Od feferonky k fenoménu chilli papričky

15. 2. 2023

Kdysi se v tuzemských podmínkách pěstovaly pouze malé kulaté feferonky Korál. Dnešní příznivci pálivých paprik uctívají chilli papričky.

Příznivci pálivých paprik nad feferonkou Korál krčí rameny; zajímají se víc o jména jako Bhut Jolokia, Trinidad Scorpion, Carolina Reaper a další. Probírají svůj oblíbený sortiment na klubových a internetových fórech, jezdí na paprikové festivaly a soutěže pro chilližrouty. Některé přivedlo chilli k rozhodnutí poznávat zblízka, co je zahradničení a rýpání se v hlíně. Budiž chilli pochváleno.

Chilli papričky odrůdy 7pot-7pod

7pot v názvu odrůdy papriky čínské prý vyjadřuje fakt, že jedna chilli paprička vystačí na 7 hrnců chilli s mletým masem nebo guláše

Nejde totiž pouze o to koupit si nejpálivější chilli omáčku a uvařit ostré chilli con carne. Nejlepší paprička je prostě ta, kterou si sami vypěstujeme.

Chilli papričky se staly světovým fenoménem. Tradičním místem, kde lidé původně nejvíce pěstovali chilli papričky a používali je v kuchyni, bývaly tropy a subtropy. Dnes se oblíbené plody rozšířily na sever i na jih do mírných pásem. V Evropě téměř až k polárnímu kruhu.

Také chilli papričky pocházejí z Nového Světa

V Americe má původ kolem 30 druhů rodu Capsicum, z toho pět domestikovaných se pěstuje ve větší míře.

  • Paprika roční (Capsicum annuum) je u nás nejběžnější.
  • Paprika čínská (Capsicum chinense) zase zahrnuje většinu kultivarů silně pálivých paprik.
  • Capsicum frutescens, Capsicum pubescens a Capsicum baccatum se pěstují převážně lokálně ve Střední a Jižní Americe.

Paprika čínská, modla milovníků pálivého

Všechny papričky, které se umísťují na prvních příčkách žebříčků pálivosti, patří právě k tomuto druhu. Nepochází z Číny, jejich vlastí je Střední Amerika, poloostrov Yucatan a Karibik. K omylu došlo v 18. století, kdy tento druh jako první mylně popsal holandský botanik N. J. von Jacquin.

Paprika čínská (Capsicum chinense) patří mezi subtropické a tropické druhy. V optimálních podmínkách vydrží na stanovišti několik let. Rostliny jsou citlivé na mráz, v tuzemských podmínkách vymrzají, proto se pěstují jako jednoleté.

Převislé, 3–5 cm dlouhé plody červené, oranžové, žluté hnědé, někdy až téměř černé nebo meruňkové barvy jsou vysoce dekorativní.

Ve středoamerické kuchyni jsou součástí omáček a marinád, jejich pěstování se však rozšířilo po celém světě. Druhotné centrum jejich genofondu je dnes v Asii. Při rozšiřování do světa došlo pravděpodobně ke vzniku přirozených mezidruhových hybridů. Některé geny Capsicum frutescens byly objeveny v odrůdách, které vykazují morfologické charakteristiky Capsicum chinense.

Odrůda Trinidad Scorpion

Odrůda Trinidad Scorpion ze středoamerického ostrovního státu Trinidad a Tobago

Díky truhlíku dozrají chilli papričky doma

Rostliny papriky čínské se hodí pro malé zahrádky, balkony a terasy. Jsou nižší, kompaktní, dorůstající 30–50 cm s téměř vodorovně položenými výhony. Perfektně reagují na pěstování v samozavlažovacích truhlících.

Z jednoho truhlíku se 2–3 rostlinami lze vypěstovat několik desítek plodů, které stačí k celoročnímu zásobení velké rodiny. Kultivary mají delší vegetační sezonu a na podzim bývají obalené postupně dozrávajícími plody.

Velkou výhodou pěstování v truhlíku je mobilita. Na podzim, před příchodem prvních mrazů, přeneseme truhlík do interiéru, kde plody postupně dozrají. Prodloužíme tak vegetační sezonu i dobu sklizně a zvýšíme úrodu.

Odrůda Carolina Reaper

Jedna z nejpálivějších odrůd chilli papriček Carolina Reaper

Únor je pro výsev optimální

Zásady výsevu jsou stejné jako pro klasické sladké papriky.

Kvalitní výsevní substrát s nízkým obsahem živin a pH v rozmezí 6–8 je nutností. Výborně se osvědčil i vlhčený agroperlit. Kyselé nebo zasolené substráty nepoužíváme, rostlinky by byly nevyrovnané a chlorotické.

Přiměřená vlhkost substrátu a teploty 26–30 °C ve dne a 20–22 °C v noci jsou zásadní, dokud se se neobjeví děložní lístky. Pozor na noční chlad u oken. Klíčícím semenům nesvědčí.
Po vyklíčení snížíme teplotu na 20–22 °C ve dne a 14–16 °C v noci a semenáčky přepikýrujeme.

Dostatek světla v tomto období je podmínkou vypěstování silných a zdravých sazenic. Raději s výsevem počkáme na druhou polovinu února, lednové výsevy často trpí nedostatkem světla.

Sazenice zaléváme pouze 2–3krát týdně tak, aby zemina částečně proschla. Dostatečný přístup vzduchu je pro kořeny důležitý, kořenové špičky zdravých rostlin musí být stále bílé, jejich zhnědnutí je příznakem odumírání.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

25. 4. 2024

Výsevy a zeleninová zahrada ve vyšších polohách koncem dubna

I ve vyšších polohách již v těchto dnech vyséváme na záhony kořenovou a jinou zeleninu. V příznivých podmínkách sejeme do volné půdy pod netkanou textilii okurky nakládačky. Sklízíme první řapíky reveně, květní stvoly včas odstraňujeme.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x