Latinský název jiřin připomíná švédského botanika, český ruského

15. 1. 2020

Historie je protkána jmény významných osobností a v tom zahradnickém a botanickém světě tomu není jinak. Mnohá jména navíc známe z názvů rostlin.

Jiřinka (Dahlia) své latinské jméno získala na počest švédského botanika Anderse (Andrease) Dahla (1751–1789), který vystudoval univerzitu v Uppsale – botaniku u Karla Linnéa.

V době studia se potýkal s nedostatkem financí a byl to právě Linné, kdo mu pomohl školu dokončit. Doporučil svého studenta jako kustoda sbírek v soukromém přírodovědném muzeu a botanické zahradě C. Alströmera. Rovněž Alströmer studoval v Uppsale – přírodní vědy, chemii a ekonomii, k jeho učitelům patřil i Linné.

Ačkoli byl Alströmer úspěšný obchodník a podnikatel, který ve Švédsku založil továrnu na zpracování vlny a cukrovar, zajímal se i o botaniku. Proto se například zajímal o pěstování brambor ve Švédsku a do zahrady si dovezl rostliny z jižní a západní Evropy. Jak jméno už napovídá, na jeho počest získala své jméno Alstroemeria, alstromérie). Podporoval vědu a v roce 1739 se podílel na založení Švédské královské akademie věd.

Dahl se kromě práce pro Alströmera podílel také na novém vydání Linného práce Flora Svecica, do kterého přispěl svými znalostmi o rozšíření rostlin na západním pobřeží Švédska.

V roce 1786 získal Dahl na univerzitě v Kielu titul doktora medicíny. V té dobu bývalo obvyklé, že botanici absolvovali i lékařské vzdělání a stávali se lékaři. Po získání titulu odešel Dahl učit medicínu a botaniku na univerzitu v Turku.

Jeho rozsáhlý herbář skandinávských rostlin byl z větší části zničen požárem v roce 1827.

Kvetoucí jiřina (Dahlia)

Květ jiřinky

Na Dahlovu počest byla nejdříve pojmenována rostlina objevená v Mexiku v roce 1784, popsaná v roce 1791 jako Dahlia pinnata (dnes platné jméno). Téměř současně použil Dahlovo jméno jiný botanik k pojmenování jihoafrické dřeviny. Než se vyřešily problémy s platností pojmenování podle botanických pravidel, pojmenoval jiřinku jiný botanik podle ruského botanika Georgiho jako Georgia (Georgina) variabilis. Z tohoto (dnes neplatného) pojmenování vzniklo i české jméno jiřinka.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

24. 3. 2023

S řezem růží začínáme v období, kdy květiny raší

S řezem u růží začínáme v termínu, kdy začínají rašit, tedy v březnu nebo dubnu. Řezem ovlivníme velikost květů: Při hlubším řezu naroste sice méně, ale o to silnějších výhonů s menším počtem větších květů.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x