Září: sejeme špenát, sbíráme chilli papričky a plánujeme záhony

9. 9. 2023

Na zahrádce ještě sklízíme rajčata, papriky či tykve. Můžeme ještě vysít špenát pro podzimní sklizeň nebo naopak jeho mrazuvzdorné kultury.

  • Začátek září je posledním termínem pro výsev salátků, rokety, řeřichy, kozlíčku a ostatní listové zeleniny pro podzimní sklizně.
  • Vyséváme špenát pro přezimování a jarní sklizně.
  • Vysazujeme saláty pro přezimování ze srpnových výsevů.
  • Chystáme skladovací prostory pro uchování zeleniny, čistíme je a dezinfikujeme je.
  • Stejným způsobem si nachystáme bedýnky na skladování.
  • Před prvním mrazem sklidíme všechny plody tykví.
Cuketa, patizon, dýně

Tykve různých druhů sklidíme před prvními mrazíky; foto Shuttestock

  • Při sklizních pečlivě odstraňujeme zbytky rostlin, hlavně pokud jsou viditelně napadeny nemocemi.
  • Pečlivě kontrolujte zdravotní stav podzimní zeleniny, čínského a pekingského zelí, vodnice a ředkviček.
  • Pečlivě ze záhonů odstraníme všechny rostlinné zbytky včetně kořenů. Pokud nejsou napadeny chorobami, můžete je zkompostovat. Infikované listy raději spálíme.
  • Současně si pozorně prohlédneme kořeny košťálovin, zda se na nich neobjevila nádorovitost (Plasmodiophora brassicae). Nemoc se projevuje nádory, boulemi, na kořenech rostlin. Tato nemoc je postrachem zahrad. Její spory z infikovaných kořenů zůstávají v půdě až 10 let a po tuto dobu napadají prakticky všechny košťáloviny bez rozdílu. Navíc si tuto nemoc můžeme lehce roznést po zahradě z jednoho místa na druhé na botách nebo na zahradním nářadí.

Pěstujme špenát

Právě podzim je tou správnou dobou na pěstování špenátu, který patří mezi chladnomilnou zeleninu. Vysoké letní teploty a dlouhý den u špenátu způsobují vybíhání rostlin do květu. Konec srpna, někdy ještě začátek září, je poslední termín výsevu pro podzimní sklizně.

Přezimující kulturu vyséváme od září, až do poloviny října, protože špenát je i v našich zimách dostatečně mrazuvzdorný.

Vybereme si záhon, který je v polostínu nebo alespoň po část dne mírně zastíněn. Po dobu klíčení jej udržujeme rovnoměrně vlhký. Můžeme využít bílou netkanou textilii, která nám zůstala z jara. Odráží sluneční paprsky a zabraňuje nadměrnému výparu vody z půdy.

špenát

Špenát v našich podmínkách patří mezi dostatečně mrazuvzdorné rostliny. V září je čas na jeho výsev

Špenát vyžaduje neutrální půdní reakci v rozmezí 6,5 až 7,5 pH. Půda pro jeho pěstování by měla být hlinitopísčitá, ale současně dostatečně vododržná. Na písčitých půdách budeme potřebovat dodatečnou závlahu. Vlhkostní poměry na vysychavých půdách zlepšíme  zapracování kompostu do záhonu při jeho přípravě.

Pokud jsme nuceni pěstovat špenát na těžkých a slévavých půdách, pomůžeme si vyvýšenými záhony nebo hrůbky, díky kterým zajistíme kořenům vhodné podmínky pro růst a vývoj.

Plánování a rozvržení záhonů

Tyto činnosti jsou většinou brány  jako zimní nebo časně jarní aktivita. Mysleme na ně ale i při podzimním úklidu zahrady. Uděláme totiž dobře, pokud si poznamenáme, kde jsme měli letos cibuli, kde mrkev a kde košťáloviny a snažme se příští rok zahrnout do plánování tzv. rotaci plodin.

Cibulovinám se po cibuli nebo česneku v druhém roce na stejném záhoně skutečně nedaří. Můžeme se také setkat s vyšším výskytem chorob a škůdců i se selektivním vyčerpáním živin z vaší půdy. Totéž platí pro kořenovou zeleninu nebo rajčata.

Plán záhonků

Evidence kde jsme co pěstovali se nám zjara bude velmi hodit. Nepodceňujme ji!

Chilli papričky

Září je termínem plné plodnosti chilli papriček. Hlavně odrůdy z druhu Capsicum chinense jsou pozdnější než naše sladké papriky. Pokud jsme dobře hnojili a zalévali, budeme mít velmi bohatou úrodu.

Při sběru plodů si dejme pozor. Rostlina papriky capsaicin neobsahuje. Ten se vyskytuje pouze v plodech, přesněji v jejich buněčné šťávě. Plody můžeme opatrně sbírat i bez rukavic, ale opatrně, abychom je nepromáčknuli nebo nepoškodili. Na následné zpracování i jakoukoli kuchyňskou úpravu si už ale rukavice vezmeme.

sklízíme chilli

Chilli papričky se staly světovým fenoménem

Nejjednodušší způsob uchování přebytků chilli je jejich usušení. Můžeme si ale také vytvořit pasty, omáčky, chutney nebo chilli ocet. Capsaicin je rozpustný v tucích, proto přidáme do omáček vždy určitý podíl olivového oleje. Můžeme si připravit i samotný chilli olej opatrným povařením chilli v oleji po dobu cca 20 minut.

Citlivost na capsaicin je individuální a tělo si na něj postupně zvykne. Jestliže to někdy přeženeme a hoří nám pusa, je dobré prostě chvilku počkat. Po pár minutách tento pocit odezní. Kdybychom přeci jen potřebovali od pálivého pocitu pomoci, pomůžeme si mlékem nebo jogurtem. Capsaicin je zdraví prospěšný, konzumujeme ho ale raději s mírou, abychom měli z jídla požitek, ne trauma.

Foto autor a Shutterstock

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x