Proč se vistárie latinsky jmenuje Wisteria, kdo byl Caspar Wistar

28. 5. 2018

Vistárie (Wisteria), známá i jako glycina, se jmenuje podle Caspara Wistara (1761–1818). Celkem logicky by se dalo čekat, že latinské jméno bude Wistaria.

Ale botanik Thomas Nuttall rostlinu pojmenoval s drobnou chybou Wisteria, a tak podle Mezinárodního kódu botanické literatury je jméno zakonzervováno v původním použitém tvaru.

Vistárie (Wisteria) nese jméno lékaře Caspara Wistara

Vistárie

Caspar Wistar byl lékař

Rodina Wistarů přišla do Ameriky z Německa od Heidelbergu. Dědeček našeho Caspara se také jmenoval Caspar (1696–1752) a byl původně sklář. Patřil k náboženskému hnutí kvakerů, kteří neuznávají autoritu státu a odmítají vojenskou službu. Proto se Wistarovi přestěhovali do Severní Ameriky a vytvořili v Pennsylvánii komunitu.

Náš Caspar Wistar v roce 1777 ošetřoval raněné za války o nezávislost a po této zkušenosti se rozhodl studovat medicínu. Začal na pennsylvánské univerzitě, ale dokončil studia v Edinburghu a od roku 1786 byl doktorem medicíny. Vrátil se do Ameriky a založil si praxi. Současně učil – v roce 1789 se stal profesorem chemie na lékařské škole pennsylvánské univerzity, v letech 1792–1810 byl profesorem anatomie a porodnictví. Pracoval obětavě i v nemocnici, v roce 1796 se při epidemii žluté horečky nakazil při péči o pacienty.

Napsal první americkou učebnici anatomie (A System of Anatomy, 2 díly, 1811, 1814) a propagoval očkování jako prevenci nemocí, vymyslel novou metodu přípravy anatomických modelů a zpracoval mnoho anatomických preparátů.

Díky svému rodinnému zázemí byl proti otroctví a tak se stal presidentem Společnosti pro zrušení otroctví. V roce 1787 byl zvolen do Americké filosofické společnosti, kterou založil roku 1753 Benjamin Franklin. Caspar Wistar se dokonce stal presidentem této společnosti v letech 1815–1818. Tuto funkci převzal po Thomasi Jeffersonovi.

Jako lékař se zajímal o botaniku, ale také o paleontologii. Nejvýznamnější byla samozřejmě jeho práce v medicíně, jeho prasynovec Isaac J. Wistar založil a na jeho počest pojmenoval v roce 1892 ve Philadelphii Wistar Institute of Anatomy and Biology, kde se zabývají výzkumem rakoviny.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 2. 2024

Dusičnany v zelenině, kde je jich nejvíc

Každý kdo pěstuje na své zahrádce zeleninu, usiluje o její co nejlepší kvalitu. O té ale nemůže být řeč, pokud má pěstovaná zelenina vysoký obsah dusičnanů. Dusíkatá hnojiva (dusičnany) jsou hnojivem urychlujícím růst, které rostliny přijímají pro tvor

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x