Třapatka nese jméno lékařů otce a syna Rudbecků

15. 10. 2022

Rod třapatek (Rudbeckia) byl pojmenován na počest dvou švédských lékařů, otce Olause a jeho syna Olofa. Jméno Rudbecků použil Linné.

Už otec Olause Johannes Rudbeck (1581–1646) byl profesor, biskup a osobní kaplan krále Gustava Adolfa II. (1594–1632, za třicetileté války padl v Německu).

Profesory medicíny na univerzitě v Uppsale

Olaus Rudbeck (1630–1702) vystudoval medicínu v Leidenu a Padově, důkladně se zajímal především o anatomii a v roce 1651 objevil lymfatické dráhy. Nejdříve (hned v roce 1652) svůj objev zveřejnil na dvoře své panovnice královny Kristiny, ale publikoval ho až v roce 1653.

Jak se už ve vědě stává, lymfatické dráhy objevil o něco později Dán T. Bartholin (1616–1680), který objev publikoval dříve (1652).

Rudbeck byl od roku 1655 asistentem medicíny na univerzitě v Uppsale a v roce 1660 se tam stal profesorem; jako první profesor na univerzitě přednášel švédsky. Pro názornou výuku anatomie dal vybudovat kruhový sál Theatrum anatomicum a také založil botanickou zahradu (později přejmenovanou na Linnéovu) a pracoval na velkém herbáři.

Věnoval se také lingvistice a jeho láska ke Švédsku se projevila v přesvědčení, že Švédsko je antická Atlantida a švédština původní jazyk Adama (a z ní se vyvinula latina a hebrejština).

V roce 1702 při požáru Uppsaly bylo zničeno mnoho jeho rukopisů a výtisků herbáře. Když pomáhal hasit ve městě, jeho dům zatím shořel. Brzy po požáru Olof starší zemřel.

Jeho syn Olof Rudbeck (1660–1740) vystudoval také medicínu, ale v Utrechtu, diplom dostal v roce 1690. V roce 1695 se zúčastnil expedice vyslané králem do Laponska. O cestě vydal práce Lapponia illustrata (Uppsala, 1701) a Ichthyologia biblica (Uppsala, 1705).

Byl profesorem medicíny na Uppsalské univerzitě a k jeho studentům patřil Karl Linné. Také se věnoval lingvistice, studoval jazyk Samů (Laponců). V roce 1719 byl on i jeho otec (posmrtně) uveden do šlechtického stavu. K vzdáleným příbuzným Rudbecků patřila rodina Nobelových.

Třapatka srstnatá

Třapatky (Rudbeckia) dostaly jméno po dvou švédských lékařích; na snímku třapatka srstnatá (R. hirta)

Foto autorka

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

31. 3. 2023

Řezem broskvoní podle typu výhonů zlepšíme úrodu broskví

Dobré pro přínosný řez broskvoní je naučit se rozlišovat různé druhy výhonů této ovocné dřeviny. Nejkrásnější broskve se tvoří na tzv. pravých plodných výhonech.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x