Proč ubrat hrozny stolní odrůdy z keře révy? Aby byly sladší, pěkné

3. 7. 2022

Hrozny stolní odrůdy révy lze upravit nebo odebrat. Zlepšíme jejich chuť, vzhled a kvalitu. Rovněž uspíšíme dozrání bobulí révy.

Hrozny stolní odrůdy mají často velmi rozvětvenou třapinu, proto zásobování bobulí živinami nemusí probíhat optimálně a vyrovnaně. Na některých částech třapiny tak může nastat sprchávání květenství nebo pokulhávat oplození; bobule zůstanou malé. To zhoršuje vzhled hroznů.

Hrozny stolní odrůdy révy v nadměrném počtu vyčerpají keř

Vysoká násada hroznů na keři se slabým růstem letorostů

V takovém případě můžeme hrozny prostřihávat. Z jednotlivých hroznů je možné odstranit ty části třapiny, na kterých se nachází nedokonale vyvinuté bobule. Po tomto zásahu se pak vzhled hroznů stává opět atraktivním.

Šetřte sílu keře, omezte počet hroznů

Dalším důvodem redukce násady je harmonizace výnosu hroznů na keř. U nových stolních odrůd může být násada 1–3 hrozny na letorost. Tato násada přitom bývá zejména při zahrádkářském pěstování v nevinařských podmínkách velmi vysoká. Vysoká násada hroznů však vede k oddálení zrání hroznů a také k výraznějšímu vyčerpávání keřů.

Na letorostu se totiž nevytvoří tak velká listová plocha, která by byla vhodná pro optimální výživu vysoké násady hroznů na letorostu. Výnos optimalizujeme tak, aby odpovídal pěstitelským podmínkám.

Hrozny stolní odrůdy na letorostu ve vysoké násadě

Vysoká násada hroznů na letorostu

Doporučuji odstraňovat z letorostu třetí hrozny stolní odrůdy. A pro nejkvalitnější vývoj hroznů ponechat pouze jeden nejlépe vyvinutý hrozen na letorost. Nejvhodnější je postupovat podle síly růstu letorostů. Na silných letorostech je možné nechat dva hrozny, ale z velmi slabých letorostů raději odstraníme všechny hrozny. Cílem totiž musí být zachování dlouhodobé vitality a životnosti révových keřů.

Díky redukci násady bobule zesládnou a dozrají

Redukce násady révy vede k harmonickému poměru cukrů a kyselin. Chuťovým problémem bývají vysoké třísloviny ve slupce bobulí. Nižší násada hroznů vede ke zlepšení všech kvalitativních parametrů hroznů.

Posledním důvodem redukce je termín zrání. Vysoká násada hroznů může způsobit opožděné zrání hroznů. Vinou vysoké násady pak nemusí hrozny stolní odrůdy dozrát do očekávané kvality. Snížíme-li násadu hroznů, zpravidla urychlíme zrání.

Kdy hrozny stolní odrůdy odebírat

Násadu révy můžeme snižovat průběžně od nasazování bobulí (tzn. krátce po kvetení) po dobu následujících 30 dnů. V prvních třiceti dnech po kvetení totiž bobule intenzivně narůstají. Snížíme-li počet hroznů na letorostu, podpoříme ukládání asimilátů do hroznů ponechaných na keři. Hrozny jsou pak lépe vyvinuté a atraktivnější.

  • Odebíráme buď celé hrozny, nebo pouze některá ramena na rozvětvené třapině.

Trochu odlišná může být situace při pěstování révy na pergolách. Základem pergolových tvarů je vysoký podíl starého dřeva. Révové keře pro pergoly jsou vysazované samostatně. Mohou tak bez problémů vytvořit mohutný kořenový systém. Na rozdíl od révy pěstované v řadách, kde si keře konkurují.

Hrozny stolní odrůdy na pergole

Vysoká násada hroznů na pergole

Vysoký podíl starého dřeva a mohutný kořenový systém vytváří předpoklady pro výživu daleko větší násady hroznů. Na pergolách proto odstraňujeme především malé a nekvalitně vyvinuté hrozny a to celkovou probírkou.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

13. 4. 2024

Duben je příznivým měsícem pro výsadbu trvalek

Po 5–10 letech podle druhu ustávají trvalky ve vývoji a růstu. Proto je dobré jejich zmlazení a případné rozmnožení. Dělení provádíme v době, kterou určí termín kvetení toho či onoho druhu: před rašením, po odkvětu nebo časně na podzim. Rozmnožit je můžeme i odkopky.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x