Už jste vyzkoušeli kořenovou petržel Troja a Efez?

29. 3. 2024

Petržel by neměla chybět na žádné zahrádce. Pěstujeme ji na lehkých propustných půdách a pro kvalitní kořeny ji vyséváme nejlépe na hrůbky.

Petržel Troja a Efez

  • Troja

Jde o polopozdní odrůdu kořenové petržele s kořenem o délce 20–21 cm a s vegetační dobou 185 dní. Odrůda vyniká výbornou skladovatelností a velmi dobrým zdravotním stavem.

  • Efez

Polopozdní a svým využitím univerzální odrůda kořenové petržele, jejiž kořeny jsou velmi hladké, vyrovnané a se svěží bílou barvou. Díky výbornému zdravotnímu stavu je tato odrůda vhodná pro dlouhodobé skladovaní.

Výrazná tolerance k padlí i alternáriu činí tuto odrůdu ideální i pro celoroční svazkování.

Pro normální velikost kořenů doporučujeme standardní výsevek 100 semen/m2. Na řidší výsev 80 semen/m2 reaguje vytvořením mohutných kořenů vhodných i na sušení a mražení.

petržel, odrůdy

Porovnání, vlevo petržel Efez, vpravo standardní konkurenční odrůda

Jakou půdu petržel vyžaduje?

Měla by to být zejména půda lehčí, záhřevné, propustné a hluboké půdy, pokud možno bez kamenů. Nejvhodnější jsou půdy písčitohlinité, hlinitopísčité až jílovitohlinité s dostatečnou zásobou humusu.

Na těžkých sléhavých půdách trpí kořeny rzivostí a chorobami.

  • Petržel vzchází pomaleji než mrkev, proto je citlivější na výskyt půdního škraloupu a na rovnoměrnost zásobení vláhou při vzcházení. Proto je nutné dbát na velmi kvalitní přípravu půdy před setím.
  • Nesnáší hnojení chlévským hnojem, na které reaguje větvením a praskáním kořenů a špatnou skladovatelností.
  • Po vzejití je v případě hustě vzešlých porostů nutné provést jednocení na vzdálenost nejméně 2,5 cm, jinak jsou sklizené kořeny petržele drobné.
  • Závlaha u petržele je důležitá zejména v časnějších růstových fázích. Později ji závlahu dopřejeme obezřetně s ohledem na průběh počasí. Zejména pak u petržele kořenové . Při nadbytku vláhy totiž kořeny trpí rzivostí a chorobami, což snižuje jejich kvalitu a skladovatelnost.
  • Pro získání kvalitních kořenů doporučujeme pěstování na hrůbcích.

Pěstování na hrůbcích

Pro získání kvalitních kořenů petržele doporučujeme výsev na hrůbky. Tento způsob pěstování poskytuje pěknější a vyrovnanější kořeny, které se výrazně snadněji sklízí.

Petržel vysetá na hrůbcích

Petržel vysetá na hrůbcích

Hrůbky si připravíme tak, jako bychom nakopčili brambory, jen mírně širší, cca 50-60 cm. Horní část hrůbků se upravuje na šířku 15-20 cm s rovnou horní část. Chystáme je ve vzdálenosti 50 cm od sebe. Do takto připraveného hrůbku vysejeme dvojřádek nebo trojřádek ve vzdálenosti 5 cm, pokud chceme větší kořeny, tak až 10 cm.

 V čem spočívá princip předklíčení?

Předklíčené osivo označuje osiva, u kterých jsou vyplaveny inhibiční látky a nastartovány fyziologické procesy klíčení. Jedná se o poměrně přesnou technologii tzv. koupání osiva ve speciálním osmotickém roztoku s následným vysušením. Takto upravené osivo klíčí ve srovnání s neošetřeným vyrovnaněji a nesrovnatelně rychleji.

  • Má ovšem jedno specifikum! Nedá se skladovat a musí se vyset nejpozději 90 dní po této úpravě.

Předklíčené osivo vyžaduje specifické zacházení

Pravidlo je jednoduché. Předklíčené osivo nesmí promrznout, ani při skladování, ani po vysetí. Vysévá se až při optimálních podmínkách ke klíčení. U petržele je to obvykle v první polovině dubna, ve vyšších polohách až koncem dubna.

Každý rok je ale jiné. Nevyséváme proto zbytečně brzo a po výsevu udržujeme záhonek do vyklíčení rovnoměrně vlhký. Za dobrých podmínek předklíčené osivo vyklíčí do 7 dní.

Pokud je někdo zvyklý používat preemergentní herbicidy, musí je v případě použití předklíčeného osiva aplikovat do tří dnů od vysetí. Pozdější aplikace by mohla poškodit již klíčící semínka.

  • Předklíčená odrůda Orbis
Petržel vhodná k předklíčení

Orbis nachystaná na svazečky

Tato středně raná odrůda se vyznačuje velmi dobrým zdravotním stavem a vysokým výnosem. Hladký, středně dlouhý kořen je vyrovnaně bílý na povrchu i v dužnině. Orbis má vysokou tmavě zelenou nať a můžeme jej s úspěchem pěstovat i na těžších půdách. Odrůda je dobře skladovatelná.

Foto autoři

 

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

13. 4. 2024

Duben je příznivým měsícem pro výsadbu trvalek

Po 5–10 letech podle druhu ustávají trvalky ve vývoji a růstu. Proto je dobré jejich zmlazení a případné rozmnožení. Dělení provádíme v době, kterou určí termín kvetení toho či onoho druhu: před rašením, po odkvětu nebo časně na podzim. Rozmnožit je můžeme i odkopky.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x