Pozdní jarní mrazíky trápí pěstitele ovoce čím dál častěji

24. 4. 2023

Na jaře mohou pěstitele jádrového, peckového i drobného ovoce potrápit pozdní jarní mrazíky. Jak proti nim bojovat?

Je to skoro k pláči, když musíme pozorovat, jak je někdy mráz neúprosný a decimuje slibnou násadu květů jak na keřích, tak i stromech. Dokáže poškodit květy, plody, dokonce i samotné stromy či keře.

Když přijdou mrazíky

Maličká jablka i hruštičky nejsou tak výrazně citlivé k teplotám okolo 0 °C jako peckoviny. V momentě, kdy maličké plody meruněk začínají opadávat, se jablíčka drží a nepustí. Sice to trochu odnesou na kráse, ale úroda bude! Zajímavé je, že podobně jako jabloň, jsou na tom i plody broskvoně. I přesto, že je postihne mrazík, zůstanou na stromě. Mrazem budou ale i tak poznamenané.

Mrazíky poškozují plody jádrovin

Rubín po květnovém mraze

Obecně lze proti působení pozdních mrazíků nebo proti ledovým mužům bojovat, ale ne vždy se daří. Když začneme od vlastností odrůd, nejspíše by byly napadené plody odrůdy jabloně Hedvábné pozděkvěté.  V případě tvaru stromu by nebyly ušetřeny ani vysokokmeny, protože ledoví muži jsou přízemní, ale jen do určité výšky.

Z hlediska umístění stromu mrazíky méně postihnou ty, které vysadíme těsně k fasádě domu, ke stěně stodoly a podobně. Hmota stavby své těsné okolí zahřívá. Současně menší škody napáchají mrazíky tam, kde se vzduch pohybuje, mísí. Nejhorší je situace v mrazových kotlinách.

Jak chránit sad

Mrazíky, které zničily květy hrušně

Květy hrušně po mrazíku

  • V sadu si pomůžeme zdrojem tepla. Může jím být např. rozvezený hnůj ve vyšší vrstvě.
  • Ohně produkující jen málo tepla, ale hodně kouře, který zamezí vyzařování tepla z povrchu. Kouř pak udrží porosty v relativním teple.
  • Dalším zdrojem jsou pak otevřené ohně. Koše s koksem, uhlím, dřívím či parafinové svíce.
  • Promíchávání vrstev vzduchu větrníkem podobným elektrárnám. Mísí studený vzduch při zemi se vzduchem výše, který je teplejší.
  • Využít můžeme i závlahy s vyšším tlakem vody. Zapínají se v době nástupu teplot pod 0 °C a vypínají s jejich koncem. Přestávky mohou být maximálně pět minut. Plůdky a květy jsou obalené ledem, ale ten jim neubližuje. Naopak je chrání, díky fyzikálním vlastnostem vody.

Drobné ovoce a mrazíky

  • Jahody

U jahod mohou mrazíky poškodit květy, ale také sotva nasazené plody jahodníku. Následkem se vytvoří podivný plod, který snad ani neláká k ochutnání.

Mrazíky ničí i květy jahod

Foliový kryt proti mrazíkům postihujícím květy jahodníku

A ač je to absurdní, nejvíce poškození napomáhá mulč ze slámy. Sláma totiž brání vyzařování tepla ze země do zóny plodů, a tak je nechává v tuto náročnou dobu na holičkách.

U jahod si můžeme dost výrazně pomoct buď netkanou textilií nebo třeba tunelem z plastu či přikrytím plastovou fólií.

  • Rybíz a angrešt

U keřů jako jsou rybízy, přichází v úvahu opět ochrana netkanou textilií. Do té se zabalí stromky nebo celé keře.

Namrzlé angrešty následkem mrazu opadají, namrzlé rybízy pro změnu tzv. sprchávají.

Rybíz poničený mrazíky

Sprchávající rybíz

Zatímco u angreštu při nadměrné úrodě mrazík pomůže se selekcí a úrodou větších plodů, u rybízu postižené plody opadají a ostatní nijak nevyrostou.

  • Aktinidie

Pokud přijde mrazík v době, kdy již vyrašily aktinidie, tzv. nemrznoucí kiwi, nastane pohroma. Trvá-li mráz delší dobu a pokud se zakousne do keře, spálí prakticky všechnu zelenou hmotu.

Aktinidie nemají podočka, ze kterých by znovu vyrašily. Obyčejně znovu narůstají ze spících pupenů za staršího dřeva, z pupenů, které otálely s rašením na dřevě mladším. Pokud není keř nijak výrazně velký, stojí za to ho obalit netkanou textilií. Popřípadě pod korunou zapálit kouřící ohýnek.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

17. 4. 2024

Živé ploty ze stálezelených dřevin; druhy podle velikosti

Stálezelené dřeviny se hodí pro živé ploty, které mají celoročně zůstat neprůhledné. Ploty tvarované řezem navíc mohou pozemek chránit proti větru a prachu. Péče o odolné druhy dřevin je snadná.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x