
Měsíček lékařský: mast na citlivou pleť, olej pro imunitu
21. 5. 2021Sluníčko, deštná bylina, nechtík, nepravý šafrán, krušinek, pazourek, měsíček, tak lidé říkají nenáročná letničce, která roste téměř všude, kam ji na jaře nasejeme.
Kostival lékařský, lidově nazývaný volský jazyk, medunice, svalík větší, černý kořen, kobylí mléko, používali léčitelé už od středověku k léčbě zlomenin, natržených svalů, pohmožděnin a výronů.
Také jsou známy dobré výsledky při léčbě parodontózy a špatně se hojících ran. Léčivá je v podstatě celá rostlina, ale nejvyužívanější částí je kořen kostivalu. Ten vyryjeme ze země vidlemi, buď pozdě na podzim, když už žloutnou a uvadají listy na rostlině, nebo brzy na jaře před začátkem vegetace. To mají kostivalové kořeny v sobě největší léčebnou sílu.
Rostlina obsahuje silice, alkaloidy, třísloviny a především alantoin, ten podporuje tvorbu buněk a regenerační procesy ve tkáních.
Očištěný, nakrájený kořen dáme do sklenice a zalijeme 40% alkoholem (1 : 9). Může být žitná nebo slivovice. Sklenici uzavřeme, postavíme na slunce nebo na teplé místo a necháme 14 dnů louhovat. Občas obsah sklenice zamícháme nebo protřepeme. Také se dají pokrájené kořeny nasypat do sklenice a zalít bez odměřování množství až po okraj alkoholem.
Tekutinu ztmavne. Po 14 dnech ji slijeme do menších lahviček a uložíme v lednici. Tinktura získává odležením na účinnosti. Při potížích potíráme bolavá místa 2krát denně.
50 g strouhaného kostivalového kořene vaříme 5 minut v 0,5 litru vody. Po zchladnutí přilijeme 0,5 litru 40% alkoholu a necháme několik dnů odstát. Pak vše rozmixujeme a přecedíme přes plátno. Uchováváme v ledničce a při potížích masírujeme 3x denně bolavá místa.
250 g sádla, 5–6 kořenů nakrájíme na kousky, přidáme do rozpuštěného sádla a chvíli pražíme. Necháme přes noc stát. Druhý den opět zahřejeme a přecedíme. Vzniklou mast uložíme v chladu.
Usušené kořeny kostivalu umeleme a smícháme s vroucí vodou na hustší kaši. Přidáme trochu oleje a dobře zamícháme. Naneseme na kousek látky a přiložíme na 20 minut na bolavé místo. Navrch přikryjeme teplým froté ručníkem.
Foto autorka
Konec září a také měsíc říjen jsou nejdůležitějším obdobím pro výsadbu cibulovin do trvalkových záhonů, skalek, květináčů a truhlíků pro jarní a předjarní radost z květů. Nezapomeňme přitom na výsadbu ve skupinkách.