Meruňky; při pěstování záleží na půdě, podnoži, řezu a ochraně

2. 7. 2023

Aby meruňky prospívaly, potřebují plné slunce až polostín, lehčí půdy, spíše sucho a pravidelný řez. Teplotní výkyvy jim nesvědčí.

Meruňky jsou poměrně náročné na půdní podmínky:

  • V těžkých vlhkých půdách stromy štěpované na meruňkových semenáčích, řada M-VA-, řada MLE a řada MHL, trpí předčasným odumíráním, tzv. mrtvicí, v příliš lehkých písčitých půdách zase suchem. Tyto podnože proto používáme pouze v nejlepších, středně těžkých a středně vlhkých půdách.
  • Pokud na zahradě máme těžkou nebo příliš lehkou půdu, volíme myrobalánové podnože.
  • Slivoňové podnože se uplatní v těžších a vlhčích půdách. Jejich vzrůstnost je menší a jsou tak vhodné i pro nižší kmenné tvary.

Meruňky, výsadba a řez

Stromy meruněk vysazujeme podle obecně platných pravidel na podzim nebo na jaře. Úpravu korunky provádíme zásadně v jarním termínu. Pokud tedy sázíme na podzim, řez korunky neprovádíme, aby nedošlo k namrznutí nebo uschnutí stromku.

  • Řez po výsadbě

Jde především o řez, který spočívá v odstranění nadbytečných výhonů. Ponechané letorosty seřízneme na 3–5 pupenů. Střední, tzv. terminální výhon necháme o něco delší, asi 7 pupenů. Řez přizpůsobíme tvaru koruny: Meruňky zpravidla pěstujeme jako čtvrtkmen s dutou, nebo patrovitou korunou.

  • Řez výchovný

V prvních 4-5 letech provádíme výchovný řez stromků podle zvoleného pěstitelského tvaru. Tehdy se zaměřujeme na zapěstování koruny, zhusta využíváme letní řez. Jarní řez využíváme spíše pouze jako doplňkový.

  • Řez udržovací

Tímto řezem odstraňujeme nemocné, poškozené, nevhodně rostoucí a nadbytečné větve. U starších stromů je pro obnovu růstu a zlepšení zdravotní kondice stromu možný řez mírně zmlazovací. Doporučuje se však spíše provést zmlazení staršího stromu na několik etap, tedy v každém roce zmladit pouze části stromu.

  • Probírka plodů

Je velmi důležitým agrotechnickým zásahem. Probírku provádíme ručně při nadměrné násadě stromů do 1 měsíce od ukončení kvetení v době, kdy plody dosahují velikosti 18–22 mm. Pro dosažení výběrové velikosti plodů necháváme 1 plod na 5–7 cm délky výhonu.

Jestliže je strom přeplozený a násadu plodů probírkou neomezíme, plody budou drobné a nekvalitní, strom se vyčerpává a váhou plodů může dojít i k rozlámání koruny.

Pro úspěšné pěstování meruněk je nezbytná velmi pečlivá ochrana proti chorobám a škůdcům, zejména proti moniliovému úžehu.

Sortiment velmi raných odrůd

Meruňky se středně velkými plody

  • Tomcot
Velmi ranná odrůda meruňky, Tomco

Tomco

Velmi raná až raná odrůda, zraje 15 až 20 dnů před odrůdou Velkopavlovická. Pochází z Kanady.

Strom má vzrůstnost středně silnou až silnou, habitus tvoří rozložitý.

Plod je středně velký, z bočního i čelního pohledu kruhovitý. Slupka je pouze velmi slabě až slabě plstnatá, oranžové barvy, na osluněné straně plodu se nachází menší až středně velké červené celistvé líčko. Dužnina je tmavě oranžová, středně tuhá až tuhá, jemné konzistence, středně až velmi šťavnatá. Chuť má navinule sladkou až sladkou, velmi aromatickou, výbornou. Pecka je od dužniny dobře odlučitelná. Jádro je středně hořké.

Plodnost je středně brzká a velká. Patří mezi velmi kvalitní odrůdy s atraktivními plody vynikající chuti.

  • Sylvercot
Velmi ranná odrůda meruňky, Sylvercot

Sylvercot

Velmi raná odrůda, zraje 12 až 15 dnů před Velkopavlovickou. Pochází z Francie.

Strom roste středně bujně až bujně, habitus tvoří vzpřímený až rozložitý.

Plod je středně velký až velký, z bočního pohledu tvarem kruhovitý, z čelního vejčitý. Slupka je pouze slabě plstnatá, základní barvu má oranžovou, osluněná strana je překryta výrazným červeně zbarveným rozmytým líčkem, které dodává plodu na atraktivnosti. Dužnina je oranžová, měkká až středně tuhá, jemné až středně hrubé konzistence, středně až velmi šťavnatá, sladce navinulá až navinule sladká, dobře aromatická, dobrá až velmi dobrá. Dužnina někdy může na žebrech pecky částečně ulpívat. Jádro je silně hořké.

Plodnost je poměrně brzká, velká až velmi velká a pravidelná. Vzhledem k velmi velké plodnosti je nutné provést pečlivou probírku plodů. Vyniká velmi dobrou odolností květů proti pozdním jarním mrazíkům, květní pupeny jsou však poměrně citlivé na poškození při silných zimních mrazech.

Meruňky s velkými plody

  • Radka
Velmi ranná odrůda meruňky, Radka

Radka

Velmi raná odrůda, zraje 19 dnů před odrůdou Velkopavlovická. Byla vyšlechtěna v ČR.

Vzrůstnost stromu je středně silná, habitus má otevřený.

Plod je velký, z bočního i čelního pohledu trojúhelníkovitý. Slupka je velmi slabě až slabě plstnatá. Její základní barva je oranžová, na osluněné straně s malým až středně velkým červeným líčkem. Dužnina má barvu oranžovou, je středně tuhá, jemné konzistence, velmi šťavnatá, sladce navinulá a velmi dobré pikantní chuti. Pecka je dobře odlučitelná od dužniny. Jádro je sladké.

Plodnost této odrůdy je střední až velká. Plody jsou atraktivního vzhledu především pro přímou spotřebu, ale lze je využít i na nejrůznější konzervárenské zpracování.

  • Sweetcot
Velmi ranná odrůda meruňky, Radka

Sweetcot

Velmi raná až raná odrůda, zraje 15 až 20 dnů před odrůdou Velkopavlovická . Původ se nepodařilo přesně zjistit.

Strom roste slabě až středně bujně, habitus tvoří rozložitý.

Plod je velký, z bočního pohledu elipsovitý, z čelního vejčitý. Slupka je slabě plstnatá, světle oranžová, na povrchu plodu se nachází pouze osamocené skvrny oranžovočervené barvy s větší hustotou na osluněné straně. Dužnina je oranžová, středně tuhá až tuhá, středně až velmi šťavnatá, navinule sladká až sladká, poměrně aromatická, dobrá. Pecka je od dužniny dobře odlučitelná. Jádro je velmi hořké.

Plodnost je středně brzká a velká. Plody jsou velké, vcelku chutné, méně barevně atraktivní.

Foto autor a J. Sus

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

6. 5. 2024

Během května vyséváme na zahradě teplomilnou zeleninu

V zeleninové zahrádce nyní vyséváme už i teplomilné druhy zelenin – fazole, tykev, okurky, cukety, kukuřici cukrovou. Dále v opakovaných výsevech pěstujeme sadbu v odstupu zhruba tří týdnů.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x