Gazánie připomínají řeckého učence Theodora Gazu

13. 11. 2018

Theodor Gaza, jenž žil asi v letech 1400–1475, se narodil v Soluni, proto měl ve jménu přívlastek Soluňský: Theodorus Gaza Thessalonicensis.

Když byla Soluň v roce 1430 dobyta Turky, Gaza odešel do Itálie, kde se živil opisováním rukopisů a výukou řečtiny. Několik let překládal do latiny Aristotela a další antické autory. Jeho překlady byly uznávány jako velmi kvalitní. Přeložil Theophrastovu Historia plantarum a další řecké práce.

Věnoval se i výkladu přeložených děl, zvláště Aristotelových prací týkajících se přírodních věd. Vypracoval také řeckou gramatiku, která se stala ve své době hlavní učebnicí řečtiny (vyšla jako čtyřdílná až po jeho smrti, v roce 1495 v Benátkách). Brzy byl natolik uznávaný, že ho v roce 1447 přijali na nově založené univerzitě ve Ferraře jako profesora řečtiny. Aktivně se účastnil diskuse o Platónově a Aristotelově pojetí světa. Bránil Aristotela a ve Ferraře založil akademii zabývající se Aristotelovými názory. Jeho protivníkem byl Gemistus zvaný Plethon (1355–1452/54), který pod patronací Cosima de Medici založil naopak Platónskou akademii.

Gaza celý život doufal ve spojenectví římské a řecké církve, které by spojilo Evropu v boji proti Turkům. Proto se zúčastnil koncilu, který známe jako basilejský, ale ve skutečnosti se konal ve více městech: v 1431–1445 v Basileji, Ferraře a Florencii (1438 ve Ferraře a 1439 ve Florencii). Naneštěstí v té době římská církev prožívala papežské schizma. Snaha o řešení tohoto problému byla cílem už koncilu v Kostnici (1414–1418), který známe v souvislosti s Janem Husem.

Nakonec basilejský koncil dojednal sjednocení s některými východními církvemi, ale po pádu Konstantinopole v roce 1453 se jednota opět rozpadla. U nás je tento koncil známý pouze uznáním tzv. kompaktát.

Když byl papežem Mikuláš V. (1447–1455) – učenec a původně univerzitní profesor –, přišel Gaza (1450) do Říma. Po roce 1455 pak odešel do Neapole, později do Kalábrie.

Gazania ridgens Kiss Mahagony

Gazania ridgens Kiss Mahagony

Rod Gazania popsal německý botanik Joseph Gärtner roku 1791. Právě on pojmenoval rod po Theodoru Gazovi Soluňském.

Foto archiv

Zdroj Zahrádkář 11/2013

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

18. 4. 2024

Dubnové sečení, výsev a dosetí trávníku

Během dubna je již nutné první sečení, sekejte hodně nízko, podpoříte tím odnožování trav. Můžete začít i s přihnojováním, ale – na jaře mají traviny obrovskou růstovou sílu, ke které jim pomáhají uložené zásobní látky. Přirozené živiny vystačí zhruba do června.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x