Živé ploty potřebují letní řez, nejlépe během srpna

11. 8. 2019

V létě tvarujeme živé ploty a to zásahem do mladého letošního dřeva. Zmlazení nebo hlubší řez necháme na začátek vegetační sezony.

Krátíme přírůstky opadavých i stálezelených keřů. Řežeme dřišťál (Berberis), buk (Fagus), habr (Carpinus), hloh (Crataegus), zimolez (Lonicera), ptačí zob (Ligustrum), rakytník (Hippophaë).

Pro správný řez živého plotu platí:

  • Čím rychleji plot roste, tím dříve ho seřezáváme.
  • Tam, kde hnízdí ptáci, neřežeme dřív než v druhé polovině srpna.
  • Pokud živý plot roste slabě, řežeme raději v pozdějším termínu, abychom časným zmenšením asimilační plochy nezastavili růst vlásečnicových kořenů.
  • Mladý plot z listnatých keřů, který ještě nedorostl do požadované výšky, necháme dorůstat pozvolna tak, aby roční přírůstky nepřesáhly 25–30 cm ročně. Přitom bychom keře měly řezem donutit k co největšímu rozvětvení již od země.
  • Boční stěny řežeme s mírným sklonem směrem k užšímu vrcholu. Hlubší řez provádíme v období vegetačního klidu – v předjaří, než začnou hnízdit ptáci.
  • Ploty z jehličnanů – tisu (Taxus), smrku (Picea), douglasky (Psedotsuga) – seřezáváme teprve  poté, co dorostou do požadované výšky.
Živý plot nám umožní blíže pozorovat hnízdící ptactvo

Výšku sestřihu živého plotu volíme s ohledem na vzhled i stáří keřů, foto Pixabay

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 4. 2024

Aby jiřinky, mečíky, sasanky a další naplno rozkvetly do krásy

Koncem měsíce vysazujeme v teplejších oblastech a podle vývoje počasí hlíznaté květiny, z nichž zejména jiřinky (Dahlia) krášlí zahradu po celé léto až do prvních podzimních mrazíků. Pokud chceme kvetení jiřin uspíšit, můžeme je přirychlit v teplejších podmínkách v květináčích.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x