Jde už o profesionálnější sledování vhodného stavu zralosti. Paličáky se sklízejí při čtyřech, nepaličáky při třech suknicích.

  • U paličáků je to jednoduché, není ani třeba rostlinu vyrývat, protože v té době má pět listů. Mohou už být žluté, ale musí být stále dužnaté, ne suché.
  • U nepaličáků je třeba rostliny vyrýt a suknice spočítat.

V době sklizně už nejsou obalové suknice dužnaté, ale kožovité. Týká se to i suknic stroužků. Při předčasné sklizni má česnek v sobě ještě hodně vody, která se přes větší počet suknic špatně odpařuje. Naopak při zpoždění se cibule rozevírají a při deštivém počasí se mezi stroužky dostává bláto, které se špatně odstraňuje, cibule jsou nevzhledné a hůře skladovatelné.

Česnek nemusíme sklízet přesně v daný okamžik jako třeba travní semeno. Dva tři dny na jednu nebo druhou stranu nijak významně kvalitu neovlivní. Znamená to tedy, že na to máme téměř celý týden.

Triky a tipy pro způsob sklizně

Nejsnadněji se sklízejí paličáky z lehké půdy snadným vytažením. Většinou je však třeba nářadí, kterým se česnek pozvedne a pak už se může vytáhnout. Použít se dá rýč, rycí vidle jsou pohodlnější.

Vidle upravené pro sklizeň česneku

Speciální vidle na sklizeň česneku

Nejlépe se osvědčily speciální vidle na sklizeň česneku. Ty se nikde neprodávají, ale lze je doma vyrobit třeba ze starých nepotřebných vidlí na hnůj. Zuby se zkrátí asi na dvanáct a násada tak, aby celé vidle byly dlouhé sedmdesát, maximálně sedmdesát pět centimetrů.

Při práci se nářadí drží v jedné ruce, druhou se vytahuje podrytý česnek. Nářadí s běžně dlouhou násadou je uzpůsobeno na držení v obou rukou, ale pak chybí třetí ruka na vytahování podrytého česneku. Zkrácené zuby dovolují méně zvedat nohu při jejich zašlapávání do země, přičemž se zašlapávají celé až na doraz. Práce s tímto nářadím je překvapivě pohodlná a rychlá.

Pozor na riziko úžehu

Sušit na záhoně, kam svítí slunce, určitě nedoporučuji, česneku by hrozil úžeh.

Při sklizni nezbavujeme česnek přebytečné půdy otloukáním rostlin o sebe, je velmi citlivý na mechanické poškození. Po sklizni z rozbahněné půdy ho můžeme umýt ve vodě. Sklizený materiál se musí co nejdříve uklidit do stínu.

  • Rostliny svážeme do svazků, případně do věnců a zavěšené sušíme nejlépe v průvanu.

 

Pokud odstraňujeme kořeny hned při sklizni, neodřezáváme je v podpučí, které je v době sklizně ještě měkké. Na řeznou plochu se dostávají spory penicilia, které v příhodných podmínkách vyklíčí a na podpučí se objeví namodralý povlak plísně. Proto by měla malá část kořenů zůstat vždy na rostlině.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Dobrý den,
děkuji za informaci – pěstuji jako zahrádkář česnek pro naši rodinnou spotřebu. Přesto jsem některé inf. nevěděl. Člověk, ať je stár se musí stále učit,přesto,že je mi více jak 80let. Díky J.R.

Konečně příspěvek, který má hlavu, patu a obsah. Sadbu mám od Vás. Díky.

Děkuji za velmi pěkné shrnutiu, zejména ve sklozni dělám pořád chyby…. třeba to otloukání hlíny o sebe a odřezávání kořenů,letos mám od Ing. Kozáka sadu 8 odrůd na zkoušku a má pravdu, je krásně vidět, že jsem doposud sadila k nám nevhodné odrůdy….

Dobrý den. Pěkně vysvětleno. Sušit s natí? Jak dlouho? Pak odřezat na cca 15 cm? A postavit někam palicí vzhůru? Děkuji.

Dobrý den, já je svážu po deseti, pověsím venku do stínu a pod střechou. Nechám asi 2 měsíce. Potom zastřihnu kořeny a stvol zakråtím asi na 15-20 cm. Poté ho naskládåm pálicemi nahoru do nějaké nådoby a uložím do chladné suché místnosti. Tak to provádím již několik desetiletí a česnek je vždy jako čerstvý a v pohodě vydrží do další sklizně.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

13. 9. 2024

Zeleninové záhony po sklizni upravíme a ještě využijeme

První polovina září je příznivým termínem pro výsevy bílé jarní cibulky, rukoly a dalších salátů pro postupné sklízení mladých lístků.

zobrazit další rady a tipy
5
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x