Keře v zahradě nebo u domu očima architekta

10. 8. 2021

Keře, velmi pestrá skupina dřevin, nabízejí rozmanité využití v různých zákoutích zahrady i poblíž domu.

Co keře umí

Keře doplní trvalkové záhony, vytvoří živý plot, zastoupí stromy nebo podpoří jejich charakter svou přítomností, předělí prostor, dají se tvarovat i směrovat, pokryjí půdu…

Před obytnými domy na malém městě mohou přispět k příjemnějšímu vzhledu ulice a zdůraznit třeba i návrat k úměrnějším proporcím oken.

Jak keře vybírat, co od nich očekávat

Při výběrů keřů do zahrady můžeme promýšlet i požadavky na vlastnosti jednotlivých skupin či druhů těchto dřevin: Keře nás mohou potěšit buď výrazným estetickým efektem jen po určitý čas, nebo mohou být nápadné a dekorativní po celou vegetační dobu.

Na snímku vlevo byla vysázena skupina zelenolistých dřevin (jedná se o stromové patro podsazené kvetoucími keři). Efekt této výsadby spočívá v tom, že jednotlivé dřeviny se ze zelené hmoty listů v průběhu vegetace vynořují a následně se opět stávají její součástí (zde výrazný šeřík, štědřenec a jeřáb). Ostatní rozdíly v odstínech zelené, v textuře a struktuře jsou jemné, ač znatelné. Podobně jako kvetení, které zde tento efekt vytvořilo, budou krátkodobější vizuální změny ve výsadbě probíhat v době rašení listů a jejich podzimního zbarvování. Sestava rostlin se tedy bude vizuálně v průběhu vegetace proměňovat, což je velmi působivé a nenápadně krásné.

Na druhém snímku keře doplňují trvalkové záhony. Červenolistý dřišťál, který byl použit, je výrazně dekorativní a stejně intenzivně nápadný celou vegetační dobu (i tento keř krásně kvete, ale výraznost barvy jeho listů zůstává v zahradě dominantní i po odkvětu).

  • Jak je ze snímku patrné, k příznivému dojmu přispívá více kultivarů téže barvy, ale různé výšky.
  • Rovněž tvarování keřů v zelenolistých záhonech může výsadbu opticky spojit.
  • Hlavní barvou zůstává zelená, doplněná o purpurový akcent dřišťálu (nepravidelný jak v umístění, tak ve tvaru) a vyplněná barvami kvetoucích trvalek.

Pozor na nudnost

Oba způsoby lze doporučit, ovšem s vědomím, že u druhého je snazší sklouznout k chybné interpretaci, kdy bude výrazný dekorativní efekt keřů působit prvoplánově nebo lacině (například pravidelné střídání žlutolisté a červenolisté tavoly nebo žlutých a zelených jehličnanů v živém plotě).

Tradice a místo pomohou s volbou

Stejně jako ostatní prvky, z nichž zahradu tvoříme, je třeba i keře vybírat tak, aby zapadaly do konceptu zahrady. Vhodnost rostlin pro určitý typ zahrady vychází z tradice a místa, kde se zahrada nachází, nebo např. z jejího zaměření.

Venkovské zahradě budou tradičně slušet šeříky, růžové keře, bezy, klokoče, kdoulovce, pustoryly aj. Na snímcích jsou zachyceny mimořádně zdařilé příklady působivého umístění kvetoucích keřů na venkově.

Azalky v lese

Azalky a rododendrony jsou doma v lesní zahradě

Pokud toužíte po sbírce rododendronů a azalek, bude se dobře vyjímat v lesní zahradě, popř. v zahradě připomínající světlý les. Jejich pozitivní estetický účinek a přirozený dojem v tomto prostředí souvisí se specifickými světelnými a půdními podmínkami, které vyžadují.

  • U městských domků je možné využít růže, kaliny, kolkvície, zimostrázy, mahonie, šeříky, tavolníky, hlohyně apod.
  • V přírodních zahradách se často vysazují různé jedlé a domácí keře – dříny, muchovníky, bezy, trnky, hlohy, rakytníky, šípkové růže.
  • U moderních zahrad je pole působnosti otevřené. Keře jednoho druhu se v nových zahradách používají například ve větších plochách (silný efekt celé plochy např. při kvetení).

S tématem keřů souvisí i téma živých plotů. Jejich varianty jsou obecně známé: tvarované, většinou jednodruhové ploty (klidně působící), volně rostoucí jednodruhové nebo smíšené ploty (často velmi dekorativní květem, plodem, listem). Obě možnosti mají svá opodstatněná využití.

Zeravy, zeravy a zeravy

Poněkud kontroverzně z tématu vyčnívá tak zvaný tújový plot (ve skutečnosti například ze zeravů).  Stal  se jistým klišé a často ho odborná veřejnost (zahradníci i projektanti) apriori odmítá. Faktem je, že najít dnes obec bez takového plotu je již téměř nemožné. Přitom existuje množství keřů, které v mimohřbitovním prostředí působí lépe.

  • Zeravy tvoří sice zelené, ale natolik strnulé bariéry, že spíše než rostliny připomínají zelené zdi nebo v horším případě zelený smuteční pochod (podpořeno nevhodným kultivarem, který netvoří stěnu, ale jakýsi zástup zelených jednotlivců).
  • Málokterá dřevina však roste tak rychle a utvoří natolik neproniknutelnou stálezelenou bariéru jako zerav. Což se může hodit, pokud například v našem okolí  vyroste autovrakoviště nebo podobné sousedství.

V zahradě je pak dobré takový živý plot předsadit živějšími výsadbami (trvalkovými záhony, světlejšími keři,  stromy se světlou borkou) tak, aby zeravy působily pouze jako klidné hladké pozadí okrasné výsadby. Je poněkud tísnivé být „uvězněn“ ve vlastní zahradě obkroužené jen tújovými ploty.

Kresba a foto autoři

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 4. 2024

Zelenina, bylinky a koření v dubnových výsevech a výsadbách

Do volné půdy vyséváme kořenovou, listovou i košťálovou zeleninu, kterou jsme ven v této sezoně zatím neseli. Vedle toho opakovaně vyséváme zahradní řeřichu, špenát, ředkvičky, saláty a další.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x