
Srpnové osečkování révy určí účel výhonu v příštím roce
19. 8. 2021Uprostřed srpna vývoj letorostů révy vinné ustává. Letorosty, které jsme dosud nezkracovali, nyní osečkujeme.
Kvalitu hroznů, mrazuvzdornost čili vyzrálost réví a dobrou tvorbu spících oček příznivě ovlivňuje i to, zda umíme odstraňovat zálistky.
Po prvním – červnovém – osečkování vyrážejí z paždí listů letorostů předčasné výhony – zálistky (fazochy nebo též pazochy). Dokud jsou malé, zkracujeme je zpravidla na 1 list. Nesprávné je však ošetřovat všechny letorosty najednou.
Odstraněním nebo zkrácením přebytečných nebo zahušťujících výhonů provzdušníme keř révy. Podpoříme tak i vyzrání výhonů a oček; foto Shutterstock
Na nezkrácených letorostech zálistky upravíme až na počátku srpna, aby očka založená na příští rok předčasně nevyrašila. Zálistky zkrátíme na 1–2 listy. Toto je předpokladem správného vývoje révy a přispívá i k dobrému vyzrání spících oček.
Na zkrácených plodných letorostech, které budou po sklizni přebytečné, zálistky vylamujeme, jakmile je olistění příliš husté.
U odrůd rostoucích bujně necháváme 2–3 nejvýše postavené fazochy bez zaštípnutí, abychom nenarušili vývoj oček pro další rok.
Odstraňovat zálistky není třeba, pokud jsou na keři jen malé nebo v nepatrném množství.
Kvalita révy použité k zastínění terasy nebo jiné přístavby zpravidla potvrzuje, jak je důležitý dostatek světla na listech pro zrání hroznů a vyzrálost výhonů; foto Shutterstock
Foto Shutterstock
Dubnem začíná nejkrásnější roční období v té podobě, na kterou se tolik těšíme. Za tepla a bezvětří se vzduch nasycuje vůněmi země, pryskyřice, lesa, dřeva. Ptačí volání je stále slyšitelnější, světlo dne slaví převahu.
Zdravím,e ty zalistky na příští rok už kvetou. Já jsem ty předchozí zalistky vylamoval moc brzy. Co s těmi co už raší na nový rok. Mám to nechat? Poradíte? Jsem úplný začátečník. Teď trochu rodila asi dva velké těsný hroznů.