Begonie stálokvěté: Ledovky sejeme v zimě, kvetou od jara

16. 12. 2020

Všechno začalo v roce 1821, kdy do berlínské botanické zahrady v bedně z Brazílie doputovala rostlina Begonia cucullata – pramatka ledovek.

Begonie z Brazílie byla v roce 1878 úspěšně zkřížena s Begonií schmidtiana, a první Begonia semperflorens byla na světě. Těžko se tehdy dalo usuzovat, že begonie stálokvětá se stane jednou z nejvýznamnějších letniček.

Jednotlivé rostliny ledovek, jak se begoniím stálokvětým česky říká, jsou jedna jako druhá, a proto jsou optimálním druhem na výsadbu kobercových záhonů. Je možné z nich vytvořit nádherné ornamenty.

Kvetou od výsadby na počátku května až do příchodu prvních mrazíků. Nemusí se z nich odstraňovat odkvetlé květy, netrpí prakticky žádnými škůdci, z chorob se výjimečně objeví padlí. Tedy na záhoně prakticky ideální letnička.

Obtížná cesta k dokonalosti

Než se šlechtitelé dopracovali takovýchto dokonalých odrůd, museli překonat řadu překážek. První moderní odrůda Erfordia se musela řízkovat, nevytvářela totiž žádná semena. Až v roce 1934 přišla na trh německá firma Benary s prvním F1 hybridem u tohoto druhu, odrůdou Tausendschön. Předchozí odrůdy trpěly nízkou odolností při špatném, především deštivém počasí.

V padesátých letech minulého století se začaly v celosvětovém měřítku prosazovat hybridní odrůdy. V bývalém Československu se první hybridní odrůdy objevily v šedesátých létech zásluhou Ing. Černého z Jaroměře. Ten vyšlechtil dvacítku odrůd, které snesly mezinárodní srovnání. Jejich názvy jako Olomouc F1, Skalka F1 či Broumov F1 se dostaly do povědomí snad každého československého zahradníka.

Plnokvětá odrůda

Plnokvětá odrůda begonie

Barevné květy i listy

Výška rostlin je u jednotlivých odrůd různá. Nejoblíbenější jsou nízké odrůdy, které dorůstají výšky kolem 15 cm. Na větší plochy můžeme použít vyšší odrůdy.

  • Na 1 m² se sází zhruba 25 rostlin. U nízkých odrůd to je 30–35 kusů.

Ledovka může u svých květů nabídnout pouze malou barevnou škálu od bílé, přes růžovou po tmavě červenou. K dispozici jsou i odrůdy dvoubarevné, bílý květ je lemován růžovým okrajem. Existuje i odrůda oranžové barvy – Sprint Plus Orange F1 firmy Benary.

Odrůda Sprint Plus Orange F1

Ledovky odrůdy Sprint Plus Orange F1

Kombinace rostlin se zelenými či bronzově hnědými listy je ve výsadbách velmi atraktivní.

Semenářské firmy většinou nabízejí dvě řady velmi podobných odrůd, které se liší pouze barvou listu. Standardní barva je zelená. Bronzově hnědý list pochází z jedné rostliny nalezené v roce 1890 ve Francii, u které se objevila mutace v barvě listu.

Odrůda begonie Super Olympia Bicolor F1

Super Olympia Bicolor F1

Pěstování ze semen

Šlechtitelské firmy se soustřeďují na velikost květu a zejména na délku doby, která je potřeba k vypěstování sazenice ze semene v kvalitě určené pro trh.

  • Ledovka je rostlina, která je neutrální k délce dne. To, kdy vykvete, závisí jen na množství světla a teplotě při pěstování.
Tmavolistá odrůda

Tmavolistá odrůda po výsevu

Samotné pěstování rostlin ze semene je trochu náročnější. Semena jsou velmi drobná; v 1 g je jich více než 60 tisíc. Můžeme je nakoupit jako naturální, nebo ve formě pelet. Semena se po výsevu nezasypávají.

Důležitý je kvalitní výsevní substrát a teplota pro klíčení 22–24 °C. Vysokou vzdušnou vlhkost, která je podmínkou dobrého vyklíčení, dosáhneme těsným přikrytím výsevu mikrotenovou fólií.

  • Po 10 dnech můžeme teplotu snížit na 18 °C a postupně snižujeme i vlhkost vzduchu odkýváním fólie.
Každá peleta má v sadbovači svou celu

Výsev pelet ledovek pro sazenice bez přepichování

Přepichování si můžeme ušetřit, když vysejeme po jedné peletě do každé cely sadbovače. Aby peleta uvolnila semeno a to mohlo začít klíčit, je potřeba ji několikrát postříkat například ruční mlhovkou.

  • Postupně rostliny přesazujeme do květináčů o průměru 6–8 cm.

Ledovka je na pokles teploty pod 0 °C velmi choulostivá.

S výsadbou na záhon bychom měli počkat, až když pomine nebezpečí pozdních jarních mrazíků.

Množení řízkováním

Připomeňme si také odrůdy, které se i dnes množí řízkováním. Jsou to plnokvěté odrůdy. První takováto odrůda se objevila v roce 1934 ve Švýcarsku pod názvem Gustav Lind. Dnešní odrůdy mají plnější květy a kompaktnější vzrůst. Když je budeme rozmnožovat, měli bychom dávat přednost vrcholovým řízkům, pokud možno bez květů. Ty se dobře větví a vytvoří pěknou rostlinu.

Dragon F1

Dragon Red F1

Odrůdový tip

Před časem se na trhu objevilo několik zajímavých odrůd, které jsou mohutnější a mají i větší květ. K jejich vyšlechtění byly použity některé další botanické druhy.

  • Je to především odrůda Dragon Red F1 od americké firmy PanAmericanSeed. Ta vytváří velmi bujné a odolné rostliny výšky 40 cm. Dobře roste i v chladnějších podmínkách a velmi bohatě kvete.
  • Unikátní je skupina Big F1, která dorůstá výšky až 1 m a květ má průměr 8 cm. I tato skupina vyniká výborným zdravotním stavem a bujností na záhoně, či ve větších nádobách.
Big F1

Big F1

Kobercová letnička

Ledovka je rostlina stvořená pro kobercové výsadby v historických zahradách a na reprezentativních místech. Několik rostlin nasazených do mísy je pěkným zkrášlením každé zahrady. Ledovka je zajímavá i tím, že snáší plné slunce i polostín. Když ji někdy zapomeneme zalít tak nám to odpustí.

  • Ledovka je skutečná jednička mezi kobercovými letničkami.

A ještě jeden tip: Při slavnostních příležitostech můžeme její elegantní květ nechat plavat ve sklenici na hladině dezertního vína jako atraktivní ozdobu.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

10. 9. 2024

Truhlíkové rostliny a pokojové květiny chráníme před chladem

Ve druhé polovině září jsou v našich podmínkách již běžné noční mrazíky. Pamatujeme proto na všechny choulostivé rostliny a umístíme je do bezpečnějších míst. Na noc je přeneseme domů, nebo aspoň chráníme rohožemi, fólií nebo netkanou textilií.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x