Nejčastější choroba zrajícího ovoce: moniliová hniloba

5. 8. 2019

Projevuje se hnědou hnilobou a soustřednými kruhy světlejších výtrusnic na povrchu plodů. Uskladněná jablka rychle zčernají.

Tuto hnilobu způsobuje všudypřítomná houba, jejíž zárodky vnikají do ovoce i nepatrným poraněním.

Právě kvůli této infekci odstraňujeme nakažené plody včetně těch mumifikovaných, které zůstávají na větvích i po opadu listí a na jaře by se staly zdrojem infekce. V souvislosti s touto chorobou je důležitá i dobře udržovaná, prosvětlená koruna ovocných stromů.

Moniliová hniloba jablek

Moniliová hniloba jablek

Jako přípravky podporující kondici ovocných dřevin se doporučují i výtažky z mořských řas či jiné přírodní přípravky.

V sadech, kde používají chemickou ochranu proti strupovitosti, bývá méně moniliové hniloby. Více o použitelných fungicidech pro jádroviny a peckoviny včetně ochranných lhůt uvádí Rostlinolékařský portál.

  • Chorobu tlumí i ochrana plodů před poraněním obaleči, vosami, včasná likvidace plodů poškozených ptáky či kroupami. Mravencům bráníme v přístupu do korun lepovými pásy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aby vám nic neuteklo...

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit si časopis darovat předplatné

Kalendárium

18. 2. 2020

Od února přesazujeme pokojové květiny

Od února – krátce před novým růstem – je nejvhodnější období pro přesazování pokojových květin. S prodlužujícím se dnem se začínají připravovat na novou vegetaci. Rostlinu, kterou chceme přesadit, vyklepneme z květináče. Je-li kořenový systém staršího data a příliš hustý, rozrušíme ho, případně část odstraníme.

zobrazit další rady a tipy