Viking, Viktoria, Ellada: osvědčené stolní odrůdy vinné révy

1. 11. 2020

Také stolní odrůdy révy vhodné pro pěstování na zahradách procházejí dlouhodobým hodnocením. Osvědčily se i Viking, Viktoria a Ellada.

Bujný Viking

Mezi vzhledově velmi atraktivní odrůdy patří Viking. Roste bujně, je vhodný pro pěstování na pergolách.

Hrozen je velký až velmi velký, kuželovitý. Atraktivní je především tvar bobulí, který je podlouhlý, zašpičatělý. Bobule mají tmavofialové až černé zbarvení, s výrazným voskovitým ojíněním slupky. Chuť je příjemná a osvěžující.

  • Odrůda dozrává okolo 10. září. Hrozny je vhodné sklízet postupně probírkou během září.

Odolnost k zimním mrazům je střední až dobrá. Odrůda je vhodná do teplých, záhřevných lokalit nebo pro pěstování ve sklenících. Odolnost k plísni révy je dobrá, k padlí révy potom střední až dobrá.

V nevinařských oblastech je vhodné ponechat vždy pouze jeden hrozen na letorostu.

Vhodný je řez na dlouhý tažeň doplněný redukcí násady hroznů během vegetace. Redukci je vhodné provádět po odkvětu a na letorostech se ponechávají nejlépe vyvinuté hrozny. Podobně je potřeba počítat s redukcí i na pergolách. Vysoké zatížení by mohlo vést k oslabování keřů.

Otužilá Viktoria

Mezi odrůdy s velmi dobrou odolností k zimním mrazům patří Viktoria. Odolnost k plísni révy je dobrá, k padlí révy střední až dobrá. Platí ovšem, že při silném infekčním tlaku je třeba počítat s ochranou proti padlí révy. Viktoria má střední až vyšší citlivost na sprchávání květenství.

Hrozen je velký až velmi velký. Třapina je výrazně rozvětvená. Tvar hroznu je kuželovitý. Bobule je velká, vejčitá. Slupka má červené až červenofialové zbarvení a je voskovitě ojíněná. Uspořádání bobulí v hroznu je středně husté.

  • Zraje v polovině září. Vhodná je postupná sklizeň dozrávajících hroznů.

Protože má odrůda funkčně samičí květ, je potřebná výsadba s odrůdami, které kvetou ve stejnou dobu, aby mohlo dojít k dobrému opylení.

Je vhodná pro pěstování v okrajových oblastech pěstování révy s přihlédnutím k době zrání hroznů.

Vhodný je řez na dlouhé tažně. Během vegetace redukujeme hrozny až po odkvětu podle situace, kolik hroznů se vyvíjí. Odrůda má bujný rozložitý růst. Při pěstování na drátěnkách včas upevněte letorosty do dvojdrátí.

Ellada

Odrůdou vhodnou pro zahrádkáře je také Ellada.

Hrozen je středně velký až velký, válcovitě kuželovitý. Bobule je středně velká až velká, kulatá až mírně oválná, zelenožlutá až žlutá v plné zralosti. Uspořádání bobulí v hroznu je husté až velmi husté.

  • Ellada dozrává do optimální kvality v polovině září. Hrozny vydrží na keři poměrně krátkou dobu, přibližně 14 dnů.

Pro pěstování nejsou vhodná vlhká stanoviště.

Odolnost k zimním mrazům a k padlí révy je dobrá. Pouze při velmi vysokém infekčním tlaku padlí révy může docházet k napadení listů a bobulí. V takových případech je vhodná ochrana proti padlí révy. Vhodné jsou vzdušné pěstitelské tvary. Odrůda nevyžaduje redukci násady hroznů během vegetace. Velmi dobrá je odolnost k plísni révy.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 2. 2024

Dusičnany v zelenině, kde je jich nejvíc

Každý kdo pěstuje na své zahrádce zeleninu, usiluje o její co nejlepší kvalitu. O té ale nemůže být řeč, pokud má pěstovaná zelenina vysoký obsah dusičnanů. Dusíkatá hnojiva (dusičnany) jsou hnojivem urychlujícím růst, které rostliny přijímají pro tvor

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x