
Podle čeho rozpoznat padlí révy a jak se včas choroby zbavit
24. 6. 2020Padlí révy neboli padlí révové, Oidium či moučnatka napadá všechny zelené části keře. Původcem choroby je houba Erysiphe necator.
Plíseň révy (Plasmopara viticola) se rozvíjí při teplém a deštivém počasí. Ekologické přípravky proti plísni je třeba aplikovat včas.
Příznaky, že plíseň révy se rozvíjí, většinou objevíme nejdříve na listech. Prvním projevem jsou žluté skvrny, které se popisují jako olejové skvrny, protože připomínají kapky oleje.
Na spodní straně listové čepele se objevují bílé nosiče výtrusnic, které vyrůstají z průduchů.
Poté často usychá výrazná část listů.
Velmi nebezpečné je také napadení zálistků v horní části listové stěny.
V některých letech se může objevovat i napadení květenství nebo hroznů. Květy nebo bobule mohou postupně usychat a zbarvují se do hněda a fialova.
Nepřímá ochrana proti plísni révy může začínat už při výběru stanoviště. Je vhodné vybrat takové místo, kde listová plocha, květenství a hrozny velmi rychle osychají. Dlouhodobé ovlhčení rostlinných pletiv naopak podnítí plíseň révy k aktivitě.
Podobně jako u padlí révy mají význam i zelené práce. Cílem je dosáhnout vzdušné listové stěny, v drátěnce pak zajistit rovnoměrné uspořádaní letorostů, které omezí zahuštění.
Zelené práce je potřebné provést ve správném termínu, protože zejména deštivé jarní počasí může vytvářet příznivé podmínky pro rozvoj plísně a napadení révy.
Houbová infekce hrozí při klíčení oospor v opadaných listech, na povrchu půdy nebo v půdě. Na jaře je proces závislý na vlhkosti a teplotě. Zejména drobní pěstitelé správně činí, když pečlivě shrabují listí po podzimním opadu. Nepřímo tak omezují zdroj infekce pro následující vegetační období.
Tvorbu spor plísně Plasmopara viticola tlumí světlo, proto dochází k infekci v noci.
Plíseň révy podporuje i dlouhodobé ovlhčení listů. Při příznivých teplotách mezi 22–26 °C je inkubační doba krátká, trvá asi 3–4 dny. Při nízkých teplotách se výrazně prodlouží. Během období sucha naopak nedochází k infekci rostlinných pletiv plísní révy.
Kromě výše uvedených nepřímých postupů v ochraně, můžeme v ekologickém pěstování využívat také přípravky, které eliminují plíseň révy, podporují obranyschopnost a zlepšují vitalitu révy.
U tohoto typu přípravků je opět velmi důležitá aplikace před začátkem infekce tak, abychom bránili révu před první fází napadení. Při primární infekci se na listech objevují pouze ojediněle olejové skvrny a sekundární infekce již může vést k silnému napadení. Na révových keřích v zahrádkách proto pečlivě sledujeme příznaky choroby.
Další možností ochrany je využívání přípravků na bázi mořských řas nebo na výtažcích z krunýřů krabů a krevet s bioaktivní látkou chitosan. Také tyto přípravky podporují obranyschopnost révových keřů. Réva se tak může přirozeně bránit infekci. Důležitá je preventivní aplikace před začátkem infekce.
Tyto přípravky zlepšují také výživu révy. Vitální réva je lépe odolná ke stresovým faktorům.
Foto autor
Dubnem začíná nejkrásnější roční období v té podobě, na kterou se tolik těšíme. Za tepla a bezvětří se vzduch nasycuje vůněmi země, pryskyřice, lesa, dřeva. Ptačí volání je stále slyšitelnější, světlo dne slaví převahu.