
Višně, třešně a další: Jak ošetřit peckoviny po moniliové spále
17. 6. 2021Houbová choroba monilinióza nejsnáze infikuje květy peckovin. Vůči této jarní moniliové spále není odolný prakticky žádný druh, snad jen na broskvoni bývá vzácností.
Choroba se projevuje hnědou hnilobou a soustřednými kruhy světlejších výtrusnic na povrchu plodů. Uskladněná jablka rychle zčernají.
Tuto hnilobu způsobuje všudypřítomná houba, jejíž zárodky vnikají do ovoce i nepatrným poraněním.
Právě kvůli této infekci odstraňujeme nakažené plody včetně těch mumifikovaných, které zůstávají na větvích i po opadu listí a na jaře by se staly zdrojem infekce. V souvislosti s touto chorobou je důležitá i dobře udržovaná, prosvětlená koruna ovocných stromů. Průklest, pokud je potřeba, lze doplňkově provádět i během léta.
Jako přípravky podporující kondici ovocných dřevin se doporučují i výtažky z mořských řas či jiné živiny přírodního původu.
V sadech, kde používají chemickou ochranu proti strupovitosti, bývá méně moniliové hniloby. Podrobnosti o aktuálně dostupných fungicidech pro jádroviny a peckoviny včetně ochranných lhůt uvádí Rostlinolékařský portál.
Klejotok je slizovitý lepkavý výtok z trhlin a ran listnatých stromů. Na vzduchu výtok tuhne v gumovitou žlutavě až černohnědě zbarvenou hmotu. Vyskytuje se zejména u peckovin, nejvíce u broskvoní, třešní a višní, méně u meruněk a slivoní.