Šittův řez v půli června pro plodné mladé i starší meruňky
20. 6. 2021Mnohé odrůdy meruněk velice špatně rozvětvují a tvoří málo plodonosného obrostu. Sadaři proto doporučují posílit plodnost koruny a provést Šittův řez.
Na letní řez meruněk a broskvoní si najdeme čas od června do srpna. Pozdější termín řezu může snížit odolnost ovocného stromu vůči mrazu.
Účelem letního řezu je odstranit:
Poblíž plodů řežeme na čípek.
Meruňka špatně snáší hluboké zmlazení do starého dřeva a to zejména v období vegetačního klidu. Proto starší stromy s menšími přírůstky nebo stromy neplodící (po letech s vysokými úrodami) zmlazujeme po sklizni řezem větví do 2–4letého dřeva, případně i hlouběji.
Silnější větve meruněk odstraníme dutým řezem, což je mírně prohloubený řez na větevní kroužek. Nutné je zatřít řez latexovou barvou. Rány se po takovém řezu lépe hojí s menším rizikem mrtvice.
Každoroční pravidelný přírůstek je u broskvoní podmínkou pro ideální plodnost. Proto se doporučuje u stromů v plné plodnosti sesadit hlavní větve každoročně po sklizni na výhony, nebo na nižší větve rostoucí ven z koruny. Spodní část koruny tak zůstává stále živá.
U mladých broskvoní v půlce léta vyřezáváme všechny nevhodné vzpřímeně rostoucí letorosty, které zahušťují korunku.
Pro plodící broskvoně je důležitý řez ve druhé polovině srpna, kterým zastavíme neukončený růst letorostů (zkrátíme je na 40 cm) a tím podpoříme tvorbu květních pupenů.
Zanedbané broskvoně, které nebyly několik let řezány a jejichž spodní obrost je tzv. vyholen, zmlazujeme hlubokým řezem do starého dřeva ihned po sklizni. Všechny větší rány po řezu důsledně ošetříme.
Foto Tomáš Jan
Ovocné stromy můžeme začít prořezávat již v prvním měsíci roku. Podmínkou je však teplota nad bodem mrazu, které trvá aspoň několik dní po sobě. Průklest v tomto období děláme u jabloní a hrušní, u rybízu a angreštu.