Čím potlačit plíseň révy: Pomohou zelené práce i šalvěj

12. 5. 2022

Plíseň révy (Plasmopara viticola) se rozvíjí při teplém a deštivém počasí. Ekologické přípravky proti plísni je třeba aplikovat včas.

Příznaky, že plíseň révy se rozvíjí, většinou objevíme nejdříve na listech. Prvním projevem jsou žluté skvrny, které se popisují jako olejové skvrny, protože připomínají kapky oleje.

První příznaky po napadení plísní révy se objevují na listech

Na spodní straně listové čepele se objevují bílé nosiče výtrusnic, které vyrůstají z průduchů.

Sporangie zespodu listu

Nosiče výtrusnic na spodní straně listové čepele

Poté často usychá výrazná část listů.

Plíseň révy poškodila mnoho listů

Poškození části listů plísní révy

Velmi nebezpečné je také napadení zálistků v horní části listové stěny.

Plíseň révy: Poškození zálistků listů a zálistků v horní části listové stěny.

Další poškození listů rozvojem plísně

V některých letech se může objevovat i napadení květenství nebo hroznů. Květy nebo bobule mohou postupně usychat a zbarvují se do hněda a fialova.

Plíseň révy

Napadení bobulí plísní révy

Nepřímá ochrana proti plísni révy může začínat už při výběru stanoviště. Je vhodné vybrat takové místo, kde listová plocha, květenství a hrozny velmi rychle osychají. Dlouhodobé ovlhčení rostlinných pletiv naopak podnítí plíseň révy k aktivitě.

Zelené práce brání rozvoji plísně

Podobně jako u padlí révy mají význam i zelené práce. Cílem je dosáhnout vzdušné listové stěny, v drátěnce pak zajistit rovnoměrné uspořádaní letorostů, které omezí zahuštění.

Zelené práce je potřebné provést ve správném termínu, protože zejména deštivé jarní počasí může vytvářet příznivé podmínky pro rozvoj plísně a napadení révy.

Kde vzniká houbová infekce

Houbová infekce hrozí při klíčení oospor v opadaných listech, na povrchu půdy nebo v půdě. Na jaře je proces závislý na vlhkosti a teplotě. Zejména drobní pěstitelé správně činí, když pečlivě shrabují listí po podzimním opadu. Nepřímo tak omezují zdroj infekce pro následující vegetační období.

Tvorbu spor plísně Plasmopara viticola tlumí světlo, proto dochází k infekci v noci.

Plíseň révy podporuje i dlouhodobé ovlhčení listů. Při příznivých teplotách mezi 22–26 °C je inkubační doba krátká, trvá asi 3–4 dny. Při nízkých teplotách se výrazně prodlouží. Během období sucha naopak nedochází k infekci rostlinných pletiv plísní révy.

Jaká opatření a přípravky použít

Kromě výše uvedených nepřímých postupů v ochraně, můžeme v ekologickém pěstování využívat také přípravky, které eliminují plíseň révy, podporují obranyschopnost a zlepšují vitalitu révy.

  • Dlouhodobě využívané jsou měďnaté přípravky. Ve většině vinařských zemí jsou základem ekologické ochrany proti plísni révy. Tento typ přípravků působí jak kontaktně, tak preventivně.
  • K ochraně je možné použít také bylinné extrakty. Dobré působení na posílení obranyschopnosti révy proti plísni vykazuje extrakt ze šalvěje.
  • Využít můžeme také rostliny botanicky příbuzné šalvěji.

U tohoto typu přípravků je opět velmi důležitá aplikace před začátkem infekce tak, abychom bránili révu před první fází napadení. Při primární infekci se na listech objevují pouze ojediněle olejové skvrny a sekundární infekce již může vést k silnému napadení. Na révových keřích v zahrádkách proto pečlivě sledujeme příznaky choroby.

Další možností ochrany je využívání přípravků na bázi mořských řas nebo na výtažcích z krunýřů krabů a krevet s bioaktivní látkou chitosan. Také tyto přípravky podporují obranyschopnost révových keřů. Réva se tak může přirozeně bránit infekci. Důležitá je preventivní aplikace před začátkem infekce.

Tyto přípravky zlepšují také výživu révy. Vitální réva je lépe odolná ke stresovým faktorům.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

13. 4. 2024

Duben je příznivým měsícem pro výsadbu trvalek

Po 5–10 letech podle druhu ustávají trvalky ve vývoji a růstu. Proto je dobré jejich zmlazení a případné rozmnožení. Dělení provádíme v době, kterou určí termín kvetení toho či onoho druhu: před rašením, po odkvětu nebo časně na podzim. Rozmnožit je můžeme i odkopky.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x