
Historické růže v české zahradě: keltské, bílé, damašské a další
28. 5. 2019Oblibu historických růží můžeme připodobnit k přízní, které se těší starožitností. I některé růže jsou dnes živými svědky časů dávno minulých.
Begonie, česky také někdy nazývaná kysala, byla pojmenována po francouzském státním úředníkovi, který sloužil Ludvíkovi XIV.
Michel Bégon (1638–1710) pocházel z rodiny, která několik generací sloužila na francouzském královském dvoře. Pro odlišení od ostatních Bégonů byl označován jako Bégon V. nebo Bégon Velký.
Mezi jeho předky byli právníci, dokonce i ministři. Jeho sestřenice byla manželkou J. B. Colberta, osobního sekretáře kardinála Mazarina a pozdějšího ministra financí (v letech 1665–1683). Colbert podporoval oživení ekonomiky, hlavně spolupráci s koloniemi a také vznik královských manufaktur. Byly založeny obchodní společnosti pro obchod se zámořím – Východoindická a Západoindická společnost.
Francie měla tehdy kolonie v Americe (Louisina, Kanada), Indii, Indonésii, na Madagaskaru. Francouzský trh chránila vysoká cla na zboží dovážené z jiných zemí a obchod se zámořím chránilo silné válečné loďstvo. Nejdůležitější funkce zůstaly v rodině – ministrem námořnictva byl Colbertův syn, ministrem zahraničí Colbertův bratr.
Za takové konstelace samozřejmě i právník a soudce Michel Bégon získal díky Colbertově protekci výnosné místo – stal se úředníkem u námořnictva s úspěšnou kariérou. Postupoval na žebříčku funkcí od pokladníka námořnictva pro východní Středomoří (1677) a hlavního zmocněnce námořnictva v Brestu (1680) a Le Havru (1681) do funkce intendanta v Rochefortu (1688–1710) a na generalitě v La Rochelle (od 1694). Tehdy se Rochefort změnil z nevýznamného města ve významný vojenský přístav.
Bégon neseděl jen v úřadě, ale i cestoval, v letech 1682–84 navštívil ostrovy v Karibiku. Na Martiniku získal majetek a zřejmě při jeho návštěvě se setkal a spřátelil s francouzským přírodovědcem Charlesem Plumierem. Určitě si dobře rozuměli, protože Bégon byl přes své úřednické povolání nadšený sběratel rostlin. Plumier po něm pojmenoval rod Begonia a Linné později toto jméno převzal.
V zahrádkářské praxi mají velmi široké využití. Prospívají zdravotnímu stavu a vývoji pěstovaných rostlin a pomáhají i proti škůdcům. Mají i svá rizika.