Třapatka nese jméno lékařů otce a syna Rudbecků
15. 10. 2022Rod třapatek (Rudbeckia) byl pojmenován na počest dvou švédských lékařů, otce Olause a jeho syna Olofa. Jméno Rudbecků použil Linné.
Historie je protkána jmény významných osobností a v tom zahradnickém a botanickém světě tomu není jinak. Mnohá jména navíc známe z názvů rostlin.
Jiřinka (Dahlia) své latinské jméno získala na počest švédského botanika Anderse (Andrease) Dahla (1751–1789), který vystudoval univerzitu v Uppsale – botaniku u Karla Linnéa.
V době studia se potýkal s nedostatkem financí a byl to právě Linné, kdo mu pomohl školu dokončit. Doporučil svého studenta jako kustoda sbírek v soukromém přírodovědném muzeu a botanické zahradě C. Alströmera. Rovněž Alströmer studoval v Uppsale – přírodní vědy, chemii a ekonomii, k jeho učitelům patřil i Linné.
Ačkoli byl Alströmer úspěšný obchodník a podnikatel, který ve Švédsku založil továrnu na zpracování vlny a cukrovar, zajímal se i o botaniku. Proto se například zajímal o pěstování brambor ve Švédsku a do zahrady si dovezl rostliny z jižní a západní Evropy. Jak jméno už napovídá, na jeho počest získala své jméno Alstroemeria, alstromérie). Podporoval vědu a v roce 1739 se podílel na založení Švédské královské akademie věd.
Dahl se kromě práce pro Alströmera podílel také na novém vydání Linného práce Flora Svecica, do kterého přispěl svými znalostmi o rozšíření rostlin na západním pobřeží Švédska.
V roce 1786 získal Dahl na univerzitě v Kielu titul doktora medicíny. V té dobu bývalo obvyklé, že botanici absolvovali i lékařské vzdělání a stávali se lékaři. Po získání titulu odešel Dahl učit medicínu a botaniku na univerzitu v Turku.
Jeho rozsáhlý herbář skandinávských rostlin byl z větší části zničen požárem v roce 1827.
Na Dahlovu počest byla nejdříve pojmenována rostlina objevená v Mexiku v roce 1784, popsaná v roce 1791 jako Dahlia pinnata (dnes platné jméno). Téměř současně použil Dahlovo jméno jiný botanik k pojmenování jihoafrické dřeviny. Než se vyřešily problémy s platností pojmenování podle botanických pravidel, pojmenoval jiřinku jiný botanik podle ruského botanika Georgiho jako Georgia (Georgina) variabilis. Z tohoto (dnes neplatného) pojmenování vzniklo i české jméno jiřinka.
Ovocné stromy můžeme začít prořezávat již v prvním měsíci roku. Podmínkou je však teplota nad bodem mrazu, které trvá aspoň několik dní po sobě. Průklest v tomto období děláme u jabloní a hrušní, u rybízu a angreštu.