Příklady řešení bezúdržbových zahrad a co jim chybí
31. 5. 2022O tom, že představa bezúdržbových zahrad je lichá, se všeobecně ví. Přesto její uskutečnění zákazníci požadují a některé firmy ji slibují.
Chatky a zahradní domky, tedy tvarově střídmé stavby jednoduché konstrukce obvykle využíváme k sezonní rekreaci a jako technické zázemí zahrádky. Jak si domek vybrat nebo postavit?
Trh nabízí mnoho typizovaných dřevěných staveb či dílců, často v několika rozměrových řadách, z nichž si lze chatku svépomocí sestavit. V sortimentu najdeme jak jednoduché zahradní skříně v hodnotě několika tisíc korun, tak objekty s krytou verandou a zápražím za desítky tisíc korun nebo víceúčelové kombinace domku a skladu, garáže, přístřešku apod.
Tyto malé stavby jsou sice především účelné a střídmé, ale na jejich stylu je znát i kultivovaný přístup projektantů. Díky tomu stavby nepůsobí dojmem uniformity ani v zahrádkářských koloniích.
Své individuální představy můžeme uplatnit spíše ve volbě doplňků, barev, v řešení terénních úprav a ve výběru zeleně. Důležitější než atypický vzhled stavbičky je její vkusné umístění v zahradě. Tvarově střídmý objekt lépe splyne s krásnou a nápaditě upravenou zahradou. Stavba a zahrada vždy tvoří jeden celek a ten by měl působit harmonickým dojmem.
Solitérně umístěné chytky, ale i stavby, které budou stát u jiného objektu, mohou mít střechu pultovou, plochou, sedlovou, stanovou i oblou. Na rozdíl od větších domů postačí tomu zahradnímu stěny s minimální konstrukční tloušťkou. Zahradní chaty využívané pouze sezonně v letních měsících není třeba zateplovat proti chladu.
Nejlépe proto vyhovují tyto dřevěné konstrukce:
K nejoblíbenějším patří stavby srubového typu a to i kvůli ceně a možnosti svépomocného sestavení připravených dílců. Domek skládáme kus po kuse jako stavebnici, jen okna a dveře jsou předem smontované. Kování, hřebíky, vruty a další prvky jsou součástí stavebnice, v návodu je do detailu popsáno, kde a jaké typy použít.
Stavebnicové domečky se až na výjimky dodávají bez povrchové úpravy, aby si zákazník mohl zvolit druh nátěru a barevný odstín podle svého vkusu. Také si může vybrat podle potřeby střešní krytinu či podlahu. Profesiolnální montáž stojí zhruba 20 % ceny. Pokud si zajistíme i vlastní dopravu, ušetříme až 35 % z výdajů.
Kvalita celého domku začíná u tloušťky podlahových prken a střešních palubek. Podlaha by měla být dostatečně únosná, aby se při chůzi neprohýbala. Střecha by měla zvládnout nečekaný příval sněhu.
Vybíráme konstrukce s minimální tloušťkou stěny, podlahy i střechy 16 mm, pokud se jedná o malé stavbičky, například dětské domky. Kvalitní nářaďové a další domky mají tloušťku stěn 19, 28, 34 mm. Proto pozor na některé výrobky, zejména prodávané ve velkoobchodních řetězcích, které mohou mít stěny, podlahu a střechu o tloušťce pouhých 15 mm a někdy jen 12,5 mm. To platí i pro zasklení, levné domky mají plast, lepší domky sklo.
Dřevěné stavbičky je třeba postavit na dobrých základech, většinou na betonové základové desce, vytvořené na základových pásech nebo štěrkovém podsypu vysokém nejméně 20 cm. Důležité je dodržení rovinnosti základů s odchylkou maximálně 5 mm. Dřevěné části domku se nesmějí přímo dotýkat betonu – musí se izolovat proti vlhkosti (například živičným materiálem).
Druhou možností je vybudování domku na dřevěné podlaze, umístěné nad terénem na betonových základových patkách. Tento způsob je vhodný u svažitých terénů, kde by si klasická betonová deska vyžádala značnou pracnost a náklady Má-li chatka nohy v suchu, vydrží v zahradě dlouhá léta.
Foto archiv firem Elk, F. Konrád
Zdroj Zahrádkář 5/2014
Ve druhé polovině září jsou v našich podmínkách již běžné noční mrazíky. Pamatujeme proto na všechny choulostivé rostliny a umístíme je do bezpečnějších míst. Na noc je přeneseme domů, nebo aspoň chráníme rohožemi, fólií nebo netkanou textilií.