Netýkavka turecká: africká kráska šlechtěná v Kostarice

26. 10. 2021

Letničky milují slunce, ale netýkavka turecká roste a kvete ve stínu. Pod stromy vytvoří kvetoucí koberec. Světlo jí nechybí ani v jiném stinném místě.

To, že netýkavka turecká (Impatiens walleriana) miluje polostín, z ní dělá výjimečný druh, který rozšiřuje sortiment letniček používaných v tuzemských zahradách. Navíc se hodí do květinové mísy nebo na záhon tam, kde by pro nedostatek světla žádná jiná letnička nerostla. Připomeňme, že rozsáhlý rod netýkavek má více než tisíc druhů. Například netýkavka nedůtklivá je tuzemský původní druh.

Rostlina s plnými květy

Netýkavka turecká s plnými květy

Původ a šlechtění

Netýkavka turecká pochází z východní Afriky. Tam roste jako trvalka a vytváří rostliny 15–60 cm vysoké. O její prošlechtění se zasloužil Claude Hope, který v Kostarice vyšlechtil v 60. letech první hybridní skupinu odrůd Elfin F1. Od té doby tato květina pokračuje ve své vítězné cestě po celém světě. Do Česka se dostala ve větším měřítku až v 90. letech, když se otevřely hranice a začala se dovážet osiva ze zahraničí.

Výsev a předpěstování netýkavky

Osivo netýkavky si udrží dobrou klíčivost jen 1–2 roky. Starší osivo špatně klíčí a rostliny jsou zdeformované, nemají dobře vyvinuté děložní lístky. Proto je potřeba nakupovat čerstvá semena a neskladovat je.

Pro dobré vyklíčení je potřeba kvalitní výsevní substrát s nízkou zasoleností, na kterou je tento druh choulostivý. Vysetá semena lehce zakryjeme vermikulitem, který zajistí optimální vlhkost pro klíčení. Semeno netýkavky potřebuje pro své klíčení světlo. Optimální teplota je 22–24 °C. Teploty nad 25 °C mohou způsobit tzv. termodormanci, tedy brzdit dobré vzcházení. Naopak teploty pod 18 °C způsobují deformaci klíčních rostlin. Zhruba za dva týdny, když semena vytvoří plně vyvinuté děložní lístky, teplotu snížíme na 18–20 °C.

Vlhkost vzduchu by měla být v prvních dnech 100 %. To nejlépe zajistíme přikrytím výsevní misky mikrotenovou fólií. Později vlhkost snižujeme a substrát zaléváme tak, aby vždy částečně vyschnul a ke kořenům se dostal vzduch. To poznáme nejlépe podle barvy výsevního substrátu, která by měla kolísat mezi tmavě a středně hnědou.

Netýkavka v sadbovači

Netýkavka v sadbovači

  • Za 4–5 týdnů rostlinky přepícháme nejlépe do sadbovače a později přesadíme do 8cm květináče.
  • Za 9–11 týdnů od výsevu máme pěkné sazenice připravené k výsadbě.

Výsadba v květnu

Netýkavka je neutrální k délce dne, to je velká výhoda. K nasazení květů nepotřebuje určitou délku dne, jako například petúnie. Rozhoduje pouze počet dní od výsevu. Když nebudeme přehnojovat rostliny dusíkem, budou naše výpěstky kompaktní i bez použití morforegulačních látek.

Netýkavka v květináči

Rostlina v 8cm květináči

Optimální stanoviště pro tureckou netýkavku je polostín a stín. Můžeme ji vysazovat do mís a nádob nebo na záhon. Doporučený spon je 30×30 cm.

S výsadbou počkáme až na druhou polovinu května, protože jinak by rostliny mohl poškodit přízemní mráz. Na hnojení je netýkavka středně náročná, proto jí v nádobách stačí hnojení zálivkou jednou týdně.

Spolehlivé hybridy

Většina odrůd na trhu jsou F1 hybridy. Někdy se můžeme setkat se směsí označenou jako F2. Takové odrůdy jsou většinou vyšší a méně vyrovnané ve vzrůstu, ale většinou splní naše očekávání a osivo je podstatně levnější. Hybridní odrůdy však nabízejí podstatně vyšší kvalitu. Rostliny jsou kompaktní a výsadba je výškově zcela vyrovnaná. Klasikou je skupina Accent F1 vyšlechtěná firmou Goldsmith. Rostliny jsou košaté, vysoké 20–25 cm. Nová vylepšená řada Accent Premium F1 má větší květ a je odolnější k nepříznivému počasí.

Další zámořská firma Pan American Seed nabízí skupinu Super Elfin F1. Zajímavá je skupina Impreza F1, která má jemnější větvení rostliny a tím je kompaktnější.

Také evropské šlechtitelské firmy se v posledních letech věnují šlechtění této květiny. Firma Benary přišla se skupinou Advantage F1, která se vyznačuje kompaktním vzrůstem a velkou odolností proti extrémnímu horku. Zajímavá je skupina Lollipot F1, která je velmi dobře větvená, bohatě kvete a je optimální do vysazovaných nádob. Anglická firma Floranova nabízí zase unikátní skupinu odrůd Athena F1, která má poloplné květy.

Netýkavka turecká, Fiesta Purple Stripe

Fiesta Purple Stripe

K řízkování

Na trhu jsou i odrůdy, které se množí řízky. Jsou to především odrůdy plnokvěté a s panašovaným listem. K velmi pěkným plnokvětým odrůdám patří Fiesta Purple Stripe, Double Coral, Spack Cerry nebo White Ball. Netýkavka lehce zakoření i ve sklenici s vodou.

Netýkavka turecká

Double Coral, Spack Cherry a White Ball

Jak pevné je zdraví květiny

Netýkavka turecká je druh, který v našich podmínkách nenapadá skoro žádné choroby ani škůdce. V Severní Americe se však před několika lety objevila houbová choroba způsobená vřetenatkou Plasmopara obducens. Ta způsobuje žloutnutí listů. Na spodní straně listů se objeví bělavý povlak a listy postupně opadávají z rostliny. V Evropě však zatím nebyl její výskyt potvrzen. Před šlechtitelskými firmami z celého světa se objevil úkol vyšlechtit rezistentní odrůdy proti této chorobě.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 5. 2024

Citlivě upravená venkovská zahrada si uchová svou krásu

Zahradu na venkově bychom měli upravovat tak, aby odpovídala místním pěstitelským tradicím, klimatickým poměrům i okolní přírodě.Víc než jinde tu platí, že v jednoduchosti spočívá půvab i svéráz zahrady.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x