Jak se projevuje odolnost révy vůči plísni a padlí, čím ji posílit

5. 10. 2021

Houbové choroby plíseň révy, padlí révy a šedá hniloba hroznů mohou zničit úrodu, poškozovat celý révový keř a zkrátit jeho životnost.

Plíseň a padlí révy se dostaly do Evropy v 19. století. Škodlivějším patogenem byla v té době plíseň révy, a proto se šlechtitelé velmi intenzivně věnovali vzniku odrůd odolných k tomuto patogenu. Je proto možné říct, že většina piwi (odolných) odrůd disponuje dobrou až velmi dobrou odolností k plísni révy.

Jak se réva brání plísni?

Kontakt rostliny s plísní révy vyvolá spuštění systému obranných reakcí. V révě se začínají ve zvýšené míře tvořit obranné látky, které se snaží zamezit rozvoji infekce. Poté dochází k projevu hypersenzitivní reakce, která ovlivňuje lokalizované odumírání buněk, to omezuje výživu patogenu a brání tím jeho růstu.

Hypersenzitivní reakce se projevuje nekrotickými skvrnami na listu. Lze říct, že čím menší je nekrotická skvrna, tím rychlejší je obranná reakce. Skvrny mohou být ve velikosti tečky nebo skvrn o průměru až 1 cm. Díky tomuto mechanismu může u piwi odrůd docházet k zastavení rozvoje plísně révy.

V závislosti na rychlosti omezení infekce je možné pozorovat různý počet skvrn na listu. Jestliže došlo k zastavení infekce, neprojevuje se na spodní straně listu sporulace houby, a zdravá listová plocha zůstává dále funkční. U téměř všech rezistentních odrůd se dobře projevuje tento typ rezistence. Odrůdy vyžadují pouze minimální ochranu proti plísni révy.

Pozor na padlí, rychle se rozvíjí

Jinak je tomu s padlím révy. V minulosti nepatřilo mezi velmi nebezpečné patogeny. Cílené intenzivní šlechtění proti padlí proto probíhá až posledních 20–30 let. Mezi odrůdami je možné najít dobře odolné k plísni, které jsou však citlivější na padlí. Takové odrůdy jsou například Golubok, Agát Donskoj, Talisman, Frumoasa Albe a další.

Hrozny odrůdy Solaris napadené padlím révy

Hrozny odrůdy Solaris napadené padlím révy

Z pohledu ochrany je proto třeba padlí révy věnovat daleko větší pozornost, protože dochází často k velmi rychlému rozvoji infekce. Rezistence se projevuje podobnými mechanismy jako u plísně révy.

Dobrý výběr místa zesílí rezistenci révy k chorobám

Odrůdy si v sobě nesou různý stupeň geneticky dané odolnosti k houbovým patogenům. Odolnost však může být výrazně ovlivněna také pěstitelskými podmínkami a ošetřováním vinice. Vždy se snažíme omezit podmínky příznivé pro rozvoj houbových patogenů. Těmi jsou:

  • dlouhodobé ovlhčení listů,
  • vysoká vzdušná vlhkost,
  • vyšší teploty.
Silně napadená réva

Pozdě provedené zelené práce usnadní rozvoj houbových chorob

Vinohradník má možnost omezit především podmínky související s vlhkostí. Réva by proto měla být na zahradě vysazena na slunném a vzdušném místě.

Jestliže je odrůda s dobrou rezistencí vysazena v podmínkách, kde se udržuje vlhkost, může k napadení dojít také, jak ukazuje obrázek odrůdy Solaris. Dobrý výběr stanoviště tak může rezistenci zesilovat.

  • Velmi důležité jsou včas a kvalitně provedené zelené práce, které významně omezují podmínky pro rozvoj houbových patogenů.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

20. 4. 2024

Včelí pastva na zahradě: Jak rizikový je postřik chemií

Zahrádka ožívá květy jarních cibulovin, stromů a keřů. Pamatujeme na svých zahrádkách na včely s jarní pastvou, včelstva budou silnější a vaše zahrádka bude lépe plodit. K medonosným rostlinám patří kromě ovocných stromů např. rybíz.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x