Příklady řešení bezúdržbových zahrad a co jim chybí

31. 5. 2022

O tom, že představa bezúdržbových zahrad je lichá, se všeobecně ví. Přesto její uskutečnění zákazníci požadují a některé firmy ji slibují.

Cílem tzv. bezúdržbovosti většinou bývá zahrada působící stále uklizeně, kde je vše „přesně tam, kde má být“. Tím je však potlačena sama podstata a paradoxem zůstává, že i takováto neměnnost vyžaduje údržbu. Zkusme si popsat hlavní znaky takových řešení, s jakým záměrem jsou využívány a jak ve skutečnosti působí:

1. Mulčovací kůra podložená textilií nebo fólií

Místa výsadeb bývají pokryta textilií, rostliny jsou sázeny do vyřezaných otvorů, celé místo je následně zasypáno mulčem (aby nebyla nevzhledná textilie vidět). Celý tento systém výsadeb se provádí především s údajným záměrem – odbourat nutnost pletí.

Mnozí už však vědí, že na takto založeném výsadbovém místě:

  • Bude třeba přikupovat mulčovací kůru, jejíž rozklad navíc mnoha rostlinám neprospívá.
  • Otvory, které mají rostliny vymezeny pro svůj růst, neumožňují přirozené rozrůstání a přesemeňování. Rostliny se tedy obtížněji spojují v souvislý porost.
  • V organická hmotě, která zůstává po rozkládající se borce na textilii, se uchytí plevele.

Je pravda, že u výsadby bez textilie kryté mulčovací kůrou strávíme nějaký čas po založení pletím záhonu. Pokud však vysadíme správné rostliny ve správném sponu na správná stanoviště, v příštích několika letech se spojí v souvislý porost tak, jak je to běžné i v přírodě.  Porost pak bude podstatně méně náročný na péči.

  • Je samozřejmě možné si v prvních letech po výsadbě mulčem pomoci. Mulč volíme podle prostředí a záměru – např. suchomilný záhon se dá pokrýt štěrkem. K lesní výsadbě se hodí borka bez textilie, k vesnickému záhonu kompost, posekanou trávu apod.

2.  Absence nebo málo listnatých dřevin

Strašák hrabání listí má takovou moc, že mnohé majitele dovede až k zahradě zaplněné jehličnany. Z jehličnatých dřevin bývá vysazen živý plot, zakrslými jehličnany jsou osázeny záhony a jehličnany slouží i jako solitérní výsadba. Vše pro iluzi bezúdržbových zahrad.

Ano, hrabání listí tím odpadá, odpadá ale také proměnlivost zahrady a pocit rozmanité volnosti, které dodají zahradě především listnaté dřeviny.

Těžko přesvědčovat, že hrabání pestrého listí k podzimu patří a že tolik námahy nedá.  Listí slouží také jako zdroj živin, mulč i zimní ochrana. Oč přirozenější je využít v zahradě to, co sama vytvoří, než ji zasypávat z dovezených igelitových pytlů hnijící mulčovací kůrou.

3. Absence nebo nízké zastoupení květin

Těžko říci, zda ti, kteří  řešení tzv. bezúdržbových zahrad tvoří, téměř nevyužívají květiny, protože vědí, že především květinám nabízené podmínky (pod textilií a mulčovací kůrou) nevyhovují, nebo protože je považují za náročné na péči. U dobře založeného květinového záhonu však radost z výsledku výrazně vyváží poskytnutou péči.

Absenci chybějících barev se pak snaží dohnat pestrými keříky a žlutými nebo sivými jehličnany – co z toho vznikne, vidíme na obrázku vlevo. Přitom práce na založení trvalkového záhonu obdobného rozměru by byla téměř stejná (obrázek vpravo).

4.  Přemíra atraktivity a izolovaná výsadba

Připomíná to Čapkovu pohádku o tom, jak si pejsek s kočičkou pekli dort:

„To se do takového dortu dá všecko, co je k jídlu nejlepší, všecko, co nejraději jíš, a pak je ten dort nejlepší. Když tam dáš takových nejlepších jídel pět, tak je pětkrát dobrý, když jich tam dáš deset, tak je potom desetkrát dobrý. Ale my si jich tam dáme sto a budeme mít stokrát dobrý dort!“

V zahradní praxi je takový dort vytvořen z ostrůvků všemožných kultivarů dřevin, někdy dokonce z izolovaně vysazených kusů, kde každý je jiný. Většinou přitom chybí nebo je okrajově zastoupeno to základní – zelenolisté rostliny a rostliny přirozených tvarů – takové to obyčejné jako je mouka v těstě. Takže je to jako s tím dortem – vlastně postavené celé naopak.

Z toho, co by mělo tvořit třešinku na dortu, je vytvořena celá zahrada. Oči skáčou z místa na místo a hledají něco normálního a uklidňujícího. Vzniká tak velmi nepřirozené společenství a je to na něm vidět. Žlutolisté, červenolisté, panašované stromy a keře i jejich tvarové zvláštnosti (sloupovité, smuteční, kulovité, zakrslé…  kultivary)  jistě mají své využití.

Vzpomeňme ale na ukrutánské bolení zlého psa v závěru pohádky a mějme na paměti, že nakládat s některými dřevinami je třeba jako s pikantním kořením.

Kresby a foto autoři

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Dobré rady nad zlato od skvělých zahradních architektů! Díky moc!

Každá okrasná zahrada vyžaduje údržbu. Minimálně jednou týdně posekat a pokud několik dní neprší, tak i zalít. Pletí se dá vyhnout, ale vzhledově zahradě dost uberete. Komu vadí jednou za rok na podzim shrabat listí, je lenoch.

Ono pane když je někdo už starý a nemohoucí tak se zahrádku už nedokéže postarat, nejenže už nemůže moc chodit , ale ani se ohnout. Řeším to zahradníkem, ale to nejsou zahradníci to je upravné jen narychlo, naoko, za moc peněz, zahrádka je za měsíc zas jak prales.

Kdyby člověk věděl co bude za pár let, do spousty věcí by se nepouštěl, aby nevypadal jako ten lenoch. To si třeba nejdete zaměstnání, ve kterém jste od rána do večera a staráte se o zábavu lidem tehdy, kdy mají volno. Tedy o víkendech. Takže máte práci přes týden, i o víkendu. Spousta přesčasů, náhradního volna a využít to můžete až po sezoně. A když nikdo nepomůže, tak proč ne takové záhony. Kdybych to věděl před několika desítkami let, neměl jsem dneska přes léto zahradu tak zanedbanou. Ne z lenosti, ale ze zaneprázdněnosti.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

11. 10. 2024

Na podzim množíme trvalky, sázet se dají i koncem řijna

Podzim využijeme pro množení zejména takových druhů trvalek, které kvetou na jaře či počátkem léta. Vysadíme je poté tak, aby stihly zakořenit.

zobrazit další rady a tipy
4
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x