Jak koncem léta pečovat o jiřinky, aby rozkvetly do krásy

25. 8. 2020

Jiřinky nás těší přibývajícími květy. Většina odrůd se hodí k řezu, a tak plníme vázy své i přátel. Květiny však potřebují ochranu. Někdy pomůže deštník.

Co může poškodit květenství

  1.  Rostliny i květní úbory mohou silně poškodit škůdci (nejobávanějšími jsou škvoři, svilušky a jiný savý hmyz, ale také plži).
  2. Bíle kvetoucí odrůdy většinou po deštích získají nepěkné hnědé skvrny. Za úpalu pak červené odrůdy ztrácejí správný odstín.
  3. U odrůd s průměrem úboru nad 20 cm se po silném dešti zlomí stonek.
  4. U některých rostlin se teprve při kvetení objeví dosud utajená virová infekce – tzv. virová pestrokvětost (je známá především u tulipánů).
Aby na jiřinky nepršelo

Jiřinky chráněné proti úpalu i dešti; foto Shutterstock

S výjimkou virózy se proti ostatním příčinám poškození dokážeme bránit.

Ochranou proti dešti mohou být nejrůznější kryty, které uchrání kvalitní květní úbory. V anglicky mluvících zemích se tradičně používají staré deštníky, které přechodně nad citlivou odrůdou upevníme. Mohou to však být i jiné lehké, průhledné vodovzdorné kryty.

Virózní rostliny musíme co nejdříve ze záhonu odstranit. Jinak nám savý hmyz přenese z těchto rostlin virózu na zdravé rostliny.

Jiřinky ve váze vydrží

Abychom získali prvotřídní květní úbory, vyplatí se vyštipovat boční poupata ve stadiu, kdy jsou velké jako hrášek. Vrcholový úbor bude mít delší stonek a také jeho průměr se zvětší. Tato praxe se projeví jak na záhonech, tak ve váze.

Nejtrvanlivější úbory poskytují odrůdy ze skupiny kulovitých odrůd, některé dekorační i leknínovité odrůdy.

  • V každém případě záleží hodně na hnojení.
  • Za vegetace se osvědčuje přihnojovat zálivkou.
  • Dobré je také odstraňovat v pozdním létě odumřelé spodní listy, odkud by se mohla šířit obávaná houbová choroba – sněť jiřinková (Entyloma).

 

K přednostem jiřinek patří, že poskytují v létě záplavu nádherných květů, a tak si krásy řezaných květin můžeme užívat dlouho.

Květní úbory řežeme, když je porost suchý. Před umístěním úborů do vázy ještě zkrátíme stonky ostrým řezem, aby jiřinky mohly přijímat vodu. Do vody ve váze je dobré přidat přípravek proti zahnívání stonků. Jiřinky zůstanou déle v dobré kondici. Vázy neumísťujeme na plné slunce.

Jiřinkové aranžmá

Jiřinky právem lákají k aranžování

Připravujeme sklizeň hlíz

Srpen je již také dobou, kdy začneme s přípravou pozdější sklizně hlíz. Především:

  1. V polovině srpna omezíme přihnojování dusíkem, aby mohly hlízy dostatečně vyzrát.
  2. Se začátkem sklizně hlíz nepospícháme. S vyrýváním počkáme, až nadzemní část rostliny po podzimním mrazíku odumře a dostatečně vyschne.
  3. Neskladujeme hlízy, jejichž zdravotní stav nebudí důvěru.
  4. Pečlivě připravíme prostor, kde budeme hlízy skladovat.

Důležité je, aby stonek na řezné ploše byl řádně zaschlý a hlízy nebyly zavadlé.

Osobně dávám přednost platonkům od hroznového vína. Dají se stohovat, takže zaberou malou plochu a umožňují průběžnou kontrolu skladovaných hlíz. Hlízy skladuji bez jiného rostlinného materiálu v prostoru s  přiměřenou vzdušnou vlhkostí.

Pozor na vajíčka slimáků – bílé kuličky podobné korálkům. Slimáci mohou v předjaří zlikvidovat rašící výhony u skladovaných hlíz.

Foto autor a Shutterstock

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

4. 10. 2023

Kam vysadit ovocné stromky, aby se jim dobře dařilo

Stromky nesázíme ani na místě poraženého stromu dříve než po pěti letech. Půdu ozdravíme pěstováním záhonové plodiny, kypřením a přidáváním kompostované zeminy. Tam, kde žila jádrovina, i po několika letech upřednostníme peckovinu.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x