Latinský název jiřin připomíná švédského botanika, český ruského

15. 1. 2020

Historie je protkána jmény významných osobností a v tom zahradnickém a botanickém světě tomu není jinak. Mnohá jména navíc známe z názvů rostlin.

Jiřinka (Dahlia) své latinské jméno získala na počest švédského botanika Anderse (Andrease) Dahla (1751–1789), který vystudoval univerzitu v Uppsale – botaniku u Karla Linnéa.

V době studia se potýkal s nedostatkem financí a byl to právě Linné, kdo mu pomohl školu dokončit. Doporučil svého studenta jako kustoda sbírek v soukromém přírodovědném muzeu a botanické zahradě C. Alströmera. Rovněž Alströmer studoval v Uppsale – přírodní vědy, chemii a ekonomii, k jeho učitelům patřil i Linné.

Ačkoli byl Alströmer úspěšný obchodník a podnikatel, který ve Švédsku založil továrnu na zpracování vlny a cukrovar, zajímal se i o botaniku. Proto se například zajímal o pěstování brambor ve Švédsku a do zahrady si dovezl rostliny z jižní a západní Evropy. Jak jméno už napovídá, na jeho počest získala své jméno Alstroemeria, alstromérie). Podporoval vědu a v roce 1739 se podílel na založení Švédské královské akademie věd.

Dahl se kromě práce pro Alströmera podílel také na novém vydání Linného práce Flora Svecica, do kterého přispěl svými znalostmi o rozšíření rostlin na západním pobřeží Švédska.

V roce 1786 získal Dahl na univerzitě v Kielu titul doktora medicíny. V té dobu bývalo obvyklé, že botanici absolvovali i lékařské vzdělání a stávali se lékaři. Po získání titulu odešel Dahl učit medicínu a botaniku na univerzitu v Turku.

Jeho rozsáhlý herbář skandinávských rostlin byl z větší části zničen požárem v roce 1827.

Kvetoucí jiřina (Dahlia)

Květ jiřinky

Na Dahlovu počest byla nejdříve pojmenována rostlina objevená v Mexiku v roce 1784, popsaná v roce 1791 jako Dahlia pinnata (dnes platné jméno). Téměř současně použil Dahlovo jméno jiný botanik k pojmenování jihoafrické dřeviny. Než se vyřešily problémy s platností pojmenování podle botanických pravidel, pojmenoval jiřinku jiný botanik podle ruského botanika Georgiho jako Georgia (Georgina) variabilis. Z tohoto (dnes neplatného) pojmenování vzniklo i české jméno jiřinka.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

17. 7. 2024

Ostružiník v létě zastřihneme, předčasný obrost zaštípneme

Keře popínavých ostružiníků by neměly být příliš husté. Všechny postranní výhony narostlé na nových výhonech proto už během léta krátíme. Postranní výhony zkracujeme od druhé poloviny června do začátku září za druhým nebo třetím listem.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x