
Petržel; základ každého záhonu. Jakou odrůdu si vybrat?
29. 2. 2024Hojně ji využíváme pro její chuť, k tomu je petržel bohatá na vitamíny a minerály a ještě z ní zpracováváme jak kořen, tak i nať.
Petržel by neměla chybět na žádné zahrádce. Pěstujeme ji na lehkých propustných půdách a pro kvalitní kořeny ji vyséváme nejlépe na hrůbky.
Jde o polopozdní odrůdu kořenové petržele s kořenem o délce 20–21 cm a s vegetační dobou 185 dní. Odrůda vyniká výbornou skladovatelností a velmi dobrým zdravotním stavem.
Polopozdní a svým využitím univerzální odrůda kořenové petržele, jejiž kořeny jsou velmi hladké, vyrovnané a se svěží bílou barvou. Díky výbornému zdravotnímu stavu je tato odrůda vhodná pro dlouhodobé skladovaní.
Výrazná tolerance k padlí i alternáriu činí tuto odrůdu ideální i pro celoroční svazkování.
Pro normální velikost kořenů doporučujeme standardní výsevek 100 semen/m2. Na řidší výsev 80 semen/m2 reaguje vytvořením mohutných kořenů vhodných i na sušení a mražení.
Měla by to být zejména půda lehčí, záhřevné, propustné a hluboké půdy, pokud možno bez kamenů. Nejvhodnější jsou půdy písčitohlinité, hlinitopísčité až jílovitohlinité s dostatečnou zásobou humusu.
Na těžkých sléhavých půdách trpí kořeny rzivostí a chorobami.
Pro získání kvalitních kořenů petržele doporučujeme výsev na hrůbky. Tento způsob pěstování poskytuje pěknější a vyrovnanější kořeny, které se výrazně snadněji sklízí.
Hrůbky si připravíme tak, jako bychom nakopčili brambory, jen mírně širší, cca 50-60 cm. Horní část hrůbků se upravuje na šířku 15-20 cm s rovnou horní část. Chystáme je ve vzdálenosti 50 cm od sebe. Do takto připraveného hrůbku vysejeme dvojřádek nebo trojřádek ve vzdálenosti 5 cm, pokud chceme větší kořeny, tak až 10 cm.
Předklíčené osivo označuje osiva, u kterých jsou vyplaveny inhibiční látky a nastartovány fyziologické procesy klíčení. Jedná se o poměrně přesnou technologii tzv. koupání osiva ve speciálním osmotickém roztoku s následným vysušením. Takto upravené osivo klíčí ve srovnání s neošetřeným vyrovnaněji a nesrovnatelně rychleji.
Pravidlo je jednoduché. Předklíčené osivo nesmí promrznout, ani při skladování, ani po vysetí. Vysévá se až při optimálních podmínkách ke klíčení. U petržele je to obvykle v první polovině dubna, ve vyšších polohách až koncem dubna.
Každý rok je ale jiné. Nevyséváme proto zbytečně brzo a po výsevu udržujeme záhonek do vyklíčení rovnoměrně vlhký. Za dobrých podmínek předklíčené osivo vyklíčí do 7 dní.
Pokud je někdo zvyklý používat preemergentní herbicidy, musí je v případě použití předklíčeného osiva aplikovat do tří dnů od vysetí. Pozdější aplikace by mohla poškodit již klíčící semínka.
Tato středně raná odrůda se vyznačuje velmi dobrým zdravotním stavem a vysokým výnosem. Hladký, středně dlouhý kořen je vyrovnaně bílý na povrchu i v dužnině. Orbis má vysokou tmavě zelenou nať a můžeme jej s úspěchem pěstovat i na těžších půdách. Odrůda je dobře skladovatelná.
Foto autoři
Během dubna je již nutné první sečení, sekejte hodně nízko, podpoříte tím odnožování trav. Můžete začít i s přihnojováním, ale – na jaře mají traviny obrovskou růstovou sílu, ke které jim pomáhají uložené zásobní látky. Přirozené živiny vystačí zhruba do června.