Kdy odstraňovat zálistky z letorostů révy vinné, a kdy ne

3. 8. 2020

Kvalitu hroznů, mrazuvzdornost čili vyzrálost réví a dobrou tvorbu spících oček příznivě ovlivňuje i to, zda umíme odstraňovat zálistky.

Po prvním – červnovém – osečkování vyrážejí z paždí listů letorostů předčasné výhony – zálistky (fazochy nebo též pazochy). Dokud jsou malé, zkracujeme je zpravidla na 1 list. Nesprávné je však ošetřovat všechny letorosty najednou.

K vyzrání přispěje péče o průvzdušnost keře

Odstraněním nebo zkrácením přebytečných nebo zahušťujících výhonů provzdušníme keř révy. Podpoříme tak i vyzrání výhonů a oček; foto Shutterstock

Na nezkrácených letorostech zálistky upravíme až na počátku srpna, aby očka založená na příští rok předčasně nevyrašila. Zálistky zkrátíme na 1–2 listy. Toto je předpokladem správného vývoje révy a přispívá i k dobrému vyzrání spících oček.

Na zkrácených plodných letorostech, které budou po sklizni přebytečné, zálistky vylamujeme, jakmile je olistění příliš husté.

U odrůd rostoucích bujně necháváme 2–3 nejvýše postavené fazochy bez zaštípnutí, abychom nenarušili vývoj oček pro další rok.

Odstraňovat zálistky není třeba, pokud jsou na keři jen malé nebo v nepatrném množství.

Réva miluje dostatek světla, i podle toho je třeba odstraňovat zálistky

Kvalita révy použité k zastínění terasy nebo jiné přístavby zpravidla potvrzuje, jak je důležitý dostatek světla na listech pro zrání hroznů a vyzrálost výhonů; foto Shutterstock

Foto Shutterstock

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Zdravím,e ty zalistky na příští rok už kvetou. Já jsem ty předchozí zalistky vylamoval moc brzy. Co s těmi co už raší na nový rok. Mám to nechat? Poradíte? Jsem úplný začátečník. Teď trochu rodila asi dva velké těsný hroznů.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 4. 2024

Zelenina, bylinky a koření v dubnových výsevech a výsadbách

Do volné půdy vyséváme kořenovou, listovou i košťálovou zeleninu, kterou jsme ven v této sezoně zatím neseli. Vedle toho opakovaně vyséváme zahradní řeřichu, špenát, ředkvičky, saláty a další.

zobrazit další rady a tipy
1
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x