Čím chránit hrozny a listy proti padlí révy, jak pomůže síra

4. 6. 2022

Proti padlí révy lze vinné keře bránit kombinací pěstitelských postupů a ekologických přípravků, které zlepšují vitalitu a odolnost rostliny.

Jak se padlí révy vyvíjí

Padlí přezimuje v zimních pupenech (očkách). Rozvojem infekce je sice neohrožuje, ale zhoršuje vyzrálost a přezimování dřeva.

Obávané napadení adlím

Padlí révy napadlo dřevo i třapinu

Důležitá je včasná identifikace. Na listech jsou prvním příznakem méně patrné matné, zelenožluté a později stříbřité skvrny.

Abychom včas zasáhli, je třeba si choroby včas všimnout

První příznaky padlí na listech

Následně se v místě skvrn objevuje šedobílý povlak mycelia.

Rozvoj padlí

Stav listů dokládá silný rozvoj padlí révy

Velké škody způsobuje napadení bobulí. Ty jsou pokryté našedlým až šedobílým povlakem mycelia

Bobule infikované padlím

Padlí révy začíná infikovat bobule

Napadení může končit výhřezem semen a totálním vysušením a zničením bobulí.

Padlí révy patří mezi nejnebezpečnější houbové choroby révy vinné. Jeho rozvoj podporuje teplé a suché počasí doprovázené vyšší relativní vzdušnou vlhkostí 60–80 %. Také delší období sucha s mírně vyššími teplotami jsou pro rozvoj padlí révy příznivé.

  • Při velmi vysokých teplotách naopak padlí postupně slábne. Může dojít i ke zničení mycelia. Kritické jsou pro něj teploty vyšší než 36 °C.
  • Padlí omezuje i přímé oslunění listů a hroznů. Kombinace vysokých teplot a UV záření ještě posiluje účinky proti houbové chorobě.

Nepřímá ochrana: zelené práce

V ekologické ochraně je velmi důležité využívat postupy přímé a nepřímé ochrany. Mezi nepřímou ochranu patří především zelené práce.

Důležité jsou proto zelené práce od počátku vegetace:

  • podlom,
  • včasné upevnění letorostů do drátěnky s rovnoměrným rozmístěním letorostů,
  • vylamování zálistků v zóně hroznů a případně odlistění zóny hroznů.
Opatření proti houbové chorobě zabralo

Snímek potvrzuje, že rozvoj padlí révy se podařilo zastavit

Kvalitní zelené práce mohou omezit rozvoj padlí, protože se rozšiřuje především v zahuštěných keřích a na zastíněných hroznech.

Šetrné postupy proti padlí révy

Při ekologickém pěstování révy existuje několik přímých postupů. Zejména na začátku vegetace je možné využívat sirnaté přípravky. Ty jsou kontaktní, a tak je aplikujeme preventivně před začátkem infekce. Při teplotách vyšších než 20 °C se může síra odpařovat, což napomáhá ochraně nových přírůstků. Ve vinici to přitom bývá sírou cítit.

Zastavený rozvoj padlí révy

Také na bobulích lze poznat, že rozvoj padlí révy se povedlo zastavit

K ochraně je možné dále využívat ekologické přípravky, které stimulují přirozenou obranyschopnost révy. Réva pak lépe odolává infekci. Pro optimální působení však aplikujeme přípravky těsně před začátkem nebo na začátku infekce. Tento typ přípravků pozitivně působí i na výživu a podporuje růst zdravých a vitálních keřů, které lépe odolávají stresu.

Dobré působení v tomto směru prokazují přípravky na bázi rostlinných extraktů, které se osvědčují v biodynamickém vinohradnictví. Například přípravek na bázi kopřivy a přesličky dokáže zastavit infekci. Bobule mohou dozrát bez poškození.

Podobnou funkci představují také přípravky založené na bázi extraktů z mořských řas. Účinný je také ekologický přípravek s obsahem látky zvané chitosan.

Ta se získává jako výtažek z krunýřů krabů a krevet. Nejlepší působení takových přípravků je preventivní těsně před začátkem infekce. Přípravek založený na fenyklovém oleji přímo brzdí klíčení spor a rozvoj mycelia.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

27. 4. 2024

Ke stínění skleníku poslouží réva, proti škůdcům lepové desky

Existují různé způsoby stínění skleníku během vegetace – nátěry, zakrytí rákosovými rohožemi, maskovacími sítěmi nebo vnitřními závěsy. Výhodné je využití révy vinné. Pro menší skleníky postačí jedna sazenice (hlava) – rostoucí ve skleníku.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x