Africký česnek neboli česneková tráva zaujme i jedlými květy

11. 1. 2019

V jihoafrickém ráji cibulovin bylo objeveno a popsáno na padesát druhů z rodu Tulbaghia. Jeden z nich – Tulbaghia violacea – se stále častěji objevuje v tuzemsku.

Tulbaghia violacea se v přírodě vyskytuje v Jihoafrické republice, v provincii Východní Kapsko a KwaZulu-Natal, a na jihu Zimbabwe, kde zpravidla roste ve společenství řídkých travin a jiných cibulovin.

Jeho základem je podzemní protáhlá odnožující cibulka, z níž postupně vyrůstají úzké a ploché listy, jejichž nadzemní délka kolísá od 20 do 40 cm. Zhruba dvouleté cibulky vytvářejí v jarních měsících (někdy i později, na konci léta) stvol s řídkým okolíkem jemně fialových zhruba 5 cm dlouhých květů. Rostlina roste jako trvalka, která časem vytváří trsy listů z odnožujících cibulek. Je mírně mrazuvzdorná, ale v podmínkách ČR ji nelze doporučit k trvalé volné výsadbě.

 

Celá rostlina intenzivně voní po česneku a při ochutnání listů máme dojem, že jíme jemnou česnekovou nať. Její pěstování je velmi snadné. Nejlépe roste ve větším květináči jako přenosná rostlina, na slunečném stanovišti v propustné zemině, ale je možno použít i substrát pro pokojové rostliny. Zálivka může být nepravidelná, v zimě zaléváme mnohem méně a rostlinu přemístíme do bytu, kde ji stačí teploty kolem 10 °C (vyšší teploty a málo světla listy silně deformují).

Květ jihoafrické česnekové trávy

Kvetoucí africký česnek Tulbaghia violacea Silver Lace

Aromatická bylinka

Naši zdravě a přírodně se stravující spoluobčané zahrnují tuto cibulovinu mezi aromatické bylinky pod označením česneková tráva. Výborně se hodí ke zdobení pokrmů, do pomazánek, salátů, zálivek apod. Listy lze průběžně odřezávat a konzumovat jako pažitku, jedlé jsou i ozdobné květy.

Foto autor

Zdroj Zahrádkář 1/2019

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *