Podzimní záhony: sem zaryjeme hnůj, tam vysadíme česnek

23. 10. 2019

Zeleninové záhony osiřely, aby odpočívaly, nejlépe pod mulčem, a posilovaly kondici organickým či jiným doplňkem půdní výživy: hnojem nebo hnojivem.

Záhony, na kterých budeme v příštím roce pěstovat plodovou a košťálovou zeleninu, vyhnojíme chlévským hnojem dávkou 400 kg na 100 m².

Do půdy ve studeném skleníku, zbavené zbytků rostlin, zaryjeme buď chlévský hnůj, nebo kompost.

Pokud chlévský hnůj nemáme, můžeme zakoupit alternativní organické hnojivo – fermentovaný vysušený chlévský hnůj granulovaný nebo peletovaný.

Sušený hnůj

Vysušený chlévský hnůj; foto Shutterstock

Oproti chlévskému hnoji budou dávky nižší: asi 10 kg na 100 m². Výhodou je nepřítomnost semen plevelných rostlin.

Použít můžeme i kompost, který je však vhodné zarýt v předjarním období, aby nedošlo k vyplavení živin. Při rytí zapravíme i minerální hnojivá s výjimkou dusíkatých, kterými se hnojí až na jaře.

Chlévský hnůj však nepoužíváme na záhonech, kde plánujeme pěstovat cibuli nebo česnek. Na tato místa zarýváme trávu s listím a přidáváme rozleželý kompost.

Česnek vysadíme tak, aby stroužky v půdě chránil mráz

Koncem října, spíš až v listopadu, vysazujeme česnek. Kvůli ochraně plodiny proti půdním chorobám je nejvhodnější vysadit česnek těsně před zamrznutím půdy.

Po rozloupání česneku moříme stroužky vybraným přípravkem proti vlnovníku česnekovému.

Stroužky vysazujeme do hloubky 6 cm.

V případě, že používáme vlastní sadbu, můžeme pro její ozdravení vysít pacibulky, které jsme s tím záměrem získali z rostlin paličáku.

  • Pacibulky můžeme vysít i na jaře – dostaneme pak cibule nedělené. Vyséváme je do hloubky 3 cm. Z výsevu na podzim vyrostou cibule dělené i nedělené. Ty pak použijeme jako sadbový materiál.
Pacibulky česneku

Pacibulky česneku jsou vhodné k ozdravení vlastní sadby, foto Kristina Petříková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aby vám nic neuteklo...

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit si časopis darovat předplatné

Kalendárium

6. 12. 2019

Různé trvalky snadno rozmnožíme kořenovými řízky

Jednoduchou metodou rozmnožení mnoha zahradních rostlin se stal odběr a výsadba kořenových řízků. Snadno tak získáme trvalky. Například máčky, pivoňk, prvosenku zoubkatou, pilát, mák východní, chrpy, divizny.

zobrazit další rady a tipy