Velkoplodé stolní odrůdy révy: Vanjuša, Ksenia, Azalia

7. 10. 2022

Velkoplodé stolní odrůdy révy jsou čím dál víc žádané. Přibývá zahrádkářů, kteří révu pěstují. Někteří i zkoušejí odrůdy, aby našli nejlepší.

Zkoušením nových odrůd se zabývají jak zkušení pěstitelé, tak instituce v oboru. Například na Zahradnické fakultě Mendelu v Lednic révu testují v rámci sbírky genových zdrojů révy.

Oblíbená stolní vinná réva ze zahrady

Pěstování nových odrůd stolní vinné révy na zahrádkách se těší rostoucí oblibě

Níže jsou na ukázku popsány některé z testovaných odrůd. Možná jste je v minulosti už také vyzkoušeli a třeba právě s těmito jste spokojeni a už je za jiné odrůdy nevyměníte. Anebo dáváte přednost osvědčeným odrůdám révy.

Vanjuša

Vanjusa hrozen

Vanjuša

Tato odrůda patří k typicky velkoplodé stolní odrůdě.

Hrozen je velký, válcovitě kuželovitý. Bobule jsou velmi velké, kulaté až mírně oválné, se zelenožlutou až žlutou barvou. Jejich uspořádání v hroznu je středně husté. Dužnina je pevná a chrupkavá.

Odrůda zraje v polovině září. Pro kvalitní zralost potřebuje teplé a slunečné dny, podobně jako odrůda Talisman. V méně slunečných rocích může dozrávat až v 2. polovině září. Naopak teplé počasí může zrání pro změnu urychlit.

Pro sklizeň je rozhodující chuť slupky, která může být v horších ročnících dlouho kyselá až trpká, podobně jako u Talismanu.

Odolnost této odrůdy k houbovým chorobám je dobrá až velmi dobrá. Je ji možné pěstovat bez ochrany proti padlí révy a plísni révy. Odolnost k hnilobám je také vynikající. Současně bobule nepraskají a nebývají napadené.

Vanjuša má bujný růst. Pro vývoj vzhledově a chuťově atraktivních hroznů je vhodná redukce násady na jeden hrozen na letorost. Redukce násady je důležitá zejména v nevinařských podmínkách. Pro pěstování potřebuje vždy teplé a záhřevné místo.

Ksenia

Odrůdy velkoplodé révy

Kseina

Tuto odrůdu můžeme nalézt také pod názvem Anželika. Je vhodná do teplejších lokalit nebo do skleníků. Odrůda zraje v 1. a 2. dekádě září.

Hrozen je velký až velmi velký, válcovitě kuželovitý a u základu třapiny rozvětvený. Bobule jsou velké až velmi velké, podlouhle zašpičatělé. Barva bobulí je žlutá, na osluněné straně zlatavá nebo narůžovělá. Bobule má chrupkavou dužninu a příjemnou chuť. Hrozen je vzhledově velmi atraktivní a uspořádání bobulí v hroznu je středně husté.

Růst je bujný až velmi bujný. Hodí se pro pěstování na rýnsko-hessenském vedení nebo na pergolách. Vhodný je řez na delší plodné dřevo. Pro získání kvalitních hroznů je pak vhodná redukce násady hroznů.

Odolnost k padlí révy je dobrá až velmi dobrá a odolnost k plísni révy je střední až dobrá.

Azalia

Azalia, stolní odrůda

Azalia

Patří mezi typické velkoplodé stolní odrůdy révy.

Hrozen je velký až velmi velký a má kuželovitý tvar. Uspořádání bobulí v hroznu je středně husté. Bobule jsou velké až velmi velké a oválné. Jejich barva je žlutozelená a na osluněné straně bobulí růžová. Dužnina je pevná a chrupkavá. Chuť bobulí je příjemná.

Vhodné je pěstování na dlouhém plodném dřevě, protože dochází k vývoji vzhledově atraktivnějších hroznů. V nevinařských podmínkách je vhodný určitý stupeň redukce násady. Vysoká násada hroznů totiž vede k horší kvalitě a může také docházet k dlouhodobému oslabování keřů.

Azalia má velmi dobrou odolnost k zimním mrazům a také odolnost k plísni révy a padlí révy je dobrá.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

14. 4. 2024

Jak upravit řezem broskvoň po jarní výsadbě

Nově zakoupenou broskvoň vysazujeme co nejdříve. Při výsadbě provedeme srovnávací řez koruny, aby nadzemní část rostliny odpovídala kořenové části.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x