Některé odrůdy fazolů rostou jako keříčky, jiné jsou pnoucí

22. 5. 2020

Fazoly pěstované v zahradě mohou překvapit rozmanitým využitím v kuchyni, ať už ty čerstvé, konzervované nebo uchované jako suché fazole.

Výběr pro zahradní výsev můžeme přizpůsobit záměru využít suchá zrna, zelené lusky i oboje. Stejně tak můžeme jako kritérium vybrat způsob růstu fazolu. Následující odrůdy nemusí být aktuálně v každoroční nabídce obchodů, jejich charakteristika však může pomoci i při výběru novinek na trhu s osivy, které v článku nejsou uvedeny.

Keříčkový fazol

K mání bývá i směs osiva; barva semen odpovídá barvě lusků rostliny, která ze semínka vyroste.

Má rychlejší nástup do plodnosti a poskytne vyšší koncentrovanou úrodu v kratším časovém období. Vzhledem ke kratší vegetační době netrpí tak výrazně chorobami a škůdci. Zabere však na zahradě více místa. Chcete-li sklízet fazolky dlouhou dobu, je třeba vysévat semena v třítýdenních intervalech.

Gusty

Je jednou z nejjemnějších francouzských odrůd. Francouzi jsou gurmáni, kteří fazolky milují a pěstují jich desítky odrůd. Jméno Gusty se stalo synonym výborné chuti. Jemný zelenoluský fazol s velice štíhlými a křehkými lusky bez pergamenové membrány stačí podusit na másle a jemně osolit. Chuť můžeme zakulatit špetkou muškátového oříšku a několika kapkami citronu. Rostlina je pevná, vzpřímeně rostoucí s vysokou násadou plodů.

Lusky francouzské odrůdy Gusty

Jemné lusky odrůdy Gusty patří k lahůdkám francouzské kuchyně;, stačí podusit na másle a osolit….

Maxidor

Osvědčená odrůda s jemnými lusky středně zelené barvy. Dosahují délky 10–12 cm, jsou mírně prohnuté, na průřezu kruhovité, bez vlákna a pergamenu. Zrno je bílé, menší. Středně raná odrůda vhodná pro postupný sběr je určena na přímý konzum, ale výborná i na konzervování a mražení. Průměrný výnos je 140–160 kg /100 m².

Porost fazolu odrůdy Maxidor

Lusky odrůdy Maxidor dorůstají délky 10 až 12 cm

Gama

Středně pozdní odrůda (vegetační doba 70–75 dnů) keříčkového typu, vyššího vzrůstu (40–45 cm), bez úponků. Lusk je dlouhý 10–12 cm, jemný (0,8 cm), středně zelené barvy, bez vlákna a pergamenu, na průřezu kruhovitý. Odrůda vykazuje odolnost k antraknóze fazolu.

Rias

Středně raná odrůda keříčkového typu, 30–40 cm vysoká, vzpřímeného vzrůstu. List je tmavě zelený, menší, špičatý. Lusk je žlutý, mírně prohnutý, dlouhý 10–12 cm, bez vlákna, na průřezu oválný. Zrno je bílé, drobné.

Keříčková odrůda Rias

Středně raná odrůda keříčkového typu Rias

Tyčkový fazol

Pro malé zahrádky je tyčkový fazol řešením, jak zvětšit plochu pěstování o třetí – výškový – rozměr. Do plodnosti vstupují tyčkové fazoly později. Při pravidelné sklizni mladých lusků přinášejí úrodu průběžně až do podzimu. Vyžaduje více pěstitelské energie a samozřejmě i opory. Na oplátku se odvděčí stínem v horkých letních dnech a mimo funkce užitkové plní i tu dekorativní.

Odrůdový typ Supermarconi

K osvědčeným patří odrůdy typu Supermarconi. Jedná se o výnosný a chutný tyčkový zahradní fazol původem z Itálie. Odrůdy mají plochý, široký lusk dorůstající velikosti až 22 cm. Jsou určeny na přímý konzum, jejich lusky můžete i konzervovat. A když vám přerostou, jsou výborné ke sklizni jako suché fazole.

Limca

Má krásný zelený lusk. Semena jsou bílé barvy a ploše oválného tvaru.

Meraviglia Di Venezia (Zázrak z Benátek)

Žlutá odrůda pozdního, tyčkového žlutoluského fazolu. Ploché lusky nesou rovněž zploštělá a černá semena. Odrůda je vhodná ke sklizni mladých lusků i na suchá semena.

 

Purple Podded Climbing

Fialová specialita mezi tyčkovými fazoly. Středně raná odrůda má lusky 14–18 cm dlouhé, kulaté na průřezu. Semeno je bílé a rovněž kulaté. Kdo jednou ochutnal fialové fazole, rád se k nim bude vracet. Vynikají skutečně jemnou a delikátní chutí. Rádi jim odpustíte i to, že po uvaření ztratí barvu a od těch zelených se liší jen minimálně.

Borlotto Di Vigevano

Odrůda je tu pro ty, kteří mají rádi fazolovou polévku s velkými, strakatými fazolemi. Je to pnoucí pozdní odrůda s dobrým výnosem, zdravotním stavem a velmi dobrou kvalitou semen. Lusky jsou dlouhé, na povrchu s četnými červenofialovými skvrnami, na lodyze vysoko nasazené. Semena jsou velká, ledvinkového tvaru a hnědofialového zabarvení.

Foto archiv autora

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

12. 4. 2024

V dubnu vysazujeme popínavé okrasné dřeviny

Duben je hlavním obdobím výsadby všech popínavých dřevin, které jsou na trhu k zakoupení s hrnkovým balem. Tyto liány jsou důležitou skupinou rostlin pro výzdobu zahrad – zdí, stěn, loubí, pergol, konstrukcí, plotů, kmenů stromů a dalších míst.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x