Jaké kroky nás čekají při rekonstrukci přerostlého plotu

12. 6. 2023

Růst živého plotu někdy neudržíme na uzdě a přeroste nám. Nebo nás i přes pravidelné tvarování rychle rostoucích dřevin čeká zmlazení.

Někdy postačí pro obnovení kompaktnosti živého plotu jeho zmlazení. Někdy už je ale nutný hluboký řez. S ním si ovšem dobře poradí jen některé dřeviny. V jiných případech bývá schůdnější radikálnější řešení a staré rostliny, které již neslouží svému účelu, nekompromisně vyměnit za nové.

Zmlazování živého plotu někdy prospívá

Některé keře i ve volně rostoucím živém plotě se občas vyplatí zmladit

Radikální zásahy do vzrostlých živých plotů ovšem rozhodně nepatří mezi oblíbené činnosti zahrádkářů. Výrazné snížení výšky nebo celkový zmlazovací řez bývá totiž poměrně dlouhou dobu znatelný.

Zatímco u rychle rostoucích dřevin se dlouhodobého výpadku působnosti zelené stěny bát příliš nemusíte, u některých dřevin s pomalejším růstem může být zásah znatelný několik dlouhých let.

Pokud nás přeci jen zmlazení živého plotu nemine, je dobré ho plánovat vzhledem ke zvolené dřevině.

Termín zmlazení živého plotu

Univerzální ideální dobu řezu nelze stanovit pro všechny dřeviny současně. Zvážit musíme:

  • průběh počasí
  • klimatické podmínky dané lokality

Dřeviny, které snadno vymrzají, nikdy radikálně neprořezáváme v době, kdy hrozí příchod mrazů. Nízké teploty by totiž mohly poškodit právě rašící výhony, které mají nahradit ztrátu původních větví.

Zmlazení hlohyně neprovádíme, pokud hrozí mrazy

Hlohyně šarlatová snese i poměrně hluboké zmlazení

Pokud se chystáme na zmlazení stálezelených dřevin, mějme na paměti, že ne každý druh si s tímto zásahem poradí zrovna nejlépe. Zvláště některé pomaleji rostoucí dřeviny se dostanou do kondice až po dlouhé době.

Stálezelené dřeviny řežeme nejlépe v době, kdy už nehrozí příchod mrazů. Taktéž se vyhneme období s vysokými teplotami, protože by rány ve dřevě rychle vysychaly. Navíc jsou v této době nejaktivnější choroboplodné zárodky, které se šíří vzduchem.

Odolné opadavé dřeviny si s radikálním řezem poradí v předjaří nebo brzy na jaře.

Zmlazení plotu není pro každou dřevinu

Zatímco některé zanedbané živé ploty bude třeba celkově zmladit řezem tzv. na pařez, u jiných postačí snížení výšky.

Celkové zmlazení je vhodné především pro druhy s dobrou regenerační schopností, což mnohdy bývají dřeviny rychle rostoucí. Opravdu radikálního zmlazení, kdy je třeba odstranit výhony na pařez výšky okolo 10 cm, se nemusíte bát u dřevin jako jsou:

  • různých druhů svíd (Cornus) s barevnými výhony,
  • mochny křovité (Potentilla fruticosa),
  • tavolníku japonského (Spiraea japonica).

Na vyšší pařez pak lze bez obav zmladit živý plot z:

  • habrů (Carpinus betulus),
  • ptačího zobu (Ligustrum vulgare),
  • dřišťálu Thunbergova (Berberis thunbergii) dostupného v mnoha kultivarech.

    Zmlazení živého plotu z habru

    Habr obecný hlubší zmlazení snáší velmi dobře

Se zmlazením si skvěle poradí i některé stálezelené jehličnany, řezné rány ovšem mohou být znatelné ještě několik let po tomto úkonu:

  • Zeravy (Thuja), lze sesadit i o více jak 50 %, musíte ovšem počítat s tím, že budou v místě řezu dlouhou dobu zřejmé řezné rány na silných větvích, které až po nějaké době zakryjí mladé výhony rostoucí z postranních větví.
  • Rychle rostoucí cypřišovec Leylandův (Cupressocyparis x leylandii) je typický svým bujným růstem. Během několika let dokáže vytvořit opravdu bujnou stěnu, jeho nevýhodou ovšem bývá rychlé přerůstání, které se jen těžko dá uhlídat. Pozitivní zprávou je, že lze i u této dřeviny výrazně snížit výšku, původní terminální výhon pak nahradí výhon rostoucí nejblíže vrcholu.

Všeobecně platí, že stálezelené jehličnany snesou snížení výšky, ale boční stěny nelze nijak výrazně upravovat. Na postranních větvích totiž v některých případech nevyrostou mladé zelené výhony, proto se radikálnější řez týkající se stěn plotu nedoporučuje. Výjimkou je tis červený (Taxus baccata), který obrazí i z výrazně zkrácených postranních větví.

Živý plot z ptačího zobu

Ptačí zob lze zmladit na nízký pařez

Jak dřevinám ještě pomoci

Zmlazené dřeviny během dlouhodobého sucha zaléváme a pro zamezení nadměrného výparu vody zamulčujeme půdní povrch vhodným mulčovacím materiálem.

Radikální zmlazení je pro většinu dřevin poměrně náročný zásah, při němž přijdou o velkou část zelené hmoty, která byla schopna fotosyntézy. Aby se tento defekt alespoň částečně zmírnil, dopřejeme dřevinám od jara do léta kvalitní hnojivo, které jim dodá potřebné živiny. Volíme raději pomalu rozpustné typy hnojiv, které dávkují živiny díky granulím obaleným voskovými látkami po menším množství. Dobrou volbou bude také dobře zetlený kompost zapracovaný do horní vrstvy zeminy.

Kdy ještě zachovat, kdy už kompletně obnovit

Živý plot nemusíme nedostatečnou péčí vždy zanedbat my sami. Přerostlou živou stěnu si můžeme pořídit např. s novým pozemkem. Je vždy ale otázkou, kdy má ještě smysl se snažit dostat živý plot do stavu, který by nám vyhovoval po estetické i praktické stránce.

Letité porosty ze zeravů, které od spodu vyholují a ani snížení výšky plotu by nikam nevedlo, je vhodné raději odstranit a nahradit novými rostlinami.

Zcela jiný přístup stojí za úvahu u dřevin dlouhověkých, jakými jsou třeba tisy červené (Taxus baccata). Tyto dřeviny totiž snesou opravdu hluboké zmlazení a poměrně rychle opět obrůstají. Vzhledem k jejich dlouhověkosti stojí za úvahu jejich zachování.

Plot ze zeravů se ne vždy vyplatí obnovovat

Ploty ze zeravů často vyholují a ne vždy se vyplatí je zachovat

Přehled dřevin a jejich snášenlivost vůči hlubokému zmlazení

Dřeviny dobře snášející zmlazení

  • Bobkovišeň lékařská (Prunus laurocerasus) – hlubší řez je možný, ale dlouhou dobu trvá, než se rostlina dostane do původního stavu. Zmlazení neprovádíme v době, kdy hrozí poškození rašících výhonů mrazem.
  • Buk lesní (Fagus sylvatica) – snese hlubší zmlazení.
  • Cypřišovec Leylandův (Cupressocyaris x leylandii) – hlubší řez snese, ale při snížení výšky živého plotu trvá delší dobu, než se novými výhony překryjí řezné rány. Dřevina někdy vyholuje a boční výhony, do kterých bylo třeba hlouběji zasáhnout, špatně obrůstají.

    Rychle rostoucí dřeviny je nutné stříhat 2-3 za sezonu

    I při pravidelném tvarování se může zvláště u některých dřevin stát, že přerostou

  • Habr obecný (Carpinus betulus) – snese i hluboké zmlazení tzv. na pařez v době vegetačního klidu.
  • Javor klen (Acer pseudoplatanus) a javor mléč (A. platanoides) – snesou i hlubší zmlazovací řez.
  • Kalina pražská (Viburnum x pragense) – dobře snáší i hlubší řez.
  • Ptačí zob obecný (Ligustrum vulgare)ptačí zob vejčitolistý (L. ovalifolium) –nenáročné keře, mají skvělou regenerační schopnost a snesou řez na pařez vysoký okolo 10 cm. Zmlazení provádíme optimálně v předjaří.
  • Tis červený (Taxus baccata) – dřevina s perfektní regenerační schopností, snese opravdu hluboké zmlazení i v případě, že se jedná o letité rostliny. Této schopnosti se využívá například i při obnově živých plotů v historických zámeckých parcích.
  • Zimolez fialový (Lonicera pileata)zimolez lesklý (L. nitida) – snesou i hluboké zmlazení, keře vykazují dobrou regenerační schopnost i po hlubokém vymrznutí celých větví.
  • Dřišťál Thunbergův (Berberis thunbergii) – dobrá regenerační schopnost, snese i hlubší zmlazení
  • Hlohyně šarlatová (Pyracantha coccinea) – hlohyně snese dobře celkový zmlazovací řez, při řezu silných větví dochází k rychlému nahrazení mladými výhony. Dřevina je typická rychlým růstem a skvělou regenerační schopností.
  • Tavolník japonský (Spiraea japonica) – snese celkové zmlazení k půdnímu povrchu.
  • Mochna křovitá (Potentila fruticosa) – dřevina snese hluboký řez, při kterém dojde k odstranění většiny živé hmoty.

Dřeviny špatně snášejí hluboké zmlazení

  • Uby (Quercus robur, Q. petraea) – hlubší zmlazení nesnáší. Při radikálnějším snížení výšky živého plotu trvá dlouho, než přestanou být řezné rány viditelné
  • Zimostráz vždyzelený (Buxus sempervirens) – hlubší zmlazení se příliš nedoporučuje. Zimostráz větší výpadky zelené hmoty překrývá mladými výhony velmi pozvolna.
  • Cypřišek Lawsonův (Chamaecyparis lawsoniana) – hlubší zmlazení snáší špatně. Dobře si poradí pouze s menším snížením výšky živého plotu. Nelze ovšem doporučit zásah, který by odstranil velkou část zelených výhonů ze stěn živého plotu.

Foto autorka

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

3. 5. 2024

Venkovní výsevy a výsadba zeleniny v květnu

Setí a ani sázení sazečky cibule kuchyňské dříve než v polovině května může ohrozit nálet květilky cibulové. Její larvy působí na cibuli velké škody. Poškozuje i pórek a některé okrasné cibuloviny. …

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x