Které stolní odrůdy vinné révy vybrat do zahrady

10. 1. 2020

Bezsemennost révy vinné patří mezi významné vlastnosti stolních odrůd a je v celosvětovém měřítku velkým cílem všech šlechtitelů.

Bezsemenné odrůdy

Mezi bezsemennými odrůdami najdeme takové, které mají zvýšenou odolnost k houbovým chorobám a zimním mrazům.

 • Pěstitelsky zajímavé odrůdy bezsemenných: Glenora, Remaily Seedless, Picurka, Perlette, Elma a Jupiter. Tyto bezsemenné stolní odrůdy jsou navíc náročnější na teplo, proto je výběr stanoviště pro ně velice důležitý. Z tohoto důvodu je nelze s  úspěchem pěstovat na každé zahrádce ve volné půdě – pěstování ve sklenících je mnohem jistější a odrůdy pak dávají pravidelné sklizně a kvalitní hrozny.

Klasické stolní odrůdy

Na zahrádkách se pěstují i klasické stolní odrůdy například Kodrjanka, Muscat Blue, Pervozvanyj, Viking, Viktoria, Elada. Z dalších klasických stolních odrůd můžeme doporučit odrůdy Dačnyj, Kubaň a Lilla.

Mezi pěstiteli a konzumenty stolních hroznů stále vzrůstá zájem o netradiční vůně a chutě. V minulosti téměř zapovězené odrůdy pocházející od Vitis labrusca se dnes používají ve šlechtitelských programech. U prodejců révových sazenic se objevují také starší odrůdy révy, které disponují labruskovými tóny. Typické jsou především vůně a chutě po jahodách, malinách, angreštu nebo bílém rybízu. Představitelé těchto odrůd jsou například Einsed Seedless, Canadice, Rusbol.

Odrůda Galachad

Velmi zajímavou a už delší dobu zkoušenou odrůdou je Galachad. Má velmi atraktivní rodičovské odrůdy, což předurčuje také dobrou kvalitu jeho hroznů. Rodičovská odrůda Vostorg patří mezi nejchutnější.

Galachad roste bujně, je vhodný pro rýnské-hessenské vedení, nebo různé druhy pergol. Hrozen je velký až velmi velký. Bobule jsou velké oválně vejčité. Barva bobulí je žlutá. Na osluněné straně bobule může být zlatavá až jantarová. Dužnina je pevná, chrupkavá, příjemné chuti. V podmínkách jižní Moravy odrůda dozrává koncem srpna až začátkem září. Hrozny se sklízejí v závislosti na vyzrálosti probírkou. Odrůda má dobrou odolnost k plísni révy a padlí révy. Při pěstování v nevinařských podmínkách je vhodná redukce násady hroznů během vegetace, protože  přirozená násada hroznů na keřích může být vysoká. Při vysoké násadě by potom docházelo k horší vyzrálosti a menší atraktivitě hroznů.

Foto Pavel Pavloušek

3 komentáře: “Které stolní odrůdy vinné révy vybrat do zahrady”

 1. JMM napsal:

  „SULTANA SEEDLESS GRAPES“ je perfekt 😉

 2. napsal:

  A kde koupim odrůdu Galachad?

  • zahradkari napsal:

   Doporučujeme oslovit pěstitele stolní révy, například Františka Jonáše, Ivo Kotrleho nebo Zdeňka Jedličku. Jejich weby najdete na internetu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aby vám nic neuteklo...

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit si časopis darovat předplatné

Kalendárium

28. 2. 2020

Řez révy vinné: na kolik výhonů a oček?

U slabšího řezu budeme mít hroznů sice víc, ale budou drobné s nekvalitními bobulemi. Čím více starého dřeva na keři necháme, tím lépe snáší zimní mrazy. Větší množství starého dřeva vyžadují některé stolní odrůdy a odrůdy náchylné ke sprchávání.

zobrazit další rady a tipy