Letní tykve cukety, patisony a kačenky sklízíme mladé, křehké

14. 6. 2020

Připomeňme si, že při pravidelném sběru plodů rostlina stále kvete a plodí. Jde o typickou vlastnost skupiny letních tykví.

Kdybychom plody pravidelně nesklízeli a nechávali je dozrát, zůstanou na rostlině dva až tři velké plody a ty další zakrní, nevyvíjejí se a postupně zahnívají.

Když z rostliny velké plody odstraníme, trvá obvykle 2–3 týdny než se u ní obnoví hormonální rovnováha a začne opětovně nasazovat mladé plody.

Každá rostlina má snahu se reprodukovat, soustředí proto všechnu svoji sílu a energii na semena vyvíjející se v dozrávajících plodech. Ty další, které by již nezvládla vyživit, „obětuje“.

Pěstování letních tykví je tak jednoduché, že uspěje i začátečník. Můžeme předpěstovat sadbu, v našich podmínkách, ale tyto tykve bez problémů vyrostou z přímého výsevu na záhon. S výsevem nespěcháme, počkáme, až se půda dostatečně vyhřeje.

Cukety, oblíbené letní tykve

Při pravidelném sběru letní tykve stále kvetou a plodí

Květen je pro výsev tykví optimální, dostatečnou úrodu získáme ale i z výsevů v červnu.

Minimální teplota půdy pro klíčení je 10 °C, ještě při teplotě 13 °C je ale klíčení nerovnoměrné a část semen v půdě zahnívá. Vyséváme do hnízd po 2–3 semenech, 40–50 cm od sebe. Rostliny jsou mohutné, dopřejte jim dostatečný prostor.

Tykve tvoří hodně organické hmoty, pamatujeme proto na plnohodnotné hnojení, chlévský hnůj před začátkem vegetace je výhodou. Tykve mají bohatě vyvinutou kořenovou soustavu, dobře snášejí i delší období sucha a je možné je pěstovat i bez doplňkové závlahy. Většinou si vodu najdou v nižším půdním horizontu.

Rostlina tykve roste rychle a 50–55 dnů po výsevu se objevují první květy. Všechny tykve jsou jednodomé, různopohlavné. Samičí květy jsou přisedlé, se semeníkem ve tvaru budoucího plodu, samčí květy jsou na dlouhých stopkách.

Široká koruna v sytě oranžové barvě je atraktivní pro včely i ostatní hmyz, opylení je podmínkou vývoje plodů. Za delšího deštivého počasí, kdy nelétají včely, může občas dojít k slabšímu opylení, neopylený semeník se dále nevyvíjí a zasychá.

Cukety v mnoha odrůdách

Nejčastějším typem letních tykví jsou cukety. Jejich klasickým tvarem je štíhlý podlouhlý plod, nejběžnější barvou tmavě zelená. Pro zahrádkáře jsou však k dispozici i cukety kulaté nebo kyjovité, bělavé, žluté i pruhované. Odrůd jsou desítky.

 

Gambit F1 se vyznačuje pravidelnými, hladkými a štíhlými plody které jsou vysoce odolné k deformacím. Jejich povrch je tmavě zelený, téměř černý.

Startgreen F1 má štíhlé, pravidelné a delší plody, vyniká pravidelnou a vysokou plodností.

Goldline F1 je zlatožlutá cuketa pro sběr mladých a křehkých plodů ve velikosti 15–20 cm.

Gold rush F1 je klasikou mezi cuketami. Má štíhlé, jasně žluté plody, které si i při přerůstání udržují hezký tvar. Dužnina je žlutá, křehká a nasládlá. Hybrid vyniká dobrou plodností a adaptabilitou na široký rozsah pěstitelských podmínek.

Bětka F1 má silný růst a smetanově bílou barvou plodu.

Striato di Napoli je italská cuketa s delšími zelenými, podélně pruhovanými plody. Plod je u stopky mírně žebernatý, vyznačuje se ale křehkostí a výbornou chutí.

Odkrojíme vršek, lžící vybereme jádřinec tak, abychom nepoškodili stěnu plodu. Vzniklý otvor naplníme směsí zeleniny, sýra nebo masa podle chuti, plody naskládáme vedle sebe na plech a necháme zapéct.

Kulaté cukety jsou zde pro labužníky, kteří mají rádi zapečené plody naplněné masem, sýrem nebo bylinkami. Patří k nim odrůdy Tonda di Piacenza (zelená) a One Ball F1 (žlutá). Plody kulatých cuket sbíráme brzo, ve velikosti 8–15 cm.

Patisony

Sklízíme mladé diskovité plody, které nakládáme nebo zpracujeme jako cukety. Starší, vyzrálé plody s pevnou slupkou můžeme skladovat do konce roku.

 

Delicates je odrůda keříčkovitého vzrůstu, slabě větvící, s tmavě zeleným listem. Plod je bílý, diskovitý, dužnina smetanově bílá, kompaktní. Při pravidelných sklizních vyniká vysokou násadou mladých plodů a velmi dobrým zdravotním stavem. Vegetační doba od výsevu do první sklizně je 70 dní.

Odrůdy Sunny Delight F1 nebo Sunburst jsou žluté patisony s jemnou dužninou a lahodnou chutí.

Greendisc F1 doplňuje barevnou škálu této plodiny o tmavozelené plody. Rostlina je typicky keříčkovitá a netvoří boční výhony. Plod je menší, plný a zakulacený s jemným rýhováním. Slupka je tmavozelená již u mladých plodů.

Efektní, na talíři chutná i delikátní je směs bílých, žlutých a tmavozelených naložených patisonků.

Plně vyzrálé, na podzim sklizené plody, můžete skladovat do poloviny zimy a postupně zpracovávat. Mladé plody pravidelně sklízené v průběhu léta můžete zpracovat stejně jako cukety. Malé a jemné plody můžete nakládat ve sladkokyselém nálevu jako okurky.

Kačenky

Kačenky

Mezi letní tykve patří nejen oblíbené cukety a patisony, ale rovněž straightnecky a crooknecky, polpulární v USA. V Česku je známé spíše jako okrasné tykve – kačenky.

Odrůdy této skupiny patří převážně do druhu tykev obecná (Cucurbita pepo L.). Jejich plody dorůstají ve stadiu plné zralosti značných rozměrů, nejlepší jsou ovšem mladé, jemné a křehké.

Pěstitelské tipy

Mladé listy žlutých odrůd cuket mohou mít za nižších teplot na počátku vegetace žluté zabarvení.

Žlutá barva plodu byla do cuket přenesena z dvoubarevných okrasných tykviček. Gen B (z anglického bicolor = dvoubarevný), který je za barvu plodu odpovědný, má i drobný negativní efekt – fyziologické žloutnutí listů na začátku vegetace.

Mladým rostlinám žloutnou listy

Mladým rostlinám žloutnou listy z genetických příčin

  • Nebojme se proto, když v květnu první listy žlutoplodých odrůd cuket zežloutnou. Je to záležitost přechodná, při vyšších teplotách v průběhu léta bude mít rostlina listy opět zelené a nezmenšený výnos.

Tykve jsou zcela rezistentní k plísni okurkové. Hnědé, zasychající skvrny, které se na listech někdy objeví, jsou způsobeny antraknózou.

Antraknóza tykví

Listy tykve napadené antraknózou

  • Napadení tímto onemocněním snižuje používání mořeného osiva, v případě výskytu v průběhu vegetace ošetříme napadené rostliny přípravky na bázi mědi nebo mancozebu.

Častou nemocí cuket je padlí. V druhé polovině léta, většinou v polovině srpna, se na listech objevuje moučnatý bílý povlak houby. Napadené části rostliny rostou pomaleji, žloutnou a usychají.

  • V případě napadení ošetříme rostliny fungicidy na bázi organické či anorganické síry nebo benzimidazolu.

Nejzávažnějším onemocněním cuket jsou virózy (CMV – virová mozaika okurky, CYMV – virová žlutá mozaika cukety). Projevují se deformacemi plodů i listů a žlutými mapami na nich. Onemocnění se nepřenáší osivem. Zdrojem infekce jsou napadené rostliny a přenašečem savý hmyz, hlavně mšice.

Nejbezpečnějším a dostatečně šetrným způsobem sběru je opatrné vykroucení plodů z rostliny bez použití zahradních nůžek nebo nože.

Bohužel na virózy není lék, odstraníme proto napadené rostliny hned při objevení prvních příznaků choroby a spalíme je. Virózy se můžou přenášet i buněčnou šťávou, která ulpí na nožích při sklizni plodů.

Protějškem skupiny letních tykví, jejichž společným znakem je konzumace mladých, křehkých plodů, jsou tykve zimní, určené především ke sklizni plně vyzrálých plodů s možností skladování v průběhu zimy.

Foto archiv autorů

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Dobrý den,
nevím proč mi květ cukety po několika dnech upadne jako by ho někdo rovně usekl. Prosím o radu, co dělám špatně.
Děkuji A. Kůsová

Samčí nebo samičí? Má rostlina prašníkové i pestíkové květy? Nebo jen jedny? Rostlina potřebuje, aby kvetly oba, opylil je hmyz. Možná kvetou jen jedny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

26. 4. 2024

Jaro vytoužené, ale i obávané kvůli alergii na pyl

Zejména jarní období, na které se všichni tolik těšíme, může být pro alergiky obdobím opačně vnímaným. Senná rýma se vyskytuje u citlivých osob od předjaří do časného podzimu. Příčinou je pyl poletující v ovzduší  těchto dřevin (pravidelné pylové …

zobrazit další rady a tipy
2
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x