Meruňky a broskvoně zmlazujeme řezem po sklizni

9. 8. 2019

Na letní řez meruněk a broskvoní si najdeme čas od června do srpna. Pozdější termín řezu může snížit odolnost ovocného stromu vůči mrazu.

Účelem letního řezu je odstranit:

  • příliš hustý obrost hlavních větví tak, aby slunce mělo volný přístup do koruny,
  • nevhodně rostoucí výhony,
  • větve poškozené mechanicky, chorobami či škůdci.

Poblíž plodů řežeme na čípek.

Meruňka

Meruňka špatně snáší hluboké zmlazení do starého dřeva a to zejména v období vegetačního klidu. Proto starší stromy s menšími přírůstky nebo stromy neplodící (po letech s vysokými úrodami) zmlazujeme po sklizni řezem větví do 2–4 letého dřeva, případně i hlouběji.

Meruňka

Meruňka po řezu

Silnější větve meruněk odstraníme dutým řezem, což je mírně prohloubený řez na větevní kroužek. Nutné je zatřít řez  latexovou barvou. Rány se po takovém řezu lépe hojí s menším rizikem mrtvice.

Broskvoň

Každoroční pravidelný přírůstek je u broskvoní podmínkou pro ideální plodnost. Proto se doporučuje u stromů v plné plodnosti sesadit hlavní větve každoročně po sklizni na výhony, nebo na nižší větve rostoucí ven z koruny. Spodní část koruny tak zůstává stále živá.

U mladých broskvoní v půlce léta vyřezáváme všechny nevhodné vzpřímeně rostoucí letorosty, které zahušťují korunku.

Pro plodící broskvoně je důležitý řez ve druhé polovině srpna, kterým zastavíme neukončený růst letorostů (zkrátíme je na 40 cm) a tím podpoříme tvorbu květních pupenů.

Broskvoň po řezu

Broskvoň po letním řezu

Zanedbané broskvoně, které nebyly několik let řezány a jejichž spodní obrost je tzv. vyholen, zmlazujeme hlubokým řezem do starého dřeva ihned po sklizni. Všechny větší rány po řezu důsledně ošetříme.

Foto Tomáš Jan

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aby vám nic neuteklo...

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

Zahrádkář 8/2019 předplatit si časopis darovat předplatné

Kalendárium

20. 8. 2019

Pěstujeme na zahradě hlívu ústřičnou a další houby

Srpen je vhodným obdobím pro očkování substrátů myceliem hub. Dnes už lze pěstovat v domácích podmínkách více druhů hub a jejich nabídka se stále rozšiřuje. Totéž platí i o pěstebních substrátech.

zobrazit další rady a tipy