Hlohyně šarlatová; dekorativní solitér i měnící se živý plot

29. 1. 2024

K tomu má hlohyně velmi nápadný vzhled, je nenáročná na pěstování, mrazuvzdorná, ale současně dobře snáší i vysoké teploty.

A to nejsou všechna její pozitiva. Např. v květnu, v době květu, je pastvou pro včely. Hlohyně šarlatová (Pyracantha coccinea) patří mezi stálezelené keře. Její původ nemusíme hledat daleko. V přírodě se s ní setkáme nejblíže v jihovýchodní Evropě, Malé Asii a nejdále až na Kavkazu. Možná právě proto roste v našich podmínkách tak bezproblémově.

Plody hlohyně

Pyracantha coccinea Compacta

Čím je hlohyně výrazná?

Pokud jí necháme volně růst, upoutá svojí výškou, která je běžně okolo 2–3 m. Pokud má v blízkosti zeď nebo jinou oporu, může dorůst i větší výšky.

Neopadavé listy jsou drobné kožovité, ale mohou se lišit podle kultivaru. Výrazné jsou i trny, což jsou přeměněné konce větviček, odborně tzv. kolce.  Při výsadbě na ně bereme zřetel a nesázíme je tam, kde je zvýšený pohyb dětí či domácích zvířat.

hlohyně, stálezelený keř s výraznými plody

Kultivary hlohyně mají barvy od žluté po červenou barvu

Na jaře keř obroste bílými květy. To nejlepší však přijde až na podzim. Jsou to plody, které neskutečně prozáří jinak temně zelené listy keře. Právě kontrast mezi listy a červenými, oranžovými či žlutými plody je to, co dělá hlohyni jedinečnou mezi podzimními barvami. Barvu plodů si můžeme vybrat podle kultivaru. Mezi ty základní patří:

  • oranžový Orange glow
  • žlutý Soleil d’Or
  • červený Red Column

Kde se bude hlohyni dařit?

S trochou nadsázky můžeme říct, že ji lze zasadit téměř všude, kde je slunce. V opačném případě málo kvete a plodí. Daří se jí v jakékoliv půdě nezávisle na pH a snese i kamenité a suché stanovitě. Přednost však dává vápenitým či jílovitohlinitým, vlhčím půdám. Tam roste daleko bujněji.

 Možnosti jejího použití

Jedním slovem – široké. Lze jí pěstovat jak solitérně, tak v libovolně sesazovaných, volně rostoucích skupinách. Výborně se hodí pro tvarované živé ploty různých tvarů. Vytváří tak zcela neproniknutelné porosty, které poslouží i jako úkryt pro drobné ptactvo před predátory.

Bílé květy hlohyně

V květnu je rájem pro včely

Dřeviny, které takto pěstujeme, tvarujeme až v časném létě. Jinak bychom se ochudili o květy a plody, které se vytvářejí na loňském dřevě. Pokud roste u zdi či treláže a trochu jí pomůžeme, může se tvářit i jako liána, kterou však rozhodně není.

V zahraničí bývají plody hlohyně dokonce zpracovávány na různé džemy a kompoty.

To, že je s oblibou používána v městské zeleni či v dělících pásech podél komunikací jí rozhodně na atraktivitě neubírá. Není přeci mnoho dřevin, které za minimum práce nabízejí tolik výhod a přitom vysokou estetickou hodnotu.

Foto autor a Shutterstock

 

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Dobrý den, zajímalo by mě, jestli plody také to drobné ptactvo požírá.
Děkuji
Petr Štěpánek

Koncem zimy obyčejně začnou plody na keřích ubývat. Tam, kde „bobuležraví“ ptáci mají jiné zdroje se občas potkávají plody loňské s květy, ale není to moc časté. Co otlučou kosáci, na zemi seberou myšáci.

2
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x