Aby byl živý plot dlouho v kondici

26. 4. 2023

Živý plot najdeme téměř v každé okrasné i přírodní zahradě. Péče o něj se odvíjí od použitého druhu dřeviny, stanoviště i našich nároků.

Funkčnost a životaschopnost živého plotu do velké míry závisejí na kvalitě výsadby. Přesněji řečeno na přípravě půdy před výsadbou. Důležitou jsou ale také drobné detaily, které spočívají třeba v rozvolnění kořenového systému po vyjmutí z nádoby, ve které byla rostlina několik let pěstována.

Zanedbaný živý plot

Zanedbaný tvarovací řez u zimolezu lesklého

Jistě každého napadne, že vzhled živého plotu ovlivňuje především tvarovací řez a jeho četnost. Mnohdy ale jen tonestačí. Dále záleží na zálivce a hnojení, a to zvláště v případě, že koupíme pozemek se zanedbaným živým plotem, o který se mnoho let nikdo nestaral.

Péče o živý plot po výsadbě

Pokud jsme při výsadbě zohlednili stanovištní podmínky a podle nich přizpůsobili i přípravu půdy před samotnou výsadbou, máme na několik let vyhráno. Alespoň co se výživy týče. Většina dřevin, které se u nás běžně pro živé ploty používají, bývá na živiny poměrně nenáročná. Hnojit tedy nemusíte několik let.

Kromě údržby řezem bychom mu měli dopřát třetím rokem od výsadby přídavek hnojiva, které je určený pro okrasné dřeviny. Optimálně v granulované formě. Hnojivo se aplikuje ručním rozhozem.

V případě, že jsme půdu pod dřevinami pokryli mulčovacím materiálem, měli bychom mulč odrhnout, hnojivo rozhodit po půdním povrchu a mírně ho zapracovat do půdy. Po přihnojení živý plot pečlivě zalijeme, aby se živiny dostaly co nejdříve ke kořenům.

Použít můžeme i hnojivý roztok. Zde je třeba, aby byla půda mírně vlhká už před aplikací, aby nedošlo k poškození kořenového vlášení.

Plotostřih a živý plot

Plotostřih je skvělý pomocník zvláště při tvarování živých plotů z jehličnanů nebo drobnolistých listnáčů

Po výsadbě živého plotu bychom měli dodržovat termíny tvarovacího řezu, které se odvíjejí především od rychlosti růstu dřevin. Zatímco pomalu rostoucí druhy tvarujeme jednou nebo maximálně dvakrát ročně, u rychle rostoucích dřevin bude třeba po plotostřihu sáhnout i třikrát ročně.

Co dělat, když je živý plot zanedbaný

Někdy  se dostaneme k již vzrostlému plotu, který nemusí být v dobrém stavu.  Zanedbaný živý plot není vždy nutné kompletně likvidovat. Některé dřeviny si poradí i s hlubokým zmlazením. Dobře si rozmysleme, jestli tento zásah zvládneme sami a zda nám nebude vadit, že zmlazení nebude úplně nejrychlejší. Někdy si na výsledný efekt musíme počkat i několik let.

  • Například tis červený je nejen dlouhověký, ale také má perfektní regenerační schopnost, která se uplatní zvláště při hlubokém zmlazení. Tisy jsou schopny obrazit i na výrazně zkrácených větvích.
  • Z dalších dřevin, které si poradí s hlubokým zmlazením, lze uvést ptačí zob obecný (Ligustrum vulgare), který lze zmladit na nízký kmínek. Po zmlazení je třeba půdu pohnojit granulátem nebo hnojivem rozpuštěným ve vodě, aby se podpořil růst.
  • Zmlazovat můžete i ploty ze zeravů (Thuja). Ty lze zkrátit i o několik metrů. Postranní větve řezné rány na hlavním kmenu během jedné sezony zakryjí. Větší problém je sklon těchto dřevin k vyholování. Dlouhodobě netvarované zeravy odspodu vyholují a nutno podotknout, že se tyto tzv. otvory, často vůbec nezakryjí ani poblíž rostoucími větvemi.

Pokud je tedy živý plot v opravdu neutišeném stavu, je na našem zvážení, zda nebude lepší ho kompletně vyměnit a nahradit ho mladými výpěstky.

Jak je to se zálivkou

Při dlouhodobém suchu zvláště na půdách bohatých na písek, které snadno vysychají, bychom neměli na zálivku zapomínat. Pokud chceme potřebu zálivky snížit, je vhodné pokrýt povrch půdy v blízkosti dřevin mulčovacím materiálem.

Mulčovací kůra na záhonu se živým plotem

Při použití mulčovací kůry snížíme potřebu pravidelné zálivky

Je jedno, zda použijeme mulč minerální nebo organický. Každý typ má zcela jiné vlastnosti.

  • Organické mulče jsou výhřevné, takže půda během zimy hluboce nepromrzá.
  • Minerální materiály povrch půdy ochlazují, a tím během léta snižují výpar vody.

Obecně platí, že zálivku provádíme ještě několik týdnů po výsadbě, aby dřeviny zakořenily. Pokud víme, že zálivku nemůžeme zajistit ani během horkých letních dnů, volíme dřeviny odolné suchu. Vhodné jsou habry obecné (Carpinus betulus), ptačí zob obecný (Ligustrum vulgare) nebo javor babyka (Acer campestre).

Ochrana před chorobami a škůdci

Většina dřevin bývá poměrně odolná vůči chorobám a hmyzím škůdcům, ale zvláště v posledních několika letech je třeba zasáhnout proti některým běžným škůdcům postřikem.

Poměrně často bývají napadány zimostrázy vždyzelené (Buxus sempervirens), které během léta v několika vlnách napadají housenky zavíječe zimostrázového. Jakmile se objeví na listech, bez prodlení provedeme postřik insekticidem proti žravému hmyzu. Pokud včas nezasáhneme, budou požery poměrně obsáhlé. Housenky dokáží během několika dnů zlikvidovat listy na celé rostlině, která bude obrůstat poměrně dlouho.

Stejně tak můžete objevit na některých dřevinách houbové choroby, což je běžné u různých druhů zeravů (Thuja). V tomto případě provedeme postřik vhodným fungicidem.

U druhů s kožovitými listy, jako je bobkovišeň lékařská (Prunus laurocerasus), sledujeme stav listů. Jakmile se objeví jasně ohraničené požery, zřejmě si nám na pozemek našel cestu lalokonosec rýhovaný. Proti němu jsou účinné dravé hlístice, které se aplikují ve formě zálivky na půdní povrch. Tato metoda ochrany se může uplatnit i v přírodní zahradě, protože spadá do kategorie ochrany biologické, která není založena na syntetických látkách.

Dospělec lalokonosce libečkového

Lalokonosec libečkový

Živý plot a jeho tvarování…

Tvarovací řez je základem fungování tvarovaných živých plotů. U těch volně rostoucích se dělá pouze po několika letech zmlazení, ale to jen v některých případech.

Tvarovat lze ručními plotovými nůžkami. Pokud ale živý plot dosahuje značné délky a výšky, je vhodné vzít na pomoc elektrický, benzínový nebo akumulátorový plotostřih, se kterým dosáhneme i do větší výšky, takže nebude třeba použít štafle.

živý plot vybíráme i podle snadnosti tvatování

Dřeviny s jemnou strukturou listů můžete tvarovat plotostřihem či plotovými nůžkami bez obav

Četnost řezu se odvíjí od rychlosti růstu vysazeného druhu:

  • U pomalu rostoucích zimostrázů  nebo tisů  postačí řez jednou ročně.
  • U zeravů  se první řez provádí nejčastěji v průběhu června a druhý koncem srpna.
  • Dva tvarovací řezy se provádí také u habrů, ptačích zobů  a buků lesních.

Rychlost růstu do velké míry ovlivňují také stanovištní podmínky. Dřeviny vysazené do půdy bohaté na živiny a dobře zásobené vodou porostou rychleji než ty, které rostou v suché půdě chudé na živiny.

Pokud jsme si na zahradu vysadili živou stěnu ze stálezeleného jehličnanu, cypřišovce Leylandova (Cupressocyparis x leylandii), může nás zaskočit rychlost růstu tohoto velikána. Přírůsty jsou natolik velké, že dřevinu budeme muset po několika letech hluboce zmladit. Tvaruje se i třikrát během sezony, ale i tak dřevina po několika letech přeroste. Hlubší zmlazení snese obstojně.

Komplikace při řezu velkolistých dřevin

Ne vždy lze živý plot tvarovat plotostřihem nebo ručními nůžkami. Na problém narazíme hlavně u velkolistých dřevin, jako jsou bobkovišně lékařské (Prunus laurocerasus) a některé druhy javorů (Acer).

Tvarování živého plotu nůžkami

Při tvarování listnatých dřevin s většími listy zanechávají plotové nůžky nebo plotostřihy poškozené listy

Tyto dřeviny tvarujeme spíše ručními nůžkami, aby nedošlo k poškození listové plochy. Rány jsou totiž na větších listech výrazné a snižují estetické působení. Pokud chceme živé ploty udržovat plotostřihem, což je nejrychlejší, volíme podle toho vhodné dřeviny.

Foto autorka

 

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

25. 4. 2024

Výsevy a zeleninová zahrada ve vyšších polohách koncem dubna

I ve vyšších polohách již v těchto dnech vyséváme na záhony kořenovou a jinou zeleninu. V příznivých podmínkách sejeme do volné půdy pod netkanou textilii okurky nakládačky. Sklízíme první řapíky reveně, květní stvoly včas odstraňujeme.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x