Odshora dolů kvete shorakvět neboli šuškarda, vděčná trvalka

7. 9. 2020

Mezi zahradními vytrvalými květinami se shorakvěty řadí k těm nejvýznamnějším, které jsou ceněny pro svou nenáročnost a všestranné použití.

Botanické pojmenování tohoto relativně nepočetného rodu je Liatris a patří do čeledi rostlin hvězdicovitých (Asteraceae).

V přírodě se lze setkat asi se čtyřiceti botanickými druhy, které se vyskytují zejména ve východní a centrální oblasti Spojených států a na severu Mexika. Rostou obvykle jako součást prérijních či polopouštních společenstev na sušších či mírně vlhkých (některé druhy i na vlhčích) půdách. Do zahradní kultury proniklo pouze nemnoho druhů, které však vynikají nenáročností a rozmanitou použitelností.

Shorakvěty mají hlízovitě ztlustlé kořeny a tvoří přízemní trsy úzkých, dlouhých, jasně zelených listů. Počátkem léta pak z těchto trsů vyrůstají dlouhé, u většiny pěstovaných druhů nevětvené lodyhy, zakončené hustým, klasovitým květenstvím, které nakvétá postupně od vrcholu směrem k níže položeným květům.

  • Květenství má pouze trubkovité kvítky a na rozdíl od většiny jiných hvězdicovitých rostlin mu zcela chybí jinak typické, jazykovité plátky. Barva květů většiny druhů je jasně nachová, popř. i bílá.

Kam vysadit a se kterými trvalkami

Díky dužnatým zásobním orgánům snášejí shorakvěty velmi dobře slunné stanoviště a sušší, propustné půdy. Hodí se především do kombinovaných trvalkových výsadeb s druhy podobných nároků.

Liatris spicata

Shorakvět klasnatý Liatris spicata v trvalkovém záhonu

Dobře vypadají např. v kombinaci s třapatkami Rudbeckia hirta, R. fulgida, třapatkovkami Echinacea purpurea, E. angustifolia, E. pallida, E. paradoxa, kavylem Stipa tenuissima, agastache Agastache rupestris, vyššími odrůdami kostřavy Festuca glauca a dále Pycnanthemum tenuifolium, Verbena stricta, Aster amellus, Aster linosyrisi aj.

  • Velmi dobře rostou dokonce v suchých a štěrkovitých půdách. Naopak na stanovištích s těžšími a vlhkými půdami může během zimy docházet k uhnívání kořenů.

Všestrannost použití je dána zejména možností výsadby na sušší stanoviště a tím, že mimo atraktivní květenství, která zdobí trvalkové výsadby od července do srpna, jsou tyto rostliny ozdobné také po odkvětu (suchá plodenství se zralými nažkami) a rovněž tím, že se listy na podzim barví do načervenalých odstínů.

  • Vedle květinových záhonů jsou shorakvěty rovněž velmi oblíbené a vhodné coby řezané květiny, které vydrží kvést ve váze i 10–14 dní.

Byť nejsou shorakvěty typickými skalničkami, lze nižší druhy jako Liatris aspera či L. squarrosa, které dorůstají zhruba 30–40 cm, použít i do větších a plně osluněných partií skalek.

  • Patří rovněž mezi rostliny, jejichž květy velmi lákají hmyz a především motýly. Zralá semena pak během zimy rádi vyzobávají drobní ptáci.

Množení

Rostliny se množí výsevem semen nebo časně jarním dělením trsů. Obvykle nijak výrazně netrpí ani chorobami ani škůdci. Na některých stanovištích mohou působit problémy různí hlodavci, kteří mohou zejména v zimě poškozovat dužnaté kořeny.

Sortiment

Zahradní sortiment je z valné většiny tvořen především odrůdami druhu shorakvětu klasnatého (Liatris spicata), které tvoří rozhodně více než 90 % dostupného sortimentu. Odrůdy se liší především výškou a do určité míry i odstínem nachové barvy.

K nejnižším patří např. Kobold Original dorůstající zhruba 40 cm, k vyšším pak třeba Floristan Violet s výškou zhruba 60–80 cm, který je velmi vhodný i k řezu. Oblíbenou bělokvětou odrůdou je pak Floristan White. V nabídce však obvykle převládají semenem množené rostliny, kdy může být jejich výška velmi variabilní.

Většina odrůd nakvétá počátkem července. Velmi podobným, ale o něco vyšším druhem, který nakvétá obvykle až na přelomu července a srpna je L. pycnostachya dorůstající i 150 cm.

K vyšším patří také L. mucronata s volnějšími a většími úbory nachových kvítků. Více rozvolněné květenství má rovněž L. scariosa.

K nižším druhům patří výše zmíněný L. squarrosa a L. aspera, u něhož se květní stonek dokonce větví. Osivo méně běžných botanických druhů nabízí zejména větší semenářské firmy, jako např. Jelitto v Německu či školky prérijních rostlin ve Spojených státech (např. Prairie Moon Nursery). Jejich dostupnost je, díky možnosti on line objednání, relativně snadná a určitě stojí za vyzkoušení.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 7. 2024

Co dělat v zahradě proti padlí na okrasných rostlinách

Vysoké denní teploty a chladno v noci podporují rozvoj padlí. Najdeme ho na listech růže, hortenzie, šeříku, tavolníku, dřišťálu, mahonie, hlohyně a dalších. Rozvoj infekce zastaví včasný chemický zásah.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x