Petržel; základ každého záhonu. Jakou odrůdu si vybrat?

29. 2. 2024

Hojně ji využíváme pro její chuť, k tomu je petržel bohatá na vitamíny a minerály a ještě z ní zpracováváme jak kořen, tak i nať.

Pochází z oblasti Středozemního moře a jako zelenina je používána již od 3. století našeho letopočtu.

petržel na záhoně i v květináči

Petržel patří mezi tradiční kořenovou zeleninu

  • Pro pěstování petržele upřednostňujeme písčité až hlinitopísčité půdy, na kterých ji pěstujeme ve druhé trati, protože patří k zeleninám méně náročným na živiny.
  • Nesnáší přímé organické hnojení hnojem, které ve větší míře způsobuje také větvení kořenů a vyšší podíl kořenů napadených houbovými chorobami.
  • Vhodnými předplodinami jsou okopaniny, košťáloviny a plodová zelenina.

Pěstování

Kořenovou petržel vyséváme co nejdříve na jaře do hloubky okolo 1,5 cm a do řádků vzdálených 30–40 cm. Po vzejití ji jednotíme na vzdálenost 5–7 cm.

Pro získání kvalitních kořenů, především u odrůd s dlouhými kořeny, je vhodné pěstování na hrůbcích, které si připravíme předem a až následně sejeme na lehce uválený povrch hrůbků. Ještě lepšího výsledku však dosáhneme při pěstování ve vyvýšených záhonech.

petržel pěstujeme na hrůbcích nebo vyvýšených záhonech

Petržel je vhodnou zeleninou k pěstování ve vyvýšených záhonech

Petržel klíčí v průměru za 21 dnů, proto je více citlivá na rovnoměrnou závlahu při vzcházení. Zejména zpočátku provádíme závlahu velmi opatrně, aby nedošlo k vytvoření půdního škraloupu, pod kterým zůstávají semena bez kyslíku a následně zahnívají. Stejně tak i krátkodobý přísušek v době klíčení způsobí odumření naklíčených semen ještě před jejich vzejitím.

Pro snadnější a rychlejší vzcházení, ale i následnou ochranu proti škůdcům, použijeme bílou netkanou textilii, která nám lépe udrží vlhký povrch půdy a také zvýší její teplotu.

Výběr odrůd je důležitý 

Odrůdu vybíráme zásadně podle podmínek a typu půdy, kterou na zahrádce máme.

  • Konika

Jde o poloranou odrůdou, která je favoritem pro pěstování v těžších nebo nedostatečně hlubokých půdách. Její kořen je krátce kuželovitého tvaru o délce 12-15 cm a šířce 5-7 cm. Vzhledem ke své kratší vegetační době ji lze sklízet pro přímou spotřebu dříve než ostatní odrůdy. Je tak vhodná i pro letní sklizně s natí a přirozeně i pro podzimní sklizně a následné dlouhodobé skladování.

Kratší délka kořene je předpokladem, že nedojde k větvení kořene ani v těžších půdách.

Délka vegetační doby je 140-150 dnů. Díky kratšímu kořenu nám může vhodně nahradit naťovou petržel pro pěstování v truhlíku v zimě. Pokud kořeny zasadíme do květináče nebo truhlíku, velmi rychle začnou rašit nové listy, které můžeme použití v kuchyni.

  • Alba 

Patří mezi velmi oblíbenou univerzální odrůdou nejen u zahrádkářů, ale i profesionálních pěstitelů. Kořen je protáhle trojúhelníkovitý a dorůstá délky 15-18 cm.

univerzální odrůda petržele

Alba

Ve srovnání s ostatními odrůdami se projevuje vysokou odolností proti rzivosti, padlí a skládkovým chorobám. Vegetační doba je 150-160 dnů. Kořen má na řezu kvalitní jemnou bílou dužninu a velmi dobře snáší dlouhodobé skladování.

  • Osborne

Je odrůdou, která je vzhledem ke své délce kořene vhodná do lehčích a dobře připravených půd. Její výnos vynikne při pěstování na hrůbcích nebo právě ve vyvýšených záhonech, kde překvapí nejednoho zahrádkáře svou délkou, ale i šířkou. Silný, dlouze kuželovitý kořen dorůstá délky 22-25 cm a dobře vyvinuté kořeny se osvědčily i pro dlouhodobé skladování.

Listová petržel a některé její odrůdy

Můžeme ji snadno pěstovat v průběhu celého roku na balkoně, nebo jen v květináči na parapetu.

Dnes si listovou petržel můžeme koupit v marketech spolu s ostatními bylinkami již předpěstované k přímému použití. Bohužel tyto rostliny jsou rychlené a nemají takovou životnost a aroma, jaké má, pokud si ji pěstujeme sami v domácích podmínkách.

  • Fest

Tato odrůda je velmi osvědčenou naťovou petrželí, s hladkými listy a výrazným aroma. Často je pěstovaná pro vysoký výnos, kterého lze dosáhnout i v domácích podmínkách na zahrádce nebo i v nádobách. Rostliny jsou mohutného vzrůstu, nať po seřezávání rychle dorůstá a sklizeň lze několikrát ročně opakovat. Vegetační doba je 80-90 dnů.

osvědčení listová odrůda listové petržele

Fest

  • Astra

Odrůda typické kudrnky a současně proti jiným dostupným odrůdám vyniká silným zkadeřením listů. Nať výrazně obrůstá a sklizeň lze v intervalu 8-10 týdnů několikrát opakovat. U naťové petržele doporučujeme po každém řezu porost přihnojit dusíkatými hnojivy.

odrůda petržele

Astra

Foto autor a Shutterstock

 

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

22. 4. 2024

Ořešák řežeme jen výjimečně a tak, aby se rány zahojily

Připomeňme si nejdůležitější zásady pro řez ořešáku. Výchovný – tvarovací řez korunky stromku děláme jen pokud je nutný v období prvních pěti let po výsadbě. Řez prosvětlovací – průklest, je možný v plodném věku stromu a to vždy v několikaletém odstupu.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x