Jak v monarchii květina dostala jméno po úředníkovi

14. 8. 2019

Begonie, česky také někdy nazývaná kysala, byla pojmenována po francouzském státním úředníkovi, který sloužil Ludvíkovi XIV. 

Pocta úředníkovi z rodu právníků a obchodníků

Michel Bégon (1638–1710) pocházel z rodiny, která několik generací sloužila na francouzském královském dvoře. Pro odlišení od ostatních Bégonů byl označován jako Bégon V. nebo Bégon Velký.

Mezi jeho předky byli právníci, dokonce i ministři. Jeho sestřenice byla manželkou J. B. Colberta, osobního sekretáře kardinála Mazarina a pozdějšího ministra financí (v letech 1665–1683). Colbert podporoval oživení ekonomiky, hlavně spolupráci s koloniemi a také vznik královských manufaktur. Byly založeny obchodní společnosti pro obchod se zámořím – Východoindická a Západoindická společnost.

Begonie

Begonia

Francie měla tehdy kolonie v Americe (Louisina, Kanada), Indii, Indonésii, na Madagaskaru. Francouzský trh chránila vysoká cla na zboží dovážené z jiných zemí a obchod se zámořím chránilo silné válečné loďstvo. Nejdůležitější funkce zůstaly v rodině – ministrem námořnictva byl Colbertův syn, ministrem zahraničí Colbertův bratr.

Kariéra a sběratelská vášeň

Za takové konstelace samozřejmě i právník a soudce Michel Bégon získal díky Colbertově protekci výnosné místo – stal se úředníkem u námořnictva s úspěšnou kariérou. Postupoval na žebříčku funkcí od pokladníka námořnictva pro východní Středomoří (1677) a hlavního zmocněnce námořnictva v Brestu (1680) a Le Havru (1681) do funkce intendanta v Rochefortu (1688–1710) a na generalitě v La Rochelle (od 1694). Tehdy se Rochefort změnil z nevýznamného města ve významný vojenský přístav.

Begonia semperflorens Rose Bicolor

Begonia semperflorens Rose Bicolor neboli voskovka, ledovka či důbek

Bégon neseděl jen v úřadě, ale i cestoval, v letech 1682–84 navštívil ostrovy v Karibiku. Na Martiniku získal majetek a zřejmě při jeho návštěvě se setkal a spřátelil s francouzským přírodovědcem Charlesem Plumierem. Určitě si dobře rozuměli, protože Bégon byl přes své úřednické povolání nadšený sběratel rostlin. Plumier po něm pojmenoval rod Begonia a Linné později toto jméno převzal.

 

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

16. 4. 2024

Kdy vysazovat stálezelené listnaté dřeviny? Nejlépe v dubnu

Duben je ideální dobou pro výsadbu stálezelených listnáčů. Ceněny jsou díky své zeleni během zimy. Druhy okrasné i květem nebo plody budou ozdobou zahrady celý rok.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x