Chrpy pro zahradu: letničky, trvalky i na skalku

14. 8. 2020

Na českých a moravských zahradách se zabydlí jen občas. Přitom se většina z nich pěstuje velmi snadno. Díky botanické početnosti patří k chrpám řada zajímavých zahradních rostlin.

Najdeme mezi nimi letničky, záhonové trvalky i druhy vhodné na skalky či suťoviště.

Jednoleté chrpy

Chrpa modrá

Chrpa modrá

Nejvýznamnějším jednoletým druhem je bezesporu chrpa modrá (Centaurea cyanus). V Česku je stále relativně hojná a často je k vidění na polích, různých rumištích, náspech, při okrajích cest apod.

Chrpa modrá pochází z jihovýchodní Evropy a pravděpodobně již ve starověku se díky obchodu s obilím rozšířila i do jiných míst evropského kontinentu a později i do Ameriky.

V létě nakvétá typickými, takřka nezaměnitelnými modrofialovými úbory.

  • Byť byla dříve považována za obtížný polní plevel, stala se postupně oblíbenou okrasnou rostlinou a barevný sortiment se rozrostl o celou řadu pastelových barev květů. V současnosti jsou k dispozici odrůdy růžové, červené, fialové, bílé a to včetně plnokvětých forem.

Semena lze vysévat přímo na stanoviště na jaře či popř. již na podzim, nebo předpěstovat rostliny ve skleníku či pařeništi z časně jarního výsevu. Odrůdy chrpy modré bývají často součástí letničkových směsí pro přímý výsev.

Dalším o něco méně známým jednoletým druhem je chrpa císařská (C. imperialis), která nabízí barvy květů v odstínech růžové, nachové, bílé či žluté barvy. Její pěstování je podobné. Je vhodné ji vysévat přímo na stanoviště na jaře.

Záhonové chrpy

Sortimentu záhonových chrp dominuje zřejmě nejběžnější a nejméně náročný druh, a to chrpa horská (C. montana) rostoucí v přírodě na podhorských a horských loukách většiny jiho- a středoevropských hor. Botanický druh nakvétá sytě modrými až modrofialovými květy. Zahradních odrůdy jsou i bílé, růžové, purpurové a modrofialové. Zajímavá je i žlutolistá odrůda Gold Bullion.

Chrpa horská

Chrpa horská

 

  • Chrpa horská patří k velmi snadno pěstovatelným rostlinám. Daří se jí dobře na plném slunci i v polostínu. Na půdu je zcela nenáročná a jediné, co jí neprospívá, jsou delší přísušky. Dorůstá výšky 40–50 cm a nakvétá obvykle v květnu. Pokud se odstraňují odkvetlé květy nebo se sestřihne celá odkvetlá rostlina, opakuje kvetení ještě v létě.

Hodí se zejména do přírodně pojatých zahrad, na okraje záhonů.

Lze ji dobře kombinovat např. s kakosty, šalvějí hajní, kopretinami, středně vysokými rozrazily apod. Snadno se rozrůstá podzemními výběžky.

Občas se pěstuje i podobný druh původem z Alp, C. nervosa, s purpurově růžovými květy.

Podobně nenáročná, ale o něco mohutnější je chrpa bělavá (Centaurea. dealbata) nakvétající zářivě růžovými květy na přelomu května a června. Velmi dobře roste v jakékoliv zahradní půdě, kde obvykle dosahuje velikosti 50–80 cm. Možnosti jejího uplatnění jsou podobné jako u předchozího druhu.

 

Ještě mohutnějším zástupcem, který ale nabízí jasně žlutou barvu květních úborů je původem kavkazský druh chrpa velkohlavá (Centaurea. macrocephala). Jde o robustní bylinu, dosahující výšky až 150 cm. Kvete v létě, obvykle během července a srpna. Lze ji dobře použít i pro řez květů do vázy. Dává přednost slunným stanovištím, popř. mírnému polostínu a nevysychavým půdám. Její listy bohužel velmi chutnají slimákům.

Naopak do sušších a propustných půd je vhodný balkánský druh Centaurea rupestris nakvétající rovněž žlutými úbory na delších, bezlistých stoncích.

  • Záhonové druhy chrp množíme obvykle časně na jaře dělením trsů, popř. stejně tak i po sestřihnutí po odkvětu.

Skalkové chrpy

Řada drobnějších druhů vytrvalých chrp se hodí pro skalky nebo suťové záhony. Jde především o horské druhy vyžadující spíše sušší, propustné, velmi dobře drenážované půdy a naopak hůře snášející přetrvávající zimní vlhko.

Oblíbeným a dobře rostoucím druhem je např. Centaurea pindicola původem z jihozápadního Balkánu. Je okrasná bílými květy a stříbřitošedým olistěním. Velmi dobře se rozrůstá podzemními výběžky. Nakvétá obvykle ve druhé polovině května. Lze ji množit dělením.

Centaurea simplicicaulis

Kavkazská chrpa Centaurea simplicicaulis

Velmi hezké jsou dvě kavkazské chrpy a to Centaurea simplicicaulis a Centaurea bella. Oba druhy si jsou velmi podobné. Nakvétají světle růžovými květy a mimořádně dobře snášejí suché půdy. Nakvétají v květnu a liší se hlavně výškou květních stonků, ta je u C. simplicicaulis asi 20–30 cm, u C. bella 40–50 cm. Obě lze množit řízkováním, či zakořeňováním oddělků ze starších rostlin.

Velmi hezká, ale trochu náročnější na stanoviště je turecká Centaurea urvillei rovněž nakvétající jasně růžovými květy. Je citlivá především na přetrvávající zimní vlhkost a spolehlivěji prospívá ve skalničkovém skleníku.

  • Nízkých horských chrp vhodných pro pěstování na skalkách je celá řada, trochu problematičtější však může být jejich dostupnost. Většinou je možné se s nimi setkat na výstavách a burzách klubů skalničkářů, kde lze získat i bližší informace o pěstování jednotlivých z nich.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 4. 2024

Zelenina, bylinky a koření v dubnových výsevech a výsadbách

Do volné půdy vyséváme kořenovou, listovou i košťálovou zeleninu, kterou jsme ven v této sezoně zatím neseli. Vedle toho opakovaně vyséváme zahradní řeřichu, špenát, ředkvičky, saláty a další.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x