Jak bránit révu před roztoči? Pomůže dravý roztoč

21. 4. 2022

Ze živočišných škůdců révu nejvýrazněji poškozují roztoči a to i na zahrádkách mimo vinařské oblasti. Obrana začíná identifikací škůdce.

Roztoči se mohou přenášet prostřednictvím sazenic, protože přezimují pod šupinami oček nebo za kůrou. Zahrádkáři často přisuzují příznaky poškození houbovým chorobám, zejména plísní révy (peronospoře).

Vlnovník révový: Roztoči poškodí listy révy

Častěji než houbová choroba napadá révu vinnou vlnovník révový. Způsobuje plstnatost révy. Plstnatost se projeví velmi brzy po začátku rašení révy. Na listech se objeví nádorkovité vyvýšeniny na horní straně listové čepele.

Plstnatosti na líci listu

Plstnatost na líci listu

Nádorky bývají zpočátku načervenalé nebo také nažloutlé a později hnědnou.

Nádorky na listu révy po napadení roztoči - vlnovníkem révovým

Barva nádorků způsobených vlnovníkem na listech révy révy se postupně proměňuje až ke hnědé

Na spodní straně listů jsou nádorky vyklenuty s  bělavým, plstnatým povlakem, který se nazývá erineum a vzniká z listových vlásků.

Plstaný povlak na nádorku způsobeném roztoči - vlnovníkem révovým

Plstnatý povlak nádorku na listu révy po napadení vlnovníkem

Tady dochází často k záměně s bílým povlakem mycelia plísně révy. Zatímco, ale u plísně révy je list hladký a rovný, v případě vlnovníka jsou na něm nádorkovité vyvýšeniny. Při silném napadení se okraje listů stáčejí směrem dolů, a ztrácejí svůj přirozený tvar.

Plstnaté povlaky se mohou vyskytnout také na květenstvích a mohou způsobovat, že květenství nevykvete. Zpravidla bývají napadeny zejména bazální listy na letorostu nebo pouze jednotlivé letorosty na keři. Poškození se projevuje především na jaře a také ve druhé části vegetace (konec července – srpen).

Hálčivec révový může být na sazenici révy

Méně časté je poškození hálčivcem révovým (vlnovník viničný), který způsobuje kadeřavost révy. Tohoto škůdce si může zahrádkář přinést se sazenicemi. Po rašení pak sazenice téměř vůbec neroste, letorosty jsou krátké, nahloučené, listy deformované.

Škůdce se projeví i na keřích révy. Letorost po rašení často dorůstá pouze malé délky a má zkrácená internodia. Při slabším napadení jsou listy větší, ale jsou přesto nenormálně zprohýbané.

List révy napadený roztoči - hálčivcem révovým

Hálčivec révový poškodil listy révy

Při pohledu na list proti světlu lze rozeznat bílá místa nabodnutí škůdcem.

Hálčivec nabodává listy

Hálčivec poškodí listy révy napíchnutím, ty se pak deformují

Během růstu mohou vznikat v místech nabodnutí trhliny a listy se mohou trhat. Při silném napadení nedochází ke správnému rozvoji letorostů a listů, zůstávají velmi malé a ohýbají se lžícovitě nahoru.

Silné napadení révy roztoči - hálčivcem révovým

Hálčivcem napíchnuté listy révy se trhají

Při velmi silném napadení může nastat situace, kdy bude na keři pouze slabé dřevo a nebude možné vybrat vhodné dřevo jako plodné, při zimním řezu. Poškození se projevuje především na jaře.

Před roztoči chrání i dobrá kondice révy

Proti vlnovníkům, resp. hálčivcům dnes můžeme  révu bránit nepřímými postupy nebo aplikacami ekologických přípravků.

Jestliže je révový keř v dobré kondici, stává se přirozeně odolný iproti škůdcům. Jakmile jsou révové keře vystavené stresovým situacím způsobeným abiotickými faktory, stávají se citlivější také pro napadení chorobami a škůdci. Důležité je proto především eliminovat stres vyvolaný suchem. Je třeba však pamatovat i na fakt, že réva sucho snáší. Nadměrná závlaha proto vede k bujnému růstu a může být také citlivá na poškození chorobami a škůdci.

Určitý akaricidní účinek (hubící roztoče) má ošetření sirnatými přípravky, které se využívají v ekologickém pěstování také proti padlí révy. Ošetření těmito přípravky využíváme především tehdy, když keřích vykazují silnější napadení roztoči v předchozím roce.

Sirnatými přípravky lze provádět předjarní postřik na živočišné škůdce na jednoleté a staré dřevo. Aby byly sirnaté přípravky účinné, je potřeba ošetřovat při teplotě vyšší než 15 °C.

Ošetřovat lze také ve fenofázích, kdy jsou očka nalitá, ale dosud nejsou viditelné zelené části a ve stadiu 3–5 viditelných lístků. Není vhodné ošetřovat ve stadiu, kdy se v očkách objevují první zelené části listů. Při vyšších teplotách by hrozilo nebezpečí popálení.

Škůdce révy zlikviduje dravec

Nejrozšířenějším ekologickým způsobem ochrany je využití dravého roztoče Typhlodromus pyri. Pokud se na rostlině škodliví roztoči nevyskytují, živí se dravci pylem rostlin, případně vydrží dlouhodobě hladovět.

Pásek s dravými roztoči

Pásek s dravými roztoči Typhlodromus pyri

Typhlodromus pyri se živí dospělými roztoči i jejich nymfami. Přezimuje na révě, takže zavedení biologické ochrany je jednorázové a dlouhodobé. Plstěné pásky s roztoči se připevní na keř. Aplikuje se jeden pásek na každý třetí keř révy.

Zdroj: časopis Zahrádkář

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Po absolutnom neuspechu pouzitia TP (3roky) som tento rok prvy krat aplikoval Thiovit Jet na jar vo faze nalievania ociek. Velm dobre postrek pomohol proti vlnovnikovi, ale proti halcivcovi vyrazne menej. Je ucinnost sirnatych postrekov vyrazne nizsia proti halcivcu ako vlnovnikovi? Rozdiel v ucinnost moze byt aj v tom ci bol 1 termin postreku optimalne ucinny proti obom druhom. Lebo jednotilive odrody revy maju termin rasenia posunuty aj o 10-14 dni a ja som cakal na tie najneskorsie aby sa ocka naliali, vtedy uz mozno nebol ten optimalny termin pre tie skorsie odrody, ktore v case postreku mali listky viditelne v rasiacich ockach. A prave tie neskoro rasiace odrody byvaju u mna napadane vlnovnikom a tie skorsie halcivcom.

Podívejte se na https://eagri.cz/public/app/srs_pub/fytoportal/public/#rlp|so|skudci, na jednotlivé roztoče. Příroda nepracuje s průměrem. Takže jednou pozdě a jednou moc brzo neznamená průměr akorát.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

16. 4. 2024

Kdy vysazovat stálezelené listnaté dřeviny? Nejlépe v dubnu

Duben je ideální dobou pro výsadbu stálezelených listnáčů. Ceněny jsou díky své zeleni během zimy. Druhy okrasné i květem nebo plody budou ozdobou zahrady celý rok.

zobrazit další rady a tipy
2
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x